790 219 220 kontakt@pro-psyche.pl

Leczenie psychiatryczne

lek. med. Katarzyna Łachut, specjalista psychiatra

Psychiatra dla osób dorosłych – Bydgoszcz

 • zaburzenia nastroju (depresja) – zarówno adaptacyjne, czyli np. związane z zewnętrznymi zdarzeniami jak i endogenne, mogące być powodem zmian nastroju na tle biologicznych uwarunkowań, w tym epizody depresji czy przewlekłe zaburzenia nastroju, depresja nawracająca;
 • choroba afektywna dwubiegunowa;
 • zaburzenia lękowe, zespół lęku napadowego, fobie, lęk uogólniony, lęk społeczny;
 • zaburzenia snu;
 • zaburzenia osobowości;
 • schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne;
 • zaburzenia poznawcze w różnych problemach psychiatrycznych;
 • zaburzenia otępienne.

To nas wyróżnia!

Pierwsza konsultacja z lekarzem psychiatrą w PROPSYCHE to aż 60 minut. Lekarz ma czas nie tylko zająć się objawami, ale także na spokojnie omówić leczenie oraz wysłuchać i poznać pacjentów.

Skontaktuj się ze specjalistą

W celu umówienia pierwszej wizyty prosimy o kontakt telefoniczny
+48 790 219 220

Kiedy umówić się do lekarza psychiatry?

Jakie objawy mogą wskazywać na potrzebę konsultacji?

Najczęstsze objawów, które wymagają leczenia psychiatrycznego:

 • trwające ponad 2 tygodnie obniżony nastrój, apatia, poczucie braku energii, permanentne zmęczenie, poczucie winy, bardzo pesymistyczne widzenie siebie lub otoczenia, swojej przyszłości,
 • myśli lub próby samobójcze,
 • bezsenność, wczesne wybudzanie się lub trudności w zasypianiu,
 • nieprzemijający niepokój, napady paniki,
 • paraliżujący stres w pracy, na studiach, przed egzaminami,
 • nadmiernie euforyczny nastrój, który nie wydaje się mieć uzasadnienia w życiu, impulsywne decyzje o zmianie stylu życia, wyjazdach, wydawanie w sposób niekontrolowany dużych sum pieniędzy,
 • słyszenie głosów (m.in. które komentują nasze zachowanie i nie mijają – np. jesteś do niczego, nic nie osiągniesz, musisz wyjechać), halucynacje słuchowe lub wzrokowe,
 • zaburzenia myślenia, problemy z pamięcią, utrzymująca się “mgła” w umyśle, spowolnienie myślenia, otumanienie, które utrzymuje się pomimo zadbania o sen, niesłabnące problemy z koncentracją uwagi.

Do lekarza psychiatry dobrze udać się, gdy doskwierające nam objawy utrzymują się ponad 2 tygodnie i nie słabną.

Co więcej, dobrą wskazówką jest to, że doświadczane przed nas cierpienie wtórnie generuje silny stres. Np. bardzo słabo śpimy, jesteśmy rozdrażnieni i przez to martwimy się o jakość naszej pracy lub nie jesteśmy w stanie bez utraty kontroli porozmawiać z bliską osobą. 

Lista objawów nigdy nie zastąpi wizyty w gabinecie i konsultacji ze specjalistą!

Świadczymy ambulatoryjną prywatną opiekę psychiatryczną w Bydgoszczy. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! To, co nas wyróżnia, to nasz zespół, w którym psychiatrzy pracują ramię w ramię z psychologami i psychoterapeutami, a także atmosfera.

Dzięki temu, lekarz psychiatra może skierować w łatwy sposób do odpowiedniego psychologa, czy psychoterapeuty, jeśli uzna, że leczenie powinno mieć także lub wyłącznie charakter psychologiczny, by być najbardziej efektywne. Nie zawsze lek rozwiązuje sprawę.

 

Nasza opieka psychiatryczna obejmuje pełen proces leczenia ambulatoryjnego: diagnozę, wdrożenie i podtrzymanie leczenia, kierowanie do innych specjalistów, psychologów i psychoterapeutów, wystawienie zaświadczeń i opinii, recept itp. 

Przyjazna i nowoczesna psychiatria (Psychiatra Bydgoszcz)

Pierwsza konsultacja u psychiatry krok po kroku

O co pyta psychiatra na pierwszej wizycie?

Pierwszorazowa konsultacja psychiatryczna w naszym ośrodku trwa 60 minut. Stawiamy na jakość, a więc nie mam mowy o pośpiechu. Lekarz ma spokojnie czas, by z porozmawiać z pacjentem i przeanalizować jego potrzeby.

Podczas pierwszej wizyty lekarz psychiatra w naszej siedzibie w Bydgoszczy przeprowadza wstępny wywiad psychiatryczny, analizuje wcześniejszą dokumentację (jeżeli osoba była już wcześniej leczona), dokonuje rozpoznania, czyli stawia diagnozę i planuje leczenie. Typowy wywiad psychiatryczny zawiera m.in. następujące obszary:

 • aktualne objawy – czas trwania, stopień ich nasilenia, powiązanie z czynnikami zewnętrznymi,
 • wywiad medyczny – stan zdrowia obecnie oraz w przeszłości, przebyte choroby, wcześniejsze leczenie niepsychiatryczne itp.,
 • historia życia –  rozwoju we wcześniejszych okresach życia, rodzina, edukacja, funkcjonowanie zawodowe,
 • życie społeczne – relacje rodzinne, towarzyskie, związki,
 • zainteresowania, sposoby radzenia sobie ze stresem, plany życiowe itp.

Zebrane podczas wywiadu informacje mają posłużyć z jednej strony trafnej ocenie aktualnego stanu psychicznego pacjenta oraz zrozumieniu czynników, które mogły przyczynić się w życiu pacjenta do wystąpienia objawów zaburzenia lub choroby. Dzięki temu możliwe jest nie tylko skuteczne leczenie objawowe, ale także identyfikacja czynników ryzyka nawrotów oraz zapobieganie im.

Lekarz psychiatra ocenia następnie możliwości zastosowania różnych form leczenia. Analizując objawy pacjentów oraz ich potrzeby w zakresie codziennego funkcjonowania (np. obciążenie pracą, konieczność wykonywania zajęć w dużym skupieniu, aktywność seksualna), psychiatra dobiera leczenie tak, by było jak najbardziej skuteczne, minimalizując prawdopodobieństwa pojawienia się efektów ubocznych, które mogłyby obniżyć jakość życia pacjenta.

Lekarz może także skierować pacjenta do innych specjalistów, takich jak psychoterapeuta, seksuolog, terapeuta uzależnień, jeśli uzna, że zwiększy to efektywność leków lub prezentowane objawy wywodzą się w dużej mierze z trudności w funkcjonowaniu psychologicznym.

Dowiedz się więcej na temat pierwszej wizyty u psychiatry.

 

Skuteczne leczenie psychiatryczne

Mity na temat leków psychiatrycznych

Efekty uboczne leków

Bywa, że cierpienie emocjonalne, depresja, lęki, czy inne objawy znacznie utrudniają osobie codzienne funkcjonowanie, ale ze względu na obawy przed leczeniem psychiatrycznym nie decyduje się ona na konsultację z psychiatrą. