Problemy seksualne młodzieży

problemy okresu dojrzewania – obszary życia seksualnego, jakimi zajmujemy się w Propsyche – dlaczego warto sięgnąć po fachową pomoc – komu pomagamy

Problemy seksualne młodzieży

Wsparcie dla młodych

Problemy natury seksualnej są dla wielu młodych osób krępujące i wstydliwe. Jednak wczesne ich rozpoznanie i omówienie ze specjalistą może znacząco wpłynąć na jakość życia i szeroko rozumiany rozwój psychoseksualny. Jeśli więc nie radzisz sobie, tak jak byś chciał, z problemami okresu dojrzewania, masz problemy z pornografią, masturbacją, trudności związane z orientacją seksualną zapraszamy od Propsyche. 

W Propsyche pomagamy młodym ludziom w takich obszarach natury seksuologicznej jak m.in.:
Problemy seksualne młodzieży - Bydgoszcz, Propsyche.
Pomoc psychoseksuologiczna dla młodych w Bydgoszczy

Okres nastoletni to czas gdy odkrywamy swoją tożsamość, także w zakresie seksualności. W Propysche pomożemy Ci przejść przez ten niełatwy proces i zbudować satysfakcjonujący model funkcjonowania w tej strefie życia.  Osoby wkraczające w dojrzałość nie potrafią niekiedy poradzić sobie z nadmiernym zainteresowaniem sferą seksualną, ze zrozumieniem zmian zachodzących nie tylko w ciele, ale również w psychice. Nierzadko też wstydzą się rozmawiać o swojej orientacji seksualnej. Poruszanie tematyki seksualnej z rodziną lub przyjaciółmi może być zbyt krępujące. Psycholog specjalizujący się w obszarze zdrowia seksualnego (psychoseksuolog) pomaga odbudować oraz nawiązać nowe relacje, a także przywrócić utraconą stabilizację i samoocenę. 

Problemy seksualne młodzieży - Bydgoszcz, Propsyche.
Problemy seksualne młodzieży - Bydgoszcz, Propsyche.

Psychoseksuolog Bydgoszcz

Pomoc psychoseksuologiczna dla młodzieży proponowana w Propsyche obejmuje także wsparcie dla osób nieheteroseksualnych i ich rodzin, wsparcie dla osób transpłciowych, interseksualnych i ich rodzin, konsultacje dla rodziców dotyczące rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, psychoterapię dla osób transpłciowych i różnorodnych płciowo, włączając w to doradztwo i wsparcie w procesie tranzycji.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie pracy z zaburzeniami seksualnymi nastolatków.

Intensywność i czas trwania terapii, a także wykorzystywane techniki terapeutyczne są ściśle uzależnione od potrzeb młodej osoby zgłaszającej się do seksuologa oraz natury przeżywanych trudności. Czasami poprawę można odczuć już po kilku spotkaniach, ale nie jest to regułą.

Najczęściej stosowane metody pracy w terapii seksuologicznej, także młodzieży, to edukacja seksualna, techniki terapii poznawczo-behawioralne. Specjalista stara się także neutralizować nieuzasadnione lęki lub postawy, może także zalecić techniki relaksacyjne, psychoterapię.

Tak. Rodzice muszą wyrazić zgodę na wizytę lub terapię. 

Lekarz seksuolog leczy głównie zaburzenia o podłożu biologicznym. Posiada uprawnienia do kierowania pacjentów na diagnostyczne badania (np. do endokrynologa) oraz może przepisać leki wspomagające terapię.
 
Z kolei psycholog specjalizujący się w dziedzinie seksuologii człowieka, mający odpowiednie przygotowanie w tej dziedzinie, jest kompetentny do pracy z pacjentami poprzez interwencje psychologiczne. Często przyczyny problemów seksualnych tkwią nie w fizycznych możliwościach ciała, ale w psychice. Chodzi między innymi o sposób postrzegania własnej seksualności, negatywne emocje związane z intymnością lub postawy wobec seksualności. Innym źródłem pewnych zaburzeń może być przyzwyczajenie do konkretnych bodźców lub nadmierne poleganie na masturbacji. W przypadku przedwczesnego wytrysku, psychologiczne aspekty mogą również odgrywać kluczową rolę. U niektórych osób problemy seksualne wynikają z zaburzeń lękowych lub depresyjnych, a trudności seksualne mogą być jedynie "objawem" tych trudności.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 

Skrępowania przed wizytą u psychoseksuologa jest całkowicie normalne. Aby zapanować nad nim, pomyśl o tym, co chcesz omówić i zapisz swoje myśli. To pomoże Ci to lepiej skoncentrować się podczas wizyty. Pamiętaj, że idziesz na spotkanie z profesjonalistą, który ma doświadczenie w rozmowie na trudne tematy w sposób delikatny i szanujący. Możesz również na początku wizyty powiedzieć specjaliście, że czujesz duże skrępowanie, wtedy rozmowę zacznie od tego właśnie problemu.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Seksuolog

Diagnoza psychoseksuologiczna osób transpłciowych (Bydgoszcz)

W poniższym tekście opisujemy przebieg procesu diagnostycznego i opiniowania na rzecz osób transpłciowych, które chcą podjąć leczenie hormonalne i/lub chirurgiczne, a także dążą do podjęcia działań prawnych w celu korekty płci metrykalnej. Jak długo trwa diagnoza? Zacznijmy od pytania, które jest jednym z częściej zadawanych przez Państwa w korespondencji mailowej

Czytaj więcej »