Leczenie choroby Parkinsona

Jakie są objawy choroby Parkinsona? – Jak przebiega leczenie choroby Parkinsona? – Kto najczęściej choruje na Parkinsona? – Jaki rodzaj ruchu zalecają lekarze w przypadku choroby Parkinsona?

Diagnoza i leczenie w Bydgoszczy

Choroba Parkinsona - rozpoznanie i skuteczne leczenie

Niepokoją Cię zachowania Twojego dziecka? Widzisz, że z pewnymi sprawami sobie nie radzi i czujesz, że potrzebujecie opinii specjalisty, aby adekwatnie pomóc dziecku? A może potrzebujesz diagnozy psychologicznej dla innego specjalisty, aby mógł się on zapoznać ze sposobem funkcjonowania Twojego dziecka? Proponujemy przeprowadzenie diagnozy psychologicznej, która pozwoli przyjrzeć się różnych aspektom funkcjonowania dziecka takim jak: rozwój intelektualny, możliwości percepcyjne, funkcjonowanie motoryczne (zwłaszcza w przypadku małych dzieci), rozwój emocjonalny, trudności w nauce.

Objawy choroby Parkinsona to m.in.:
Leczenie choroby Parkinsona w Bydgoszczy w Propsyche.
Choroba Parkinsona - diagnoza

Jednym z pierwszych, mniej typowych, objawów choroby Parkinsona jest zespół bolesnego barku. Inny nietypowy objaw to zaparcia. Czasami występują one kilka, a nawet kilkanaście lat przed rozpoznaniem pełnoobjawowej choroby Parkinsona. Kolejnym bardzo wczesnym objawem mogą być zaburzenia ruchu kończyn w trakcie snu. Często współmałżonkowie chorych skarżą się, że pacjent rzuca się przez sen, wymachuje rękami lub nogami jakby z kimś walczył. Ten objaw również o kilka lat może wyprzedzać inne, typowe objawy, takie jak: drżenie ręki, spowolnienie ruchowe, trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. Dlatego wczesna diagnoza choroby Parkinsona nie jest łatwa, specjalista musi bardzo dokładnie przeanalizować objawy, ale szybkie rozpoznanie choroby daje szanse na skuteczne leczenie.

Leczenie choroby Parkinsona w Bydgoszczy w Propsyche.
Leczenie choroby Parkinsona - skuteczne i przyjazne leczenie.

Choroba Parkinsona - leczenie

Chorobę Parkinsona dość skutecznie leczy się farmakoterapią. Leki włączone odpowiednio wcześnie mogą zmniejszyć intensywność drżenia i zesztywnienie mięśni. Oprócz leków bardzo ważna jest również aktywność ruchowa. Na podstawie eksperymentów stwierdzono, że ćwiczenia fizyczne mogą działać neuroprotekcyjnie w przypadku choroby Parkinsona.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz ich opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie diagnozy lub leczenia w Centrum Medycznym Propsyche.

Choroba Parkinsona to schorzenie, które dotyka przede wszystkim osób w podeszłym wieku. Szacunki wskazują, że około 1 procent ludzi w przedziale wiekowym od 40 do 60 roku życia może cierpieć na tę dolegliwość. Warto jednak podkreślić, że ryzyko zachorowania znacznie wzrasta z wiekiem. Mimo że pierwsze symptomy mogą się pojawić już w średnim wieku, największa liczba diagnozowanych przypadków choroby Parkinsona obserwowana jest u osób, które przekroczyły 60. rok życia.

Objawy choroby Parkinsona są złożone i wynikają z postępujących zmian zwyrodnieniowych w mózgu, a konkretnie w istocie czarnej, która jest istotnym składnikiem śródmózgowia. Istota czarna odpowiada za produkcję dopaminy – neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, zwłaszcza w kontekście kontroli ruchów i koordynacji. W przypadku pacjentów dotkniętych tą chorobą, neurony odpowiedzialne za syntezę dopaminy stopniowo zanikają, co prowadzi do występowania charakterystycznych dla tej choroby symptomów.

Neurolodzy polecają spacery, a jeśli jest to możliwe, to także jazdę rowerem. 
– Dobrze działa także chodzenie z kijkami, taniec np. tango. Naukowe publikacje mówią o bardzo dobrym wpływie tego tańca, a także tai-chi na sprawność ruchową pacjentów. Na konferencji parkinsonowskiej była również mowa o trenowaniu boksu. Według badań chorzy, którzy ćwiczą są dłużej sprawni ruchowo, dlatego, gdy przychodzą pacjenci doradzam, aby dzieci lub wnuki sprezentowały im kijki do nordic walkingu. Zalecam chorym również gimnastykę oddechową, co jest łatwe do przeprowadzenia w warunkach domowych – mówi Beata Wicherska, neurolog z Propsyche.
 
Ruch w chorobie Parkinsona nie tylko pomaga przy sztywności mięśni i przy innych objawach ruchowych, ale także zapobiega spadkom ciśnienia tętniczego. Jednym z objawów Parkinsona jest również hipotonia ortostatyczna, w której na przykład po nagłym wstaniu z łóżka spada ciśnienie i zwiększa się ryzyko upadku. Aktywność ruchowa może zapobiec upadkom w takich okolicznościach, bo dobrze wpływa na wyrównanie ciśnienia tętniczego.
Tak, choroba Parkinsona może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, w tym problemów z pamięcią. Oprócz charakterystycznych objawów ruchowych, takich jak drżenie, sztywność mięśni i wolne ruchy, pacjenci mogą doświadczać trudności z koncentracją, planowaniem czy podejmowaniem decyzji. W niektórych przypadkach, choroba może również prowadzić do demencji parkinsonowskiej, znacznie wpływając na jakość życia pacjenta.
Choroby Parkinsona nie da się wyleczyć. Istnieją jednak terapie, które mogą bardzo złagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjentów.

Cennik usług lekarza neurologa w Bydgoszcz

Poniżej zamieszczamy cennik związany z leczeniem neurologicznym dla osób dorosłych . Cenny innych usług, które świadczymy w Propsyche znajdziecie Państwo w cenniku ogólnym.

  • Wizyta diagnostyczna | dr Robert Kucharski | 60 min. 400 zł
  • Wizyta diagnostyczna | dr Beata Wicherska | 60 min. 300 zł
  • Wizyta kontrolna | dr Robert Kucharski | 30 min. 250 zł
  • Wizyta kontrolna | dr Beata Wicherska | 30 min. 250 zł

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Farmakologiczne leczenie depresji można wspierać np. uprawiając sport.
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia
Zespół PROPSYCHE

Ćwicz – zadbasz o ciało i psychikę

Sport pomaga nie tylko utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale także dobrze działa na psychikę i funkcje poznawcze mózgu. Badania potwierdzają, że aktywność fizyczna może wspierać między innymi leczenie depresji. Aktywność fizyczna odgrywa bardzo dużą rolę w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Sport jest

Czytaj więcej »