Bóle głowy

Migrena, napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy, czym się różnią? – Jak się przygotować do wizyty u neurologa? – Czy możliwa jest skuteczna profilaktyka i całkowite wyleczenie?

Migrena, napięciowe bóle głowy - leczenie w Bydgoszczy

Pomoc neurologiczna dla dorosłych

Niektórym ból głowy dokucza raz na jakiś czas, dla innych to ogromny problem, ponieważ migrena albo napięciowe bóle głowy towarzyszą im przez wiele dni w miesiącu. Jeśli należysz to tej drugiej grupy osób wybierz się do neurologa. Leczenie migreny i innych dolegliwości bólowych może w dużym stopniu poprawić jakość Twojego życia.

Występują różne typy bólu głowy, najczęściej spotykane to:
Leczenie bólu głowy - Centrum Medyczne Propsyche.
Bóle głowy - diagnoza w Propsyche

Wyróżniamy pierwotne bóle głowy i wtórne, te pierwsze są chorobą samą w sobie, wtórne mogą być wynikiem na przykład: urazu głowy, zaburzeń naczyniowych, guza mózgu, zakażenia, czyli są spowodowane inną dolegliwością. Ból głowy może być objawem bardzo wielu różnych schorzeń, w tym poważnych, dlatego nie należy go lekceważyć. Lekarze dość często zlecają w przypadku niewyjaśnionego, częstego bólu głowy różne badania np.: badania obrazowe mózgu, EEG, badania przepływu krwi przez tętnice szyjne itp.

Bóle głowy - leczenie w Propsyche

Kiedy po raz pierwszy pacjent cierpiący na napięciowe bóle głowy lub migreny zjawia się u lekarza, specjalista stara się ustalić, jakie czynniki wywołują ból. Może zaproponować prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym chory będzie odnotowywał epizody bólowe, a także zapisywał, jakie sytuacje poprzedzały napad bólu. Kiedy czynniki prowokujące ból zostaną zidentyfikowane, przede wszystkim trzeba będzie ich unikać. Jeśli chodzi o farmakologię, to doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
 
W przypadku osób, którym ból głowy dokucza bardzo często i w związku z tym stosują duże ilość środków przeciwbólowych, można rozważyć profilaktyczne stosowanie medykamentów na receptę. Taka terapia polega na przyjmowaniu leków codziennie, bez względu na to, czy ból jest czy nie. To inne leki, niż te które stosuje się doraźnie. Lekarz przepisuje środki np. mające działanie przeciwdepresyjne, których skuteczność w leczeniu przewlekłego bólu głowy została udowodniona. Celem takiej terapii jest ograniczenie liczby napadów bólu i zmniejszenie ich siły.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

Fizjoterapia, masaż i terapia manualna

Wejście do gabinetów oraz rejestracja dla Refizjo i Centrum Medycznego Propsyche są wspólne.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania osób zamierzających skorzystać z pomocy neurologa.

Według różnych badań i statystyk na napięciowe bóle głowy cierpi kilkadziesiąt procent populacji. U niektórych osób zdarzają się sporadycznie, inne zmagają się z nimi całymi tygodniami. Mechanizm powstawania tego typu bólu nie został jeszcze do końca poznany. Pacjenci najczęściej odczuwają ból całej głowy, ma on charakter uciskający, jest obustronny. Pojawia się w ciągu dnia i ma tendencję do narastania, nie zdarza się, żeby wybudzał on pacjenta ze snu. 
Migrena objawia się nawracającymi, silnymi bólami głowy, najczęściej boli jedna strona głowy, ale nie jest to regułą. Czasem ból migrenowy jest poprzedzony różnymi objawami neurologicznymi, które nazywane są aurą migrenową. Do tzw. aury zaliczane są: zaburzenia widzenia np. migające plamy, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy.
Czynniki, które mogą sprzyjać wystąpieniu bólu głowy to m.in.:
  • stres, 
  • odwodnienie, 
  • głód, 
  • nadmierny wysiłek,
  • zaburzenia rytmu snu i czuwania.  

Na pewno pomocy jest zdrowy styl życia: regularny sen, odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu i sport. W walce z bólem głowy stosowane bywają także takie metody jak: EMG biofeedback, akupunktura, fizjoterapia. Wielu pacjentów mówi, że przynoszą im ulgę, ale ocena ich skuteczności jest dość trudna, ponieważ w badaniach nad tymi technikami trudno wprowadzić grupę kontrolną stosującą placebo.

Tak, ból głowy może wiązać się z depresją. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji. Niektóre leki stosowane w leczeniu depresji są także skuteczne w przypadku napięciowego bólu głowy oraz migreny. 
Klasterowe bóle głowy są dość rzadkie, ale bardzo uciążliwe. To napady silnego, jednostronnego bólu, który pojawia się w okolicy oczodołu, policzka, może promieniować do ucha lub potylicy. Towarzyszyć mu mogą dodatkowe objawy takie jak: łzawienie oka, potliwość twarzy, wodnista wydzielina z jednej dziurki nosa, obrzęk twarzy. Te dolegliwości dotyczą tylko jednej strony głowy – tej która boli. Chory w czasie napadu jest niespokojny, a po ustąpieniu bólu bardzo zmęczony.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Pierwsza wizyta u psychologa może nasuwać wiele pytań.
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, psychoterapeuty?

Co będzie się działo na pierwszej wizycie? Jak będzie wyglądało spotkanie? Co się wtedy mówi? – przed pierwszą wizytą u psychologa przychodzi do głowy wiele pytań. Przed wizytą może pojawić się wiele wątpliwości i pytań, co jest naturalne i najczęściej związane z obawą przed nowym, nieznanym oraz niekiedy także z

Czytaj więcej »