ADOS Bydgoszcz

Czym jest ADOS? – Kiedy stosuje się test? –  Na czym polega badanie ADOS? – Jakie są objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu?

ADOS w Propsyche w Bydgoszczy

Pomoc w diagnozie autyzmu

ADOS oznacza Autism Diagnosis Observation Schedule, czyli protokół obserwacji do diagnozy autyzmu. To narzędzie stosowane podczas spotkań diagnostycznych z osobami, u których zauważa się cechy, sposób funkcjonowania i wchodzenia w relacje mogące sugerować, że dziecko cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jeśli u Twojego dziecka występują takie zachowania i udasz się na specjalistyczną diagnozę, może podczas niej zostać wykorzystany ADOS.

Zachowania i problemy, które powinny skłonić do diagnozy to m.in.:
Test ADOS Bydgoszcz - Propsyche.
ADOS - na jakie sfery życia jest nakierowany

Podczas diagnozy ADOS specjalista nie ocenia ogólnego rozwoju w różnych sferach, takich jak np.: motoryka, rozwój poznawczy, funkcjonowanie zmysłów, ale obserwuje, czy u badanej osoby występują objawy charakterystyczne dla autyzmu, związane z interakcjami społecznymi, komunikacją oraz specyficznymi zachowaniami.

Test ADOS Bydgoszcz - Propsyche.
Test ADOS Bydgoszcz - Propsyche.

ADOS - na czym polega badanie

Specjalista, który przeprowadza obserwacje w ramach badania, zawsze stosuje te same pomoce wchodzące w skład zestawu ADOS (zabawki, obrazki itp.). Zachowania prezentowane przez osobę podczas badania są oceniane za pomocą ściśle określonych kryteriów. Psycholog, pedagog, lekarz lub inny specjalista chcący podczas diagnozy używać procedury ADOS musi przejść specjalne szkolenie.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie badania ADOS dla swojego dziecka.

ADOS może być stosowany już od 12 miesiąca życia. Może służyć także do diagnozy starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czas badania narzędziem ADOS może być bardzo różny. Badanie, w zależności od wieku pacjenta i wersji badania oraz zachowania dziecka, trwa od 30 minut do nawet 2 godzin. Zazwyczaj składa się z różnych etapów, w których ocenia się komunikację werbalną i niewerbalną, zachowania społeczne oraz zainteresowania dziecka.

Wyniki badania ADOS mogą pomóc w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale powinny być interpretowane w kontekście innych informacji i obserwacji.

Wizyta u psychologa przebiega w atmosferze zrozumienia i wsparcia. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak i chciałbyś poprawić jakość swojego życia zachęcamy do wizyty. Opisanie specjaliście swojego samopoczucia i niepokojących objawów pomoże obrać kierunek, w którym można iść dalej. Psycholog może zaproponować diagnozę w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu lub zasygnalizuje, że Twoje problemy mogą wynikać z czegoś innego.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 

Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, wyjaśnij mu, że będzie miało spotkanie z osobą, która chciałaby dowiedzieć się więcej na jego temat. Spróbuj stworzyć przyjazną i komfortową atmosferę. Możesz zaproponować dziecku, że po zakończeniu sesji będziecie mogli razem zrobić coś przyjemnego, coś co szczególnie lubi. Współpracuj z dzieckiem i zachęcaj je do uczestniczenia w sesji. Im bardziej dziecko będzie zaangażowane, tym więcej dowie się diagnosta. Dziecko może być zdenerwowane lub nieśmiałe w obecności nieznanego dorosłego. Przygotuj je do spotkania, mówiąc, że osoba, z którą będzie rozmawiało, jest po to, aby pomóc i że można jej zaufać. Po zakończeniu sesji warto zarezerwować czas na odpoczynek.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche