Opóźniony rozwój mowy
zakres diagnozy psychologicznej – etapy diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży – jak przebiega proces diagnozy psychologicznej – co się dzieje podczas spotkań diagnostycznych – jak się przygotować do diagnozy
Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży w Bydgoszczy
Rozpoznanie problemów psychicznych najmłodszych
Niepokoją Cię zachowania Twojego dziecka? Widzisz, że z pewnymi sprawami sobie nie radzi i czujesz, że potrzebujecie opinii specjalisty, aby adekwatnie pomóc dziecku? A może potrzebujesz diagnozy psychologicznej dla innego specjalisty, aby mógł się on zapoznać ze sposobem funkcjonowania Twojego dziecka? Proponujemy przeprowadzenie diagnozy psychologicznej, która pozwoli przyjrzeć się różnych aspektom funkcjonowania dziecka takim jak: rozwój intelektualny, możliwości percepcyjne, funkcjonowanie motoryczne (zwłaszcza w przypadku małych dzieci), rozwój emocjonalny, trudności w nauce.
Do Propsyche przychodzą dzieci i młodzi ludzie z bardzo różnymi problemami. Przebieg diagnozy także może wyglądać różnie, wiele zależy od wieku dziecka. Zazwyczaj składa się ona z kilku etapów:
- spotkanie specjalisty lub specjalistów z rodzicami dziecka,
- spotkanie z dzieckiem,
- przeprowadzenie testów i badań (jeśli jest taka potrzeba) dobranych indywidualnie do danej osoby i jej problemów (np. ADOS - test wykorzystywany w diagnozie autyzmu, testy inteligencji, testy w kierunku ADHD i wiele innych),
- szczegółowe omówienie diagnozy z rodzicami.
Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży - całościowe spojrzenie
Diagnoza psychologiczna to proces, który nie tylko ma dać odpowiedź na pytanie z czego wynikają problemy dziecka, ale także zaproponować Państwu, jakie oddziaływania można wprowadzić w życie rodziny, aby lepiej sobie radziła z pojawiającymi się problemami i trudnymi zachowaniami dziecka. Diagnoza, aby była kompleksowa i jak najbardziej użyteczna wymaga dużej wiedzy, dokładności, uważności i holistycznego spojrzenia na problemy.
Diagnoza psychologiczna dzieci i młodzieży - metody
Podczas diagnozy specjalista wykorzystuje różne metody: przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami, podczas którego może pytać nie tylko o to, jak obecnie funkcjonuje dziecko lub młody człowiek, ale także o rozwój we wczesnych fazach życia, niemowlęctwie oraz przebieg ciąży i porodu. Podczas spotkania z dzieckiem psycholog rozmawia z nim, obserwuje je: sposób jego zachowania, przebieg zabawy (jeśli to małe dziecko). W trakcie diagnozy wykorzystuje także testy psychologiczne.
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne
Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej dla swojego dziecka.
Na pewno niepokojące są opóźnienia rozwojowe, kłopoty z mówieniem, dziwne, niespotykane zabawy, takie jak szeregowanie, unikanie kontaktu z rodzicami, problem z kontaktem wzrokowym, nadruchliwość, wycofanie, duże trudności adaptacyjne, impulsywność, problemy poznawcze, autoagresja itp.
Niepokojące mogą być: kłopoty w szkole, problemy emocjonalne lub w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, a także brak odpowiedniej kontroli zachowania, nadmierny lęk, problemy z odżywianiem, zachowania agresywne i autoagresywne, apatia, wycofanie, trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju.
Jeśli z jakiegoś powodu lekarz rodzinny lub rodzice podejrzewają u dziecka chorobę psychiczną, to możemy w pierwszej kolejności wybrać się do tego specjalisty. W pozostałych przypadkach nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeśli będzie potrzebna konsultacja psychiatryczna, psycholog poinformuje nas o tym, a jeśli konieczne okażą się oddziaływania psychoterapeutyczne lekarz zasugeruje takie rozwiązanie.
- dokumenty medyczne, takie jak wyniki badań, raporty lekarzy lub terapeutów, jak również dokumentację edukacyjną, taką jak wyniki testów szkolnych i opinie nauczycieli,
- przygotuj listę pytań, które chciałbyś/chciałabyś zadać podczas spotkania.
- postaraj się przypomnieć sobie przykłady niepokojących Cię zachowań,
- jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki lub suplementy, przynieś ze sobą listę z nazwami i dawkami, aby specjalista mógł uwzględnić to w procesie diagnozy.
- przygotuj dziecko na wizytę i wyjaśnij mu, że będzie miało spotkanie z psychologiem lub specjalistą. Stworzenie komfortowego i otwartego środowiska może pomóc w dokładnej ocenie.
Cennik terapii logopedycznej dla dzieci w Bydgoszczy
Skorzystaj z naszej wiedzy
Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów PropsycheFizjoterapia i masaż niemowląt oraz dzieci – metody
Metody: NDT Bobath, PNF, PTR a także integracja sensoryczna oraz masaż są często wykorzystywane w fizjoterapii niemowląt i dzieci. Na czym polegają? Kiedy się je stosuje? Rehabilitacja najmłodszych wymaga wiele cierpliwości, wyczucia, a czasem stosowania kilku różnych metod. Na szczęście jest bardzo wiele sposobów pracy z najmłodszymi, dzięki temu możliwy