Rehabilitacja neuropsychologiczna

Na czym polega rehabilitacja neuropsychologiczna? – Kto korzysta z rehabilitacji neuropsychologicznej? – Czy możliwa jest zdalna rehabilitacja neuropsychologiczna?

Rehabilitacja neuropsychologiczna w Bydgoszcz 

Pomoc dla seniorów

Problemy natury poznawczej znacznie wpływają na życie osoby nimi dotkniętej i jej bliskich. Jeśli członek Twojej rodziny zmaga się z tego typu kłopotami możliwie jak najszybciej zaproponuj mu podjęcie rehabilitacji poznawczej, która w niektórych sytuacjach znacznie poprawić działanie mózgu, a w przypadku innych schorzeń spowolnić ich postęp. 

Rehabilitacja neuropsychologiczna oraz trening funkcji poznawczych mogą być stosowane u osób:
Trening funkcji poznawczych HeadApp Bydgoszcz
Rehabilitacja neuropsychologiczna - na czym polega?

Rehabilitacja neuropsychologiczna to proces terapeutyczny, który ma na celu poprawę przede wszystkim funkcji poznawczych, ale także emocjonalnych i behawioralnych u osób dotkniętych uszkodzeniami mózgu, takimi jak udar mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, nowotwory mózgu i inne schorzenia neurologiczne.Ten rodzaj rehabilitacji polega na treningu funkcji poznawczych.

Trening funkcji poznawczych w domu.
Badanie neuropsychologiczne w Bydgoszczy - Propsyche Centrum Medyczne, Szwederowo.

Rehabilitacja neuropsychologiczna - w gabinecie i domu

Rehabilitacja neuropsychologiczna często wspierana jest specjalnym sprzętem i oprogramowaniem. Dodatkowo wykorzystywana jest również stymulacja mózgu za pomocą takich narzędzi jak mikropolaryzacja (tDCS) oraz neurofeedback (biofeedback EEG). Mikropolaryzacja mózgu dostępna jest Propsyche. 
 
Specjalista neuropsycholog doradzi również, jak “ćwiczyć” mózg w domowym zaciszu. Podpowie także opiekunom osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, jakie działania należy podejmować z podopiecznym, aby osiągnęli oni maksymalny, w ich sytuacji, poziom funkcjonowania w życiu codziennym.
 
Nowe możliwości terapeutyczne pojawiły się wraz z wprowadzeniem programów komputerowych do terapii funkcji poznawczych. Jednym z nich jest HeadApp (na tym programie pracujemy w Propsyche), który umożliwia trenowanie różnych funkcji poznawczych pod kierunkiem terapeuty. Zastosowanie tego programu jest bardzo wygodne dla osób mających np. problemy z poruszaniem się, dzięki niemu mogą ćwiczyć codziennie bez wychodzenia z domu. Terapia za pomocą HeadApp może się odbywać także podczas wyjazdu, leczenia w szpitalu i innych sytuacji uniemożliwiających pojawienie się w gabinecie. Potrzebne jest tylko mobilne urządzenie, na którym należy zainstalować aplikację. Więcej o HeadAppie przeczytasz na stronie headapp.pl

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

Fizjoterapia, masaż i terapia manualna

Wejście do gabinetów oraz rejestracja dla Refizjo i Centrum Medycznego Propsyche są wspólne.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie rehabilitacji neuropsychologicznej w Bydgoszczy.

Rehabilitację zazwyczaj poprzedza diagnoza, która pozwala neuropsychologowi zaplanować odpowiednie leczenie. Na badanie należy zabrać:

  • komplet dotychczasowej dokumentacji medyczna (wypisy ze szpitali, wyniki badań, opinie psychologiczne),
  • listę oraz dawkowanie wszystkich aktualnie przyjmowanych leków i suplementów diety (można zabrać opakowania lub zdjęcia opakowań),
  • BARDZO WAŻNE! Prosimy zabrać wyniki aktualnego badania obrazowego mózgu, takie jak MRI, TK - płytę oraz opis,
  • okulary do czytania i aparat słuchowy (jeśli pacjent posiada).
Badanie neuropsychologiczne często wymaga dużej aktywności uwagi i pamięci. Konieczne jest, by umówić się na badanie na taki dzień, kiedy osoba badana dysponuje czasem, nie śpieszy się, może się wyspać przed badaniem, zjeść lekki posiłek. 
Badanie neuropsychologiczne poprzedza rozmowa wstępna lub tzw. wywiad neuropsychologiczny. W każdym badaniu kluczowe jest, aby przyjrzeć się trudnościom osoby badanej. Zatem bardzo ważne będzie dla neuropsychologa to jak funkcjonowała osoba przed pojawieniem się trudności, jaki miała przed pojawieniem się problemów z pamięcią, czy uwagą temperament, jak funkcjonowała w grupie itp. Po zebraniu wstępnego wywiadu oraz określeniu, jakiego rodzaju trudności zgłasza osoba badana, neuropsycholog przystępuje do właściwego badania. Warto zauważyć także, że w czasie rozmowy wstępnej neuropsycholog ocenia także usposobienie i motywację osoby badanej oraz sposób posługiwania się gramatyką i słownictwem, ponieważ mogą to być również istotne wskazówki diagnostyczne.
 
Właściwe badanie neuropsychologiczne składa się zazwyczaj z kilku testów neuropsychologicznych. Składają się one zazwyczaj z różnego typu zadań, które pomagają specjaliście ocenić sprawność poszczególnych funkcji poznawczych. Mogą to być zadania oceniające funkcjonowanie pamięci, uwagi, zdolność do myślenia abstrakcyjnego, czy zdolność do właściwego postrzegania obiektów i przestrzeni. Niektóre zadania wykonywane są z wykorzystaniem arkuszy papierowych, ołówka lub długopisu, a niektóre przeprowadzamy, korzystając z nowoczesnych aplikacji komputerowych, takich jak Wiedeński System Testów Psychologicznych.

Terapię neuropsychologiczną prowadzi specjalista z zakresu neuropsychologii, czyli neuropsycholog. Jest to psycholog, który specjalizuje się w diagnozie i terapii neuropsychologicznej – posiada odpowiednie wykształcenie specjalistyczne oraz doświadczenie zawodowe.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści o naszym mózgu, gdzie mamy szansę na lepsze zrozumienie i

Czytaj więcej »