Zaburzenia osobowości

Czym są zaburzenia osobowości? – Jak się leczy zaburzenia osobowości? – Jak wygląda psychoterapia zaburzeń osobowości? – Jak długo kształtuje się osobowość?

Leczenie zaburzeń osobowości w Bydgoszczy

Pomoc dla dorosłych

Częste problemy w relacjach? Silne wahania nastroju? Kłopoty z regulacją emocji? Duża potrzeba uznania? Obsesyjne myśli i lęki? Impulsywność, niestabilność? – jeśli widzisz u siebie tego typu problemy być może cierpisz z powodu jednego z zaburzeń osobowości. W Propsyche prowadzimy psychoterapię indywidualną dla osób z zaburzeniami osobowości.

Istnieją różne rodzaje zaburzeń osobowości, z których każde charakteryzuje się innymi objawami. Wśród nich są m.in.:
Zaburzenia osobowości - leczenie Bydgoszcz - Centrum Medyczne Propsyche.
Leczenie zaburzeń osobowości - diagnoza

Każde z zaburzeń osobowości zostało przez badaczy dokładnie opisane m.in.: poprzez objawy jakie mu towarzyszą. Bardzo wiele osób prezentuje jednak cechy, które związane są z różnymi zaburzeniami osobowości, czyli występuje u nich mieszane zaburzenie osobowości. 

Zaburzenia osobowości - leczenie Bydgoszcz - Centrum Medyczne Propsyche.
Zaburzenia osobowości - terapia w Bydgoszczy.

Leczenie zaburzeń osobowości - metody

Leczenie zaburzeń osobowości zazwyczaj odbywa się poprzez psychoterapię. To główny sposób postępowania, ale w niektórych przypadkach psychoterapia może być wspomagana przez leki, ponieważ zaburzeniom osobowości czasami towarzyszy depresja czy lęki. Dlatego osoby z tego typu problemami często równolegle korzystają z pomocy psychiatry i psychoterapeuty. W Propsyche możliwe jest skoordynowane działanie obu specjalistów, którzy za zgodą pacjenta mogą się konsultować ze sobą.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania osób, które sądzą, że mogą się zmagać z zaburzeniem osobowości.

Leczenie zaburzeń osobowości jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. Czasami terapia może trwać nawet kilka lat. Wiele też zależy od tego jakie cele będzie chciała osiągnąć osoba zgłaszająca się na terapię. 

Czasami może być tak, że sesje odbywają się dwa razy w tygodniu, a nie tak jak to bywa najczęściej podczas psychoterapii - raz na tydzień. Wszystko zależy od nasilenia problemów. 

Objawy zaburzenia osobowości typu borderline (BPD) mogą być bardzo różnorodne najczęściej obejmują m.in.:
niestabilne relacje – intensywne, ale niestabilne relacje z innymi ludźmi,
zaburzenia tożsamości – niestabilny i zniekształcony obraz siebie oraz niepewność co do własnej tożsamości,
impulsywność -  działania impulsywne, które mogą być szkodliwe, takie jak nadużywanie substancji, hazard, ryzykowne zachowania seksualne,
emocjonalna niestabilność – szybkie zmiany nastroju i emocji, które mogą być intensywne i trudne do kontrolowania,
chroniczne uczucie pustki – stałe odczucie pustki i braku sensu,
lęk przed porzuceniem – intensywny strach przed rzeczywistym lub wyobrażonym porzuceniem.
Według American Psychiatric Association (APA) około 9 proc. populacji cierpi na jakieś zaburzenie osobowości. 
Osobowość człowieka kształtuje się przez całe życie, ale istnieje okres, w którym ma miejsce największy rozwój i formowanie się podstawowych cech osobowościowych. To czas dzieciństwa, młodości i wczesnej dorosłości, który obejmuje pierwszych 20-30 lat życia.
Podstawowe cechy osobowościowe zazwyczaj zaczynają się kształtować we wczesnym dzieciństwie i stopniowo rozwijają się. W tym czasie wpływają na osobowość zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, takie jak interakcje z rodziną, przyjaciółmi, edukacja i doświadczenia życiowe.
Jednak nawet po okresie dojrzewania osobowość nadal ulega pewnym zmianom i dostosowaniom w odpowiedzi na różne doświadczenia życiowe, nowe relacje, wyzwania i sukcesy. Dlatego można powiedzieć, że proces kształtowania się osobowości trwa przez całe życie.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche