Wybierz kategorię, która Cię interesuje...

Skorzystaj z naszej wiedzy

Najnowsze artykuły

W tym miejscu dzielimy się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem. I choć artykuły z bloga nie zastąpią wizyty u specjalisty, to na pewno pomogą się do niej przygotować. Mogą również skłonić do przemyśleń na temat stanu zdrowia psychicznego, fizycznego oraz potrzeby zmiany stylu życia.

Obszar leczenia choroby Alzheimera przeszedł znaczącą zmianę dzięki niedawnej rejestracji lecanemabu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Lecanemab,…

Donanemab (nazwa handlowa Kisunla) jest innowacyjnym lekiem, który przynosi nadzieję pacjentom walczącym z chorobą Alzheimera. 2 lipca 2024 Amerykańska Agencja…

Czy stymulacja nerwu błędnego (VNS) w leczeniu zaburzeń psychicznych jest skuteczna? Stymulacja nerwu błędnego (VNS) jest nowym, objecującym podejściem terapeutycznym…

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że większość dorosłej populacji oraz niestety dzieci niezależnie od wieku spotkało się z rodzajem komunikacji, o…

Czym jest mikropolaryzacja mózgu (tDCS)? Mikropolaryzacja mózgu, znana jako terapia tDCS (transcranial Direct Current Stimulation) to nowoczesna metoda neuromodulacji. Ta…

ADHD dotyka milionów osób na całym świecie. Choć często jest kojarzone z bardzo ruchliwymi dziećmi mającymi trudności z koncentracją w…

Mikropolaryzacja mózgu w Bydgoszczy: terapia uwagi i pamięci w łagodnych zaburzeniach poznawczych oraz w chorobie Alzheimera. Naukowe podstawy tDCS, jej…

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current…

Ośrodek zdrowia Propsyche, specjalizujący się w opiece neurologicznej i psychiatrycznej wprowadza do swojej oferty leczenia urządzenie Sooma Duo. Jes to…

Coraz częściej mówi się o bliskich i odległych skutkach zakażenia boreliozą, zwłaszcza neurologicznych. Jak się chronić przed tą chorobą, jak…

Więcej samobójstw, pacjentów zgłaszających się do szpitali z problemami psychicznymi i agresywnych zachowań – upał, zwłaszcza długotrwały może źle wpływać…

Opieka nad członkiem rodziny zmagającym się z poważną, nieuleczalną chorobą wymaga ogromnego wysiłku i cierpliwości. Dlatego bardzo ważne jest, aby…

Właściwa postawa ciała, odpowiednio wytrenowane mięśnie dna miednicy i umiejętność aktywnego ich rozluźniania, wsparcie najbliższych i profesjonalistów – jak się…

Miliardy neuronów, biliony połączeń między nimi, impulsy pędzące z prędkością ponad 400 kilometrów na godzinę. Mózg – w jaki sposób…

O problemach jakich doświadczają osoby dorosłe zmagające się z ADHD rozmawiamy z Angeliką Wesołowską, prezeską ATTENTIO – Stowarzyszenia Osób Dorosłych…

W zapobieganiu i leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych pomaga aktywność fizyczna. Dlaczego ruch wspiera leczenie neurologiczne w takich przypadkach i jaki sport…

Metody: NDT Bobath, PNF, PTR a także integracja sensoryczna oraz masaż są często wykorzystywane w fizjoterapii niemowląt i dzieci. Na…

Sport pomaga nie tylko utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale także dobrze działa na psychikę i funkcje poznawcze mózgu. Badania…

Migrena, napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy – czym się różnią, jak je leczyć, kiedy wybrać się do lekarza, czy…

Masaż może łagodzić objawy depresji i stany lękowe m.in. dzięki temu, że obniża poziom kortyzolu, powoduje wzrost stężenia serotoniny i…

Rozpoczęcie leczenia choroby Alzheimera i innych chorób neurozwyrodnieniowe, gdy tylko zaczną dawać pierwsze objawy pozwala znacznie spowolnić ich przebieg i…

Dużym problemem neurologicznym występującym u osób starszych są udary mózgu. W Polsce dotykają one blisko 60 tysięcy ludzi rocznie. Czy…

Co się dzieje w naszym mózgu, gdy dajemy prezenty? Czemu ludzie siebie nawzajem obdarowują? I kto podczas dawania korzysta, czy…

Skarpety, biżuterię, czekoladki? A może tym razem trochę inaczej? Zamiast kolejnego przedmiotu sprezentuj bliskim czas, czas tylko dla nich, czas…

