Opóźniony rozwój mowy

zakres diagnozy psychologicznej – etapy diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży – jak przebiega proces diagnozy psychologicznej – co się dzieje podczas spotkań diagnostycznych – jak się przygotować do diagnozy

Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży w Bydgoszczy

Rozpoznanie problemów psychicznych najmłodszych

Niepokoją Cię zachowania Twojego dziecka? Widzisz, że z pewnymi sprawami sobie nie radzi i czujesz, że potrzebujecie opinii specjalisty, aby adekwatnie pomóc dziecku? A może potrzebujesz diagnozy psychologicznej dla innego specjalisty, aby mógł się on zapoznać ze sposobem funkcjonowania Twojego dziecka? Proponujemy przeprowadzenie diagnozy psychologicznej, która pozwoli przyjrzeć się różnych aspektom funkcjonowania dziecka takim jak: rozwój intelektualny, możliwości percepcyjne, funkcjonowanie motoryczne (zwłaszcza w przypadku małych dzieci), rozwój emocjonalny, trudności w nauce.

Do Propsyche przychodzą dzieci i młodzi ludzie z bardzo różnymi problemami. Przebieg diagnozy także może wyglądać różnie, wiele zależy od wieku dziecka. Zazwyczaj składa się ona z kilku etapów:
Opóźniony rozwój mowy, Bydgoszcz.
Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży - całościowe spojrzenie

Diagnoza psychologiczna to proces, który nie tylko ma dać odpowiedź na pytanie z czego wynikają problemy dziecka, ale także zaproponować Państwu, jakie oddziaływania można wprowadzić w życie rodziny, aby lepiej sobie radziła z pojawiającymi się problemami i trudnymi zachowaniami dziecka. Diagnoza, aby była kompleksowa i jak najbardziej użyteczna wymaga dużej wiedzy, dokładności, uważności i holistycznego spojrzenia na problemy. 

Opóźniony rozwój mowy, Bydgoszcz.
Opóźniony rozwój mowy, Bydgoszcz.

Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży - metody

Podczas diagnozy specjalista wykorzystuje różne metody: przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami, podczas którego może pytać nie tylko o to, jak obecnie funkcjonuje dziecko lub młody człowiek, ale także o rozwój we wczesnych fazach życia, niemowlęctwie oraz przebieg ciąży i porodu. Podczas spotkania z dzieckiem psycholog rozmawia z nim, obserwuje je: sposób jego zachowania, przebieg zabawy (jeśli to małe dziecko). W trakcie diagnozy wykorzystuje także testy psychologiczne. 

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej dla swojego dziecka.

Na pewno niepokojące są opóźnienia rozwojowe, kłopoty z mówieniem, dziwne, niespotykane zabawy, takie jak szeregowanie, unikanie kontaktu z rodzicami, problem z kontaktem wzrokowym, nadruchliwość, wycofanie, duże trudności adaptacyjne,  impulsywność, problemy poznawcze, autoagresja itp.

Niepokojące mogą być: kłopoty w szkole, problemy emocjonalne lub w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, a także brak odpowiedniej kontroli zachowania, nadmierny lęk, problemy z odżywianiem, zachowania agresywne i autoagresywne, apatia, wycofanie, trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju. 

Jeśli z jakiegoś powodu lekarz rodzinny lub rodzice podejrzewają u dziecka chorobę psychiczną, to możemy w pierwszej kolejności wybrać się do tego specjalisty. W pozostałych przypadkach nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeśli będzie potrzebna konsultacja psychiatryczna, psycholog poinformuje nas o tym, a jeśli konieczne okażą się oddziaływania psychoterapeutyczne lekarz zasugeruje takie rozwiązanie.

Czas trwania procesu diagnozy zależy od takich czynników, jak rodzaj zaburzenia, dostępność specjalistów, ilość dostępnych informacji oraz współpraca rodziców lub opiekunów. Niektóre zaburzenia, takie jak zaburzenia spektrum autyzmu, mogą być trudniejsze do zdiagnozowania i wymagają większej liczby sesji oceny i obserwacji, w przypadku innych diagnoza stawiana jest szybciej.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 
Przygotowanie się do diagnozy psychologicznej dziecka jest istotnym krokiem, który może pomóc w skutecznej ocenie i wsparciu. Aby proces ten przebiegał sprawnie na spotkanie zabierz ze sobą: 
  • dokumenty medyczne, takie jak wyniki badań, raporty lekarzy lub terapeutów, jak również dokumentację edukacyjną, taką jak wyniki testów szkolnych i opinie nauczycieli,
  • przygotuj listę pytań, które chciałbyś/chciałabyś zadać podczas spotkania. 
  • postaraj się przypomnieć sobie przykłady niepokojących Cię zachowań,
  • jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki lub suplementy, przynieś ze sobą listę z nazwami i dawkami, aby specjalista mógł uwzględnić to w procesie diagnozy.
  • przygotuj dziecko na wizytę i wyjaśnij mu, że będzie miało spotkanie z psychologiem lub specjalistą. Stworzenie komfortowego i otwartego środowiska może pomóc w dokładnej ocenie.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Propsyche oferuje fizjoterapię niemowląt i dzieci
niemowlęta i dzieci

Fizjoterapia i masaż niemowląt oraz dzieci – metody

Metody: NDT Bobath, PNF, PTR a także integracja sensoryczna oraz masaż są często wykorzystywane w fizjoterapii niemowląt i dzieci. Na czym polegają? Kiedy się je stosuje?  Rehabilitacja najmłodszych wymaga wiele cierpliwości, wyczucia, a czasem stosowania kilku różnych metod. Na szczęście jest bardzo wiele sposobów pracy z najmłodszymi, dzięki temu możliwy

Czytaj więcej »