Test Beta-amyloid
Test z osocza krwi pomocny przy diagnozie choroby Alzheimera
Badanie beta-amyloidu w Bydgoszczy
Badanie z krwi przy diagnostyce choroby Alzheimera
Wczesne stadia choroby Alzheimera trudno wykryć, a interwencje mające na celu złagodzenie objawów są najbardziej efektywne, gdy zostaną podjęte już w początkowych etapach choroby. Dlatego kluczowe jest szybkie i dokładne postawienie diagnozy. Test Beta-Amyloid 1-42/1-40 jest jednym z badań, które może być wykonywane podczas diagnozy choroby Alzheimera, jak i szacowania ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera w przyszłości.
Beta-amyloid pełni kluczową rolę w stabilizowaniu struktury neuronów, a jego nieprawidłowa agregacja w formie tzw. blaszek prowadzi do rozpadu komórek nerwowych, co powoduje wystąpienie objawów choroby Alzheimera. Nieprawidłowe odkładanie się beta-amyloidu w mózgu rozpoczyna się wiele lat przed wystąpieniem jednoznacznych objawów choroby. Procesy te można w pewnym stopniu zahamować, ale najpierw trzeba wiedzieć, że zachodzą. O odkładaniu się beta-amyloidu w mózgu może świadczyć ilość tego białka w płynie mózgowo-rdzeniowym lub we krwi. Test Beta-Amyloid 1-42/1-40 pozwala zbadać krew, a dokładnie osocze krwi pod kontem obecności beta-amyloidu.
Inną metodą określania, czy beta-amyloid odkłada się w mózgu jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Plusem tej metody jest bardzo duża wrażliwość. Dodatkowo podczas badania PMR można ustalić poziom innego białka mogącego wpływać na wystąpienie objawów Alzheimera – białka TAU. Badanie PMR to jednak metoda bardziej inwazyjna i 3-krotnie droższa. W uzasadnionych przypadkach, lekarz może skorzystać z badania tych biomarkerów z krwi.
Co to za badanie?
- To innowacyjne ale jednocześnie proste badanie - nie wymaga pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego.
- Nagromadzenie beta-amyloidu i białka tau zaczyna się długo (nawet 20 lat wcześniej) przed pojawieniem się pierwszych objawów otępienia. Test oceniający gromadzenie się beta-amyloidu w mózgu pozwala maksymalnie wykorzystać tzw. okno terapeutyczne na zapobieganie skutkom tego procesu.
- Test Beta-Amyloid (1-42)/(1-40) polega na oznaczeniu stężenia dwóch biomarkerów Aβ1-42 oraz Aβ1-40 i obliczeniu ich współczynnika. Obniżona wartość tego współczynnika może wskazywać na możliwość wystąpienia choroby Alzheimera w przyszłości.
Wysoka zgodność z PET
Test wykazuje wysoką zgodność z pozytonową tomografią emisyjną (PET) w odróżnianiu odkładania się amyloidu z powodu choroby Alzheimera od innych przyczyn łagodnych zaburzeń poznawczych lub demencji. Wyniki badań należy skonsultować podczas wizyty u neurologa w naszym ośrodku, aby uzyskać pełną interpretację i dalsze zalecenia.
Interpretacja wyników
Skierowanie na test jest wystawiane po konsultacji z lekarzem. Nie należy samodzielnie interpretować wyników. Na podstawie wyników tylko tego badania nie można potwierdzić lub wykluczyć choroby Alzheimera.
Wynik testu interpretuje lekarz, uwzględniając inne badania, które zostały zlecone i ogólny stan zdrowia konkretnej osoby. Specjalista bierze pod uwagę między innymi: badania neurologiczne, psychologiczne, obrazowanie mózgu (np. rezonans magnetyczny) i inne badania krwi. Tylko takie podejście da pełny obraz stanu pacjenta i dopiero wówczas wyniki mogą być wykorzystane do określenia, czy zachodzą procesy prowadzące do choroby Alzheimera.
Test nie jest przeznaczony do badań przesiewowych.
W porównaniu do innych metod badania beta-amyloidu w organizmie (np. PMR, PET) jest to metoda tańsza ale mniej precyzyjna. Jednak doświadczony lekarz może wyniki badania wykorzystać do postawienia dokładniejszej diagnozy. Zwłaszcza w przypadkach, gdy diagnoza jest z jakiegoś powodu niepewna, u młodszych osób lub kiedy u pacjenta występują inne choroby, np. udar.
Wskazania do wykonania Testu Beta-Amyloid (1-42)/(1-40)
- Wspomagająco w diagnostyce choroby Alzheimera.
- Badanie jest szczególnie zalecane dla osób w wieku 40-85 lat, ponieważ to właśnie na tej grupie wiekowej oparto wyznaczenie wartości współczynnika beta-amyloid 1-42/1-40. Dzięki temu wyniki są najbardziej wiarygodne i precyzyjne u pacjentów w tej grupy wiekowej.
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne
Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji
Fizjoterapia, masaż i terapia manualna
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają wykonane Testu Beta-Amyloid w Bydgoszczy.
Przygotowanie do badania Beta-Amyloid nie wymaga specjalnych działań. Dobrze jest zjeść lekki posiłek, aby nie czuć głodu, ponieważ nie jest to badanie wykonywane na czczo. Zaleca się również, aby pacjent był wypoczęty i nawodniony. Warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz stresu przed badaniem.
Badanie Beta-Amyloid polega na pobraniu próbki krwi. Procedura jest szybka i nieinwazyjna, podobna do standardowego badania krwi.
Na wynik badania mogą wpływać różne czynniki, takie jak: stan zdrowia pacjenta, przyjmowane leki, a także poziom stresu i zmęczenia. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety oraz o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych.
Cennik badania Beta-Amyloid w Bydgoszcz
Skorzystaj z naszej wiedzy
Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów PropsycheJak się opiekować chorym na Alzheimera?
Opieka nad chorym na Alzheimera to ogromne wyzwanie. Wsparcie, a później stały nadzór i pomoc są potrzebne pacjentowi w każdej dziedzinie życia. Specjaliści, którzy leczą chorobę Alzheimera to neurolog i psychiatra. Czasami wystarczy konsultacja z jednym z nich, a niekiedy konieczna będzie wizyta u obu. Dużo zależy od tego jakie