Nie możesz zasnąć? – nie leż w łóżku, to raczej nie pomoże, a jest obawa, że przyczyni się do nasilenia…

Większość cierpiących na depresję dobrze reaguje na powszechnie stosowane leki. Jest jednak grupa osób, którym standardowe leczenie nie pomaga. Naukowcy…

Około 50 tysięcy osób w Polsce bierze udział w badaniach klinicznych. Dzięki temu mają dostęp do najnowszych terapii, specjalistyczną opiekę…

ADHD to zaburzenie zazwyczaj kojarzone z dziećmi, ale z tym problemem zmagają się nie tylko najmłodsi. Dotyka ono 2-5 proc.…

Problemy z pamięcią i ze skupieniem uwagi, zmęczenie, zaburzenia snu – neurologiczne skutki po zakażeniu Covid-19 mogą być poważnym problemem…

Garść leków, plik kartek z zaleceniami i długa lista badań do wykonania – tak wygląda codzienność wielu seniorów. Aby to…

Bezpieczna więź, bezpieczne przywiązanie między mamą, tatą, po prostu opiekunem, a małym dzieckiem – co to znaczy? Jak ustalić czy…

Epilepsja to choroba od wieków wzbudzająca ogromne zainteresowanie. Osoby dotknięte padaczką uważane były za mające specjalną łączność z duchami lub…

Problemy z pamięcią kojarzą się przede wszystkim z zaawansowanym wiekiem. Niestety, osłabienie tej funkcji może wystąpić także u osób młodszych,…

Od kilku lat dość dużo się mówi o zespole niespokojnych nóg, kogo najczęściej dotyka to zaburzenie i do jakiego lekarza…

Zachorowanie na Covid-19 może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Jeśli czujesz, że Twoja pamięć jest słabsza, albo „gorzej” kojarzysz przebadaj się,…

Opieka nad chorym na Alzheimera to ogromne wyzwanie. Wsparcie, a później stały nadzór i pomoc są potrzebne pacjentowi w każdej…

Dolegliwości psychiczne dotykają bardzo dużą część społeczeństwa. Wciąż jednak pozostają tematem tabu. Pacjenci boją się stygmatyzacji, skutków ubocznych leków, wpływu…

Złość, gniew, bezsilność i przede wszystkim lęk – to emocje jakie towarzyszą nam od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o ataku…

Opieka nad seniorem z chorobą neurodegeneracyjną, taką jak na przykład Alzheimer lub Parkinson jest  wyzwaniem. Osoba zajmująca się chorym musi często planować każdy…

Zdrowe nawyki – dobra pamięć Na organizm i zdrowie można wpływać na różne sposoby: dieta, ruch, higiena snu i pozytywny…

Badanie krwi i moczu to znane wszystkim procedury, które miał wykonywane chyba każdy. Zdecydowanie rzadziej oceniany jest płyn mózgowo-rdzeniowy. Czy…

W “Promente” niedługo ruszą badania nad nowymi lekami na chorobę Alzheimera. Będą mogli brać w nich udział pacjenci, u których…

Z jakimi objawami zazwyczaj przychodzą pacjenci?Dr Beata Wicherska, neurolog: Najczęściej niepokoi ich drżenie kończyny górnej, czasami pacjenci czują sztywność mięśni…

Z jakimi dolegliwościami powinniśmy udać się do neurologa? Jak wygląda badania? Co warto zabrać na pierwszą wizytę? Agnieszka Farbiszewska: Z jakimi…

Seniorzy częściej niż inne grupy wiekowe zmagają się z problemami psychicznymi. Otępienia, depresja, majaczenie – to problemy psychiczne, z którymi…

Już Alois Alzheimer, lekarz, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę ta najczęściej występująca u osób starszych choroba otępienna, wiedział, że…

Agnieszka Farbiszewska: Co to jest neurodegeneracja?   Dr n. med. Robert Kucharski: To proces, w trakcie którego w mózgu odkładają się nieprawidłowe białka.…

Jednym z ważniejszych problemów jakimi zajmuje się psychogeriatria są zaburzenia poznawcze w wieku senioralnym, a dokładniej zaburzenia pamięci. Ich przyczyną…

Pod choinką dla seniora: przegląd praktycznych przedmiotów, mogących ułatwić życie osobom z różnymi dolegliwościami wieku starszego. Chyba każdy lubi prezenty…

