Nowe leki w chorobie Alzheimera

Leczenie choroby Alzheimera z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych lekami Leqembi i Kisunla

Nowe leki na chorobę Alzheimera

Leczenie Choroby Alzheimera we wczesnej fazie

Mamy 15 lat doświadczenia w podawaniu leków opartych o przeciwciała monoklonalne osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera i łagodne zaburzenia poznawcze. Opierając się na tych doświadczeniach i szerokich kompetencjach naszego zespołu w tym zakresie postanowiliśmy umożliwić podawanie w naszej placówce nowozarejestrowanych przez FDA leków z tej grupy. Te leki to Leqembi i Kisunla. 

Nowe leki Kisunla, Leqembi - leczenie Alzheimera.
Lek Leqembi (lecanemab-irmb)
Leqembi, w którym substancją czynną jest lecanemab, został zarejestrowany przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2023 roku. Lek dostępny jest w Polsce, dzięki procedurze importu docelowego i może być podawany jedynie w specjalistycznych ośrodkach. Leqembi stosowany jest w początkowych stadiach choroby Alzheimera (faza łagodnych zaburzeń poznawczych albo faza łagodnego otępienia z zachowaną samodzielnością). Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie nadmiernego gromadzenia się beta-amyloidu w mózgu pacjenta poprzez wykonanie badania PET lub oceny biomarkerów w płynie mózgowo-rdzeniowym, a także wykonanie rezonansu głowy. Pacjenci nie mogą mieć przeciwwskazań do podania leku.  Mechanizm działania leku polega na wiązaniu się z nieprawidłowymi formami beta-amyloidu, dzięki czemu są one usuwane z mózgu.  
Nowe leki Kisunla, Leqembi - leczenie Alzheimera.
Nowe leki Kisunla, Leqembi - leczenie Alzheimera.

Lek Kisunla (donanemab)

Kisunla (nazwa handlowa leku), w której substancją czynną jest donanemab, została zarejestrowana przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w lipcu 2024 roku. Lek dostępny jest w Polsce, dzięki procedurze importu docelowego i może być podawany jedynie w specjalistycznych ośrodkach. Kisunla stosowana jest w początkowych stadiach choroby Alzheimera (faza łagodnych zaburzeń poznawczych albo faza łagodnego otępienia z zachowaną samodzielnością). Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest potwierdzenie nadmiernego gromadzenia się beta-amyloidu w mózgu pacjenta poprzez wykonanie badania PET lub oceny biomarkerów w płynie mózgowo-rdzeniowym. Pacjenci muszą mieć także wykonany rezonans głowy. Chorzy nie mogą mieć przeciwwskazań do podania leku.  Mechanizm działania leku polega na selektywnym wiązaniu się z nieprawidłowymi formami beta-amyloidu, co prowadzi do ich usunięcia z mózgu i zmniejszenia toksycznego wpływu na neurony. Dzięki temu donanemab, czyli substancja czynna w leku Kisunla, może spowolnić postęp choroby i poprawić funkcje poznawcze pacjentów. 

Porównanie leczenia lekami Leqembi i Kisunla

Przed rozpoczęciem leczenia Leqembi wykonuje się następujące badania:
Sposób podania leku Leqembi
Badania, które trzeba wykonać w trakcie leczenia Leqembi:
Procedura leczenia Leqembi
Przed rozpoczęciem leczenia Kisulna wykonuje się następujące badania:
Sposób podania leku Kisunla 
Badania, które trzeba wykonać w trakcie leczenia Kisunla:
Procedura leczenia Kisunla

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

Fizjoterapia, masaż i terapia manualna

Wejście do gabinetów oraz rejestracja dla Refizjo i Centrum Medycznego Propsyche są wspólne.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie leczenia wczesnej fazy choroby Alzheimera w Bydgoszczy.

Przeciwciała monoklonalne to nowa kategoria leków, które w odróżnieniu od standardowych terapii, celują bezpośrednio w określone struktury lub komórki związane z rozwojem choroby. W przypadku choroby Alzheimera, przeciwciała takie są wiążą się z nagromadzonymi w mózgu fragmentami beta-amyloidu, białka uważanego za kluczowy czynnik w tej chorobie, co powoduje usuwanie tego białka z mózgu.

Wysoki koszt terapii przeciwciałami monoklonalnymi, takimi jak Kisunla i Leqembi, wynika z kilku czynników: złożony proces produkcji leku, konieczność importu docelowego, konieczność regularnych badań kontrolnych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) aby monitorować skuteczność leczenia i wykrywać ewentualne działania niepożądane, takie jak obrzęk mózgu (ARIA).

Wskazania do stosowania Leqembi są ograniczone do pacjentów z wczesnym stadium choroby Alzheimera, ponieważ lek nie był badany w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

Przeciwwskazania obejmują wystąpienie w przeszłości ciężkich reakcji nadwrażliwości na lek lub którykolwiek z jego składników, poza tym leki te należy stosować ostrożnie u pacjentów, którzy przeszli udar mózg lub cierpią na inną chorobę naczyń mózgowych .

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują reakcje bezpośrednio związane z podaniem leku oraz zjawiska ARIA związane z obrzękiem mózgu i krwawieniem wewnątrz mózgowym. Choć może brzmieć to niepokojąco zjawiska ARIA najczęściej są bezobjawowe, rzadko dają lekkie objawy, a wyjątkowo objawy są poważniejsze. Skąd więc wiadomo, że w ogóle zachodzą? Rozpoznaje się je wykonując u pacjentów leczonych przeciwciałami antyamyloidowymi okresowe badania głowy metodą rezonansu magnetycznego. Najczęściej zjawiska ARIA nie wymagają żadnego leczenia i ustępują samoistnie. 

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche