Terapia logopedyczna dzieci

często występujące problemy z mową – kto powinien korzystać z pomocy logopedy – metody stosowane podczas pracy logopedycznej z dziećmi – przebieg terapii

Terapia logopedyczna dzieci

Specjalistyczna pomoc dla maluchów w Bydgoszczy

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko mówi za mało, niewyraźnie lub ma inne problemy z komunikacją nieadekwatne do wieku rozważ wizytę u logopedy. Być może rozwój językowy Twojego dziecka przebiega nie tak jak powinien i maluchowi potrzebna jest terapia logopedyczna. Specjalista w Propsyche posłucha, jak mówi (jeśli mówi) Twoje dziecko i zaproponuje dalsze działania (o ile będą potrzebne).

Z pomocy logopedy powinny korzystać dzieci: 
Terapia logopedyczna dla dzieci w Bydgoszczy - Propsyche.
Metody stosowane podczas terapii logopedycznej z dziećmi

W Propsyche proponujemy szereg specjalistycznych metod i technik wspomagających prawidłowy rozwój mowy u dzieci. Techniki te kształtują właściwą wymowę i zachęcają dziecko do komunikacji. Podczas terapii stosowane są u nas takie metody jak: metoda dotyku i czucia skórnego, metoda wzrokowa, ćwiczenia autokontroli słuchowej, ćwiczenia kinestezji artykulacyjnej, metoda przekształceń artykulacyjnych, ćwiczenia artykulacyjne i kształcące słuch fonemowy, doskonalenie kontroli oddechu, ćwiczenia logorytmiczne i wiele innych.

Terapia logopedyczna dla dzieci w Bydgoszczy - Propsyche.
Terapia logopedyczna dla dzieci w Bydgoszczy - Propsyche.

Nauka dla rodzica

Terapia logopedyczna to nie tylko praca z dziećmi, ale także z ich rodzicami i opiekunami. Logopeda ćwiczy z maluchami, ale żeby utrwalić efekty treningu, pokazuje rodzicom, jak mogą pracować z dziećmi w domu. Specjalista instruuje opiekunów w jaki sposób wykonać odpowiednie ćwiczenia lub masaże.  
 
Terapia logopedyczna nie musi być żmudnym powtarzaniem ciągle tych samych ćwiczeń. To również świetna okazja do dobrej zabawy i pogłębiania relacji dziecka z rodzicami. Śmieszne miny, który często towarzyszą terapii, rozbawią i dziecko, i dorosłego. Wspólne wykonywanie ćwiczeń np. z piórkiem lub balonami może przynieść wszystkim naprawdę dużo radości.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie terapii logopedycznej dla swojego dziecka.

Taka terapia może być wskazana, jeśli u dziecka występują takie problemy związane z mową lub komunikacją jak, np.:
  • opóźnienie w rozwoju mowy (dziecko nie osiąga ustalonych kamieni milowych w rozwoju mowy, na przykład, nie zaczyna mówić pojedynczymi słowami w wieku około 12-18 miesięcy, nie tworzy zdań w wieku około 2-3 lat),
  • trudności w wymawianiu dźwięków (maluch ma trudności w poprawnym wymawianiu dźwięków mowy lub literek nieadekwatne do jego wieku),
  • mowa dziecka jest trudna do zrozumienia dla innych osób poza rodzicami lub opiekunami,
  • trudności w wyrażaniu myśli i potrzeb werbalnie, co prowadzi do frustracji.

W Propsyche przyjmujemy dzieci, które skończyły drugi rok życia.

Wszystko zależy od sytuacji. Znaczenie ma wiek dziecka i problemy z jakimi się boryka. Czasami terapia trwa kilka tygodni, czasami kilka miesięcy, są także dzieci, które muszą odwiedzać logopedę dłużej.

Spotkanie trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny. Dużo zależy od wieku dziecka i jego możliwości skupienia się na ćwiczeniach proponowanych przez logopedę.

Przygotowanie się do wizyty u logopedy może pomóc w efektywnym wykorzystaniu czasu podczas spotkania. Przynieś ze sobą wszystkie istotne dokumenty dotyczące historii zdrowia dziecka, w tym wyniki badań (zwłaszcza słuchu) i raport z poprzedniej terapii logopedycznej, jeśli taka była. Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać specjaliście. Tak zaplanuj wizytę, żeby dziecko było wypoczęte, to ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, dla których ćwiczenia logopedyczne mogą być dość męczące.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Propsyche oferuje fizjoterapię niemowląt i dzieci
niemowlęta i dzieci
Zespół PROPSYCHE

Fizjoterapia i masaż niemowląt oraz dzieci – metody

Metody: NDT Bobath, PNF, PTR a także integracja sensoryczna oraz masaż są często wykorzystywane w fizjoterapii niemowląt i dzieci. Na czym polegają? Kiedy się je stosuje?  Rehabilitacja najmłodszych wymaga wiele cierpliwości, wyczucia, a czasem stosowania kilku różnych metod. Na szczęście jest bardzo wiele sposobów pracy z najmłodszymi, dzięki temu możliwy

Czytaj więcej »