Dolegliwości psychiczne dotykają bardzo dużą część społeczeństwa. Wciąż jednak pozostają tematem tabu. Pacjenci boją się stygmatyzacji, skutków ubocznych leków, wpływu…

O diagnozie, problemach dzieci i młodych ludzi w pandemii, tym jak im zapobiegać i czemu nie dawać złotych rad mówi…

Wielu z nas ma lub miało krewnych zmagających się z chorobami otępiennymi. Wiemy jak może wyglądać życie takich osób i ich bliskich. Pojawia się…

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dla wielu seniorów długo wyczekiwany czas, czas wielu pozytywnych emocji, wizyt i oczywiście prezentów.…

Wejście na ścieżkę uważności to piękna rozwojowa przygoda. Zazwyczaj kończy się to potrzebą pielęgnowania tego, co podczas kursu MBSR zostało…

Prawdziwe problemy z pamięcią nie dotyczą raczej nazwisk znajomych, tytułów filmów, nazwisk aktorów. Zapominanie takich rzeczy zdarza się nam wszystkim…

Według większości ludzi empatia jest dobra, pożądana i cenna. Okazuje się jednak, że tak jak ze wszystkim, również z empatią…

Bliskość roślin dobrze wpływa nie tylko na psychikę, ale także na układy oddechowy i immunologiczny. Z badań wynika, że osoby…

„Uzależnię się”, „zmieni się moja osobowość” – takie fałszywe przekonania na temat leków przepisywanych przez psychiatrów pojawiają się w głowach…

W poniższym tekście opisujemy przebieg procesu diagnostycznego i opiniowania na rzecz osób transpłciowych, które chcą podjąć leczenie hormonalne i/lub chirurgiczne,…

Przedwczesny wytrysk jest problemem występującym u mężczyzn w różnym wieku, o różnym statusie, wysportowanych, wyrzeźbionych i tych z nadwagą, facetów…

Szacowany czas czytania: 8 minut Amatorzy zimowych kąpieli w lodowatej wodzie często jako główne zalety morsowania podają lepsze samopoczucie oraz…

Psychoterapia systemowa skierowana jest do rodzin, które doświadczają różnego rodzaju zmian i trudności. Rodzinę postrzega się w niej jako system, w…

Terapia par skierowana jest do osób doświadczających szeroko rozumianego kryzysu w związku. Prowadzimy ją zgodnie z tym, jak funkcjonują partnerzy…

Czym jest biseksualność? Co to znaczy, że ktoś jest biseksualny? Czy biseksualność nabywamy, czy się z nią rodzimy? Czy biseksualność…

Rozdrażnienie, zniechęcenie, rozleniwienie, brak motywacji, przygnębienie, nadmierne pobudzenie, którego nie możesz rozładować, złośliwości ze strony bliskich, albo pod ich adresem,…

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą par może budzić niepokój związany z niewiedzą o tym, jak takie spotkanie wygląda i czego można…

Obecna sytuacja w kraju spowodowała, że pomoc psychologiczna, w tym także dla sportowców w dużej mierze jest świadczona poprzez internet…

Zwycięstwo polskiej tenisistki Igi Świątek w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros to historyczny wyczyn! Jest też szczególnie istotny dla psychologii sportu…

Borderline można skutecznie leczyć. Badania potwierdziły, że terapia pomaga wielu osobom zmagającym się z tym problemem. Jeszcze niedawno sądzono, że…

Zaburzenie osobowości borderline to nierzadko skrajne wahania nastroju, nagłe i nieprzewidywalne wybuchy złości i gniewu, strach przed porzuceniem i obawa przez…

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to…

Złota polska jesień – dla jednych najpiękniejsza pora roku, dla innych – czas spadku formy psychofizycznej. Jesienna chandra i depresja…

Do utraty kontroli nad masturbacją i oglądaniem pornografii dochodzi m.in., gdy stają się one jedynym sposobem regulowania naszego samopoczucia –…

Testy psychologiczne mogą być wykorzystywane do opisu takich obszarów funkcjonowania człowieka jak osobowość, zdolności poznawcze (np. iloraz inteligencji), zdrowie psychiczne,…

W dużej mierze stres mniejszościowy doświadczany przez osoby nieheteroseksualne, bierze się ze stygmatyzacji, dyskryminacji i przemocy, których mogą doświadczać w…

Stres może zniweczyć wysiłki najlepszego sportowca. Co zrobić, żeby zamiast przeszkadzać pomagał w osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów? Jakie techniki zastosować?…

Wiesz, że potrzebujesz pomocy, ale do kogo najlepiej się zwrócić? Kto będzie odpowiedni w danej sytuacji: psycholog, psychiatra, a może…

W związku z rozpoczęciem współpracy ze specjalistą psychiatrą i psychoterapeutką, lek. med. Katarzyną Łachut (przeczytaj więcej o specjaliście), zdecydowaliśmy się…

Emocje to subiektywne reakcje, które odczuwamy w odpowiedzi na wydarzenia. Sportowców warto uczyć takiej oceny sytuacji, aby potrafili wytworzyć optymalną reakcję emocjonalną…

Pewność siebie to wiara w posiadanie umiejętności sportowych potrzebnych do odniesienia sukcesu, jest zasobem odnawialnym, który należy stale zwiększać. Budowanie…

Pewność siebie jest jednym z kluczowych aspektów decydujących o sukcesie lub porażce sportowca. Okazuje się, że najlepszymi zawodnikami są ci, którzy posiadają…

Nieodłącznym elementem aktywności sportowej przyczyniającym się do osiągania dobrych wyników jest motywacja. Podpowiadamy jak nad nią pracować. Motywację można rozumieć…

Trening mentalny prowadzony przez psychologa sportu Psycholog sportu pracuje ze sportowcem nad zwiększeniem: motywacji, pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze…

Psycholog sportu – kim jest i czym się zajmuje? Znaczenie roli psychiki podkreśla australijska legenda pływacka Elka Graham, która stwierdziła,…

W imieniu Fundacji DOBROSTAN zapraszamy w dniach 8-10 listopada 2018 r. do udziału w konferencji: wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów, kuratorów, pracowników socjalnych pracujących z…

W przypadku młodzieży depresja miewa bardziej zróżnicowany i mniej typowy przebieg, aniżeli ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. „Skąd bierze…

Polecamy Państwa uwadze bezpłatne warsztaty psychologiczne dla rodziców dzieci i młodzieży w różnym wieku, które organizowane są w najbliższym czasie…

Czasem możemy odczuwać złość, radość i inne emocje, jednocześnie nie rozumiejąc tego, skąd się nagle wzięły. Niekiedy też zachowujemy się…

Seksualność jest integralną częścią osobowości każdego człowieka. Prawa seksualne są uniwersalnymi prawami. Jako psycholodzy regularnie pracujemy w charakterze edukatorów seksualnych.…

Jeśli sami nie akceptujemy siebie, to trudno będzie nam budować głębokie i intymne związki z innymi. Akceptacja siebie to fundament…

Szkolenia i warsztaty psychologiczne w Bydgoszczy dla praktyków (II edycja) 9 dni (74 godziny) intensywnego szkolenia, trening psychologiczny + 3…

2 x 16h Pracujesz lub zamierzasz pracować z młodymi ludźmi? W swojej pracy słyszysz pytania dotyczące zagadnień seksualności człowieka? Chcesz…

Czy jestem gejem? Czy jestem lesbijką? Czy mój syn jest gejem? Czy moja siostra jest lesbijką? Homo czy hetero, a…

Psychoterapeuta nie ocenia, nie wskazuje win i nie wyznacza pokuty. To nie jego zadanie. Zainteresowany jest on przede wszystkim mechanizmami…

Życie z potrzebą przewidywania konsekwencji każdego ruchu i chronienia własnej osoby przed najmniejszymi przejawami krytyki i niepowodzenia jest okupione ogromnym…

Osobowość obsesyjno-kompulsywna, osobowość histrioniczna, osobowość narcystyczna powodują, że trudno nam odnaleźć zdrową równowagę psychiczną i dostosowywać funkcjonowanie do wymagań danej…

Komentarz dla Expressu Bydgoskiego na temat przemocy na randkach (wydanie z 4 lutego 2017 roku). Czy w związkach młodych ludzi…

Częstym powodem zgłoszenia się po pomoc seksuologiczną jest niepokój o to, czy posiadane fantazje, odczucia i pragnienia seksualne, a także…

Świat osoby cierpiącej na zaburzenie osobowości borderline to świat przepełniony silnymi emocjami, których często nie sposób kontrolować. To świat bardzo pomieszany, przepełniony naprzemiennie…

Bez względu na to, jak emocjonalnie zareagujemy na odmowę bliskiej osoby, istnieje kilka pytań, które warto sobie wówczas zadać, aby…