Psychoterapia dzieci i młodzieży

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty? – często występujące problemy dzieci i młodzieży – konsultacje przed terapią – przebieg terapii

Psychoterapia dzieci i młodzieży w Bydgoszczy

Profesjonalna pomoc dla najmłodszych
Problemy emocjonalne, zaburzenia nastroju, apatia, izolowanie się, kłopoty w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, a także brak odpowiedniej kontroli zachowania np. podczas korzystania z elektroniki – jeśli widzicie, że takie sytuacje dotyczą także Waszego dziecka wskazane jest rozważenie wizyty u specjalisty. Pomoc możesz uzyskać w Propsyche. Podczas psychoterapii, Twoje dziecko będzie mogło w neutralnej atmosferze omówić swoje problemy, zrozumieć je lepiej i wypracować bardziej konstruktywne sposoby radzenia sobie z nimi.
 
W Propsyche oferujemy pomoc w takich sytuacjach jak: nadmierny lęk, trudności w kontaktach z rówieśnikami, zaburzenia odżywiania, zachowania agresywne i autoagresywne, nadmierna ruchliwość i i impulsywność, trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju.
Wsparcie psychoterapeutyczne jest pomocne w przypadku osób, które:
Psychoterapia dzieci i młodzieży Bydgoszcz.
Diagnoza dzieci i młodzieży w Propysche Bydgoszcz

Proces psychoterapii poprzedza diagnoza. Odbywa się ona podczas kilku pierwszych spotkań z terapeutą. Po jej przeprowadzeniu specjalista zaproponuje Państwu plan dalszych oddziaływań. Poinformuje, czy widzi potrzebę konsultacji z innymi specjalistami, a jeśli tak, to z jakimi. Diagnoza, aby była kompleksowa i jak najbardziej użyteczna wymaga dużej wiedzy, dokładności, uważności i holistycznego spojrzenia na problemy.

Psychoterapia dzieci i młodzieży Bydgoszcz.
Psychoterapia dzieci i młodzieży Bydgoszcz.

Ważna rola rodziców

Zdarzają się sytuacje, w których rodzic pomimo  poprawnej relacji z dzieckiem, skupieniu na dziecku, zaangażowaniu w opiekę i wychowanie widzi u niego niezrozumiałe, niecodzienne zachowania. W takich okolicznościach umiejętność obserwacji własnego dziecka i dostrzeżenie, że problem istnieje, jest  ważną kompetencją rodzicielską a skorzystanie z pomocy specjalisty może pomóc całej rodzinie w rozwiązaniu trudności.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie psychoterapii dla swojego dziecka.

Zazwyczaj spotkania odbywają się raz w tygodniu o tej samej godzinie. Długość psychoterapii zależy od konkretnej sytuacji.

Oczywiście psycholog zapyta o to, co skłoniło rodziców i dziecko do przyjścia do gabinetu. Poprosi także o informacje na temat relacji dziecka z rodziną, rówieśnikami, przyjaciółmi, zapyta również o przebieg rozwoju, sytuację rodzinną, funkcjonowanie w szkole, problemy zdrowotne. Psychologa będzie interesowało także jakie emocje towarzyszą młodemu człowiekowi na co dzień i co o sobie myśli.

Jeśli z jakiegoś powodu lekarz rodzinny lub rodzice podejrzewają u dziecka chorobę psychiczną, to możemy w pierwszej kolejności wybrać się do tego specjalisty. W pozostałych przypadkach nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeśli będzie potrzebna konsultacja psychiatryczna, psycholog poinformuje nas o tym, a jeśli konieczne okażą się oddziaływania psychoterapeutyczne lekarz zasugeruje takie rozwiązanie.

W terapii najmłodszych uczestniczą także rodzice. Terapeuta sugeruje im, jakie oddziaływania należy wprowadzić, aby ułatwić dziecku poradzenie sobie z trudnościami. Jeśli chodzi o starsze dzieci i młodzież, to rodzic nie uczestniczy w spotkaniach, ale możliwe są konsultacje rodziców z psychologiem, który pomoże dorosłemu zrozumieć perspektywę młodego człowieka i wypracować bardziej efektywne wzorce reagowania na przykład na destrukcyjne zachowania.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 

Rodzic może obawiać się wizyty z różnych powodów: niepokoi się, że usłyszy "złą" diagnozę, sugestię, że dziecko może mieć poważne zaburzenia rozwojowe, ale także może odczuwać lęk przed oceną, niepokoić się, że psychoterapeuta uzna go za złego rodzica. Te lęki nie powinny powstrzymywać rodzica przed wizytą, już sam fakt, że zabierasz dziecko do psychologa świadczy, że dbasz o nie, dajesz mu opiekę i zależy Ci na jego dobrostanie psychicznym. 

Cennik psychoterapii dla dzieci i młodzieży Bydgoszcz

  • Konsultacja psychologiczna indywidualna | 45-50 min 200 zł
  • Konsultacja przed rozpoczęciem psychoterapii | 45-50 min 160 zł
  • Sesja psychoterapii indywidualnej | 45-50 min 160-180 zł
  • Psychoedukacja dla rodziców | 45-50 min 160-200 zł
  • Terapia psychologiczno-pedagogiczna | 45-50 min 160-200 zł

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Leczenie ADHD w Propsyche Bydgoszcz
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Mikropolaryzacja mózgu w leczeniu ADHD u dzieci i dorosłych (terapia tDCS)

ADHD dotyka milionów osób na całym świecie. Choć często jest kojarzone z bardzo ruchliwymi dziećmi mającymi trudności z koncentracją w szkole, to zaburzenie wykracza daleko poza salę lekcyjną, wpływa na każdy aspekt życia, od relacji międzyludzkich po wykonywanie codziennych zadań. ADHD charakteryzuje się trzema objawami: problemami z uwagą, impulsywnością oraz

Czytaj więcej »