Problemy ze snem

Problem ze snem, skutek i przyczyna wielu chorób – Diagnoza problemów ze snem – Farmakoterapia i inne sposoby łagodzenia problemów ze snem – Rodzaje problemów ze snem

Problemy ze snem - leczenie w Bydgoszczy

Fachowa pomoc dla dorosłych

Jeśli od dłuższego czasu masz problemy ze snem, nie możesz zasnąć, wybudzasz się w nocy lub czujesz nadmierną senność, nie czekaj, zasięgnij porady specjalisty. Problemy ze snem mogą bardzo drastycznie obniżyć jakość życia. Bywają objawami wielu chorób, a z drugiej strony osłabiają organizm i czynią go bardziej podatnym na różne dolegliwości.

Problemy ze snem objawiać się mogą poprzez m.in.: 
Leczenie bezsenności - terapia Bydgoszcz - Propsyche.
Problemy ze snem - przyczyny

Bezsennością przewlekłą nazywane są problemy ze snem trwające dłużej niż miesiąc. Najczęściej mają one związek z takimi zaburzeniami psychicznymi jak: depresja i stany lękowe, a także z chorobami somatycznymi, np. problemami hormonalnymi, stanami zapalnymi, zespołami bólowymi, chorobami neurologicznymi, a także uzależnieniem od alkoholu. Dlatego lekarz, do którego się udamy, najpierw dokładnie nas wypyta o zdrowie fizyczne, psychiczne oraz problemy rodzinne lub w pracy. Musi to wszystko wiedzieć, aby postawić właściwą diagnozę. 

Leczenie bezsenności - terapia Bydgoszcz - Propsyche.
Leczenie bezsenności w Bydgoszczy.

Problemy ze snem - leczenie

Leczenie problemów ze snem może być złożone i zależy od rodzaju zaburzenia snu oraz jego przyczyn. Na pewno pomocna będzie zmiana stylu życia: regularny harmonogram snu, unikanie kofeiny i alkoholu przed snem, stworzenie spokojnego i przyjemnego środowiska do spania (ciemność, cisza, odpowiednia temperatura), regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie długich drzemek w ciągu dnia. Przydatne mogą być także: trening relaksacji i terapia ekspozycji na światło. Jeśli problemy ze snem są wynikiem innych schorzeń, takich jak: bezdech senny, depresja, lęki, ból czy inne zaburzenia medyczne, leczenie tych schorzeń może poprawić jakość snu. Gdy problem jest znacznie nasilony, konieczne mogą być leki nasenne na receptę, stosuje się pod nadzorem lekarza.
Skuteczne leczenie problemów ze snem może wymagać czasu i spróbowania różnych strategii.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Mężczyzna chorujący na depresję, depresja u mężczyzn
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – objawy, przyczyny, leczenie depresji

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to tylko niektóre z możliwych objawów depresji. W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem takie stany, w których czuje smutek lub przygnębienie. Zdarza się, że osoba doświadczająca takiego stanu mówi o

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z leczeniem zaburzeń snu w Propsyche.

Najczęściej pacjenci mający problem ze snem radzą się swojego lekarza rodzinnego. Ten specjalista może przepisać leki i pokierować do innego lekarza, np. neurologa lub psychiatry, w zależności od tego jakie według niego mogą być przyczyny zaburzeń snu.

Najlepiej przygotować sobie na kartce informacje ile, jak i w jakich godzinach spaliśmy każdej nocy w ostatnim czasie. Warto także policzyć ile raz w ciągu nocy się budziliśmy (jeśli tak było) i czy spaliśmy w ciągu dnia. Te informacje na pewno bardzo się przydadzą lekarzowi.

Nadmierną senność co najmniej kilka dni w miesiącu odczuwa w krajach rozwiniętych 40 proc. społeczeństwa. 5-8 proc. z tych osób ma z tego powodu problemy w pracy i w kontaktach z innymi ludźmi. Podobnie jak w przypadku bezsenności przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być choroby psychiczne i somatyczne, a także przyjmowane leki lub używki, dlatego w przypadku nadmiernej senność także trzeba się poradzić lekarza. Może być ona jednym z pierwszych objawów poważnej choroby.

Inną dolegliwością związaną ze snem są zaburzenia jego rytmu. Należy do nich na przykład zespół opóźnionej fazy snu (u osób dotkniętych tą dolegliwością początek snu może występować np. około 2 w nocy), zespół przyspieszonej fazy snu (np. sen zaczyna się o godz. 21, a kończy już o 3-4 nad ranem), rytm nie-24-godzinny (chorzy zasypiają i budzą się zgodnie z własnym endogennym rytmem okołodobowym, dłuższym niż 24 godziny).
Do zaburzeń ruchowych związanych ze snem zaliczamy także zespół niespokojnych nóg. Występuje on u 5-8 proc. osób dorosłych. Pacjenci opisują dolegliwość jako mrowienie, pieczenie lub cierpnięcie głęboko w łydkach, a czasami w obrębie ud lub stóp. Ten zespół mogą wywoływać leki, niedobory żelaza lub magnezu.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche