Zaburzenia zachowania u dzieci

zaburzenia zachowania u małych dzieci – zaburzenia zachowania u młodzieży – problemy wymagające konsultacji ze specjalistą – przebieg terapii

Terapia zaburzeń zachowania w Propsyche Bydgoszcz

Pomoc dla dzieci, młodzieży i ich rodzin

Czasami dom może stać się polem walki, tak się często dzieje, kiedy dziecko przejawia zaburzenia zachowania. Pojawia się wtedy nadmierna agresja, złość, kłamstwa, Twoje dziecko wdaje się w bójki i prezentuje inne trudne zachowania, o których trudno Ci myśleć, a co dopiero mówić. Tymczasem porozmawiać o nich trzeba, najlepiej ze specjalistą, który przyjrzy się problemom i zaproponuje dalsze postępowanie. 

Do uciążliwych zachowań mogących wymagać konsultacji ze specjalistą należą m.in.:
Zaburzenia zachowania u dzieci - leczenie, Bydgoszcz, Propsyche.
Zaburzenia zachowania u małych dzieci 

Uciążliwe zachowania mogą się pojawić także u małych dzieci. Czasami są one kolejnym etapem rozwoju, jak na przykład tzw. bunt dwulatka, inne, takie jak nadmierna impulsywność, zaburzenia uwagi i nadruchliwość mogą wynikać z neuroatypowego rozwoju dziecka np. ADHD, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. 

Zaburzenia zachowania u dzieci - leczenie, Bydgoszcz, Propsyche.
Zaburzenia zachowania u dzieci - leczenie, Bydgoszcz, Propsyche.

Zaburzenia zachowania u młodzieży

Zachowania agresywne, stosowanie przemocy fizycznej, wandalizm, kradzieże, tendencję do kłamstwa, zaniedbywanie obowiązków, skłonność do łamania zasad i norm społecznych powinny Cię skłonić do szybkiej interwencji. Wczesna interwencja w przypadku zaburzeń zachowania może zapobiec pogłębianiu się trudnością dziecka w szkole i w rodzinie. Psychoterapeuta przygotuje plan działania uwzględniając wiek, sytuację rodzinną i oczywiście rodzaj występujących objawów. Specjalista może zaproponować: psychoterapię dziecka, psychoedukację dla rodziców, terapię rodzin lub konsultację z innym specjalistą na przykład psychiatrą, jeśli widzi potrzebę leczenia farmakologicznego. 

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Leczenie ADHD w Propsyche Bydgoszcz
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Mikropolaryzacja mózgu w leczeniu ADHD u dzieci i dorosłych (terapia tDCS)

ADHD dotyka milionów osób na całym świecie. Choć często jest kojarzone z bardzo ruchliwymi dziećmi mającymi trudności z koncentracją w szkole, to zaburzenie wykracza daleko poza salę lekcyjną, wpływa na każdy aspekt życia, od relacji międzyludzkich po wykonywanie codziennych zadań. ADHD charakteryzuje się trzema objawami: problemami z uwagą, impulsywnością oraz nadmierną

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają terapię w zaburzeniach zachowania u dzieci.

Zaburzenia opozycyjno-buntownicze objawiają się trudnościami z posłuszeństwem, częstymi wybuchami gniewu, buntowniczym zachowaniem i negatywnym stosunkiem do autorytetów. Natomiast do zaburzeń zachowania zaliczane są poważniejsze formy nieakceptowalnych społecznie zachowań, charakteryzują się one np. agresją wobec ludzi i zwierząt, łamaniem norm społecznych i przestępczym zachowaniem.

Niepokojące mogą być: kłopoty w szkole, problemy emocjonalne lub w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, a także brak odpowiedniej kontroli zachowania, nadmierny lęk, problemy z odżywianiem, zachowania agresywne i autoagresywne, apatia, wycofanie, trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju. 

Zazwyczaj spotkania odbywają się raz w tygodniu o tej samej godzinie. Długość psychoterapii zależy od konkretnej sytuacji i celu jaki osoba uczestnicząca w terapii chce osiągnąć. 

Oczywiście psycholog zapyta o to, co skłoniło rodziców i dziecko do przyjścia do gabinetu. Poprosi także o informacje na temat relacji dziecka z rodziną, rówieśnikami, przyjaciółmi, zapyta również o przebieg rozwoju, sytuację rodzinną, funkcjonowanie w szkole, problemy zdrowotne. Psychologa będzie interesowało także jakie emocje towarzyszą młodemu człowiekowi na co dzień i co o sobie myśli.
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 

Zaburzenia zachowania mogą wynikać z czynników środowiskowych, ale mogą być także objawami poważniejszych zaburzeń psychicznych. Zdarza się, że w wyniku zaburzeń zachowania dochodzi do poważnych konsekwencji w życiu młodego człowieka, w tym do konfliktów z prawem. Dlatego bardzo ważna jest w ich przypadku możliwie szybka interwencja. 

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
ADHD dotyka także dorosłych. W Propsyche zajmujemy się diagnozą i leczeniem ADHD.
Mózg i neuropsychologia

ADHD – zmagają się z nim także dorośli

ADHD to zaburzenie zazwyczaj kojarzone z dziećmi, ale z tym problemem zmagają się nie tylko najmłodsi. Dotyka ono 2-5 proc. osób dorosłych.   Diagnoza i leczenie ADHD ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jego objawy pojawiają się w dzieciństwie, ale nie zawsze, z różnych powodów, zostają powiązane z

Czytaj więcej »