Wśród roślin jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi

Wśród roślin jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi

Bliskość roślin dobrze wpływa nie tylko na psychikę, ale także na układy oddechowy i immunologiczny. Z badań wynika, że osoby po operacjach szybciej wracają do zdrowia, gdy przez okno widzą zieleń.

Pozytywny wpływ roślin na psychikę zauważono już w starożytności. Egipscy lekarze cierpiącym na różne dolegliwości faraonom zalecali spacery po ogrodach. Takie rady dawno chorym także w późniejszych czasach. W XIX wieku w USA szpitale psychiatryczne zaczęto tworzyć na terenach wiejskich. Budynki, w których się znajdowały otoczone były ogrodami.

Ogrodoterapia, czyli hortiterapia polegająca na pracy w ogrodzie cały czas jest chętnie stosowana w różnych ośrodkach leczniczych i terapeutycznych. Uważa się, że łagodzi depresję i lęki, obniża wskaźnik masy ciała, a także wpływa na wzrost zadowolenia z życia. Praca w ogrodzie daje poczucie sprawczości, poprzez możliwość wpływu na przyrodę. Wspomaga rozwój emocjonalno-społeczny i poprawia koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną.

Pozytywny wpływ obecności roślin na zdrowie potwierdziły badania prowadzone na pacjentach szpitali psychiatrycznych i więźniach.

Przeprowadzka w pobliże parku poprawia jakość życia

Ciekawe badania prowadzono w Wielkiej Brytanii w latach 1991-2008. Brało w nich udział około 10 tys. osób. Badacze ustalili, że osoby, które przeprowadziły się w pobliże terenów zielonych zgłaszały dużo mniej dolegliwości psychicznych i miały wyższe zadowolenie z życia niż inni uczestnicy badania. Pozytywny wpływ na życie przeprowadzki w takie miejsce utrzymywał się znacznie dłużej niż wpływ takich zdarzeń jak: awans, podwyżka, duża wygrana na loterii, a nawet zawarcie małżeństwa.

Rośliny „potrafią” także przyspieszyć powrót do zdrowia. Podczas jednego z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez 9 lat obserwowano pacjentów po operacji woreczka żółciowego. Byli to pacjenci w wieku 20-60 lat, zdrowi psychicznie, bez powikłań pooperacyjnych. Badanie prowadzono od maja do października, kiedy to drzewa były zielone. Okazało się, że osoby leżące w pokojach z widokiem na zieleń były szybciej wypisywane do domu, rzadziej skarżyły się na bóle głowy i nudności po operacji, zażywały także mniej środków przeciwbólowych w porównaniu do pacjentów bez widoku na zieleń.

Propsyche Bydgoszcz psycholog Bydgoszcz
Kontakt z zielenią bywa pomocny w wielu schorzeniach. W naszych gabinetach w Bydgoszczy roślin nie brakuje 🙂

Wszyscy wiemy, że rośliny oczyszczają powietrze. Zauważył to już w 1772 roku Józef Priestly. Potwierdzono ten fakt wieloma badaniami. W tym kierunku badania prowadziła nawet NASA, gdy rozważano utworzenie bazy na Księżycu.

Najnowsze eksperymenty pokazują, że rośliny mogą poprawiać odporność. W 2016 roku w Finlandii przeprowadzono badania na 75 dzieciach w wieku 3-5 lat. Eksperyment odbywał się w przedszkolach w Lahti i Tampere. Jedna grupa dzieci bawiła się na tradycyjnych placach zabaw, druga spędzała czas na specjalnie przygotowanych placach zabaw, gdzie tradycyjną nawierzchnię (beton, piach) zastąpiono ściółką leśną. Składały się na nią trawa, wrzosy, jagody, bażyny, mchy. Dzieci z tej grupy zachęcano do opiekowania się roślinami rosnącymi w donicach na tym terenie.

https://pro-psyche.pl/zalety-morsowania-lepsze-samopoczucie-i-leczenie-depresji/

Po miesiącu zbadano krew, stolec i skórę maluchów. Już po tak krótkim czasie flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym i na skórze dzieci była znacznie zdrowsza, czyli bardziej różnorodna. W porównaniu do dzieci bawiących się na tradycyjnym placu zabaw, u tych mających kontakt ze ściółką odnotowano zwiększoną liczbę limfocytów T we krwi, a także innych markerów immunologicznych.

Przekonani? To zapraszamy na spacer po parku lub lesie.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Piśmiennictwo:

M.P. White, I. Alcock, B. W. Wheeler, M. H. Depledge. Would You Be Happier Living in a Greener Urban Area?, Psychological Science 24 (6), 2013.

J. Nowak. Oddziaływanie roślin na samopoczucie, zachowanie i zdrowie człowieka, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 449, 197.

Roslund M, Puhakka R, Grönroos M, Nurminen N, Oikarinen S, Gazali AM, Cinek O, Kramná L, Siter N, Vari HJ, Soininen L, Parajuli A, Rajaniemi J, Kinnunen T, Laitinen OH, Hyöty H, Sinkkonen A. Biodiversity intervention enhances immune regulation and health-associated commensal microbiota among daycare children. Science Advances 6, 2020.

Podziel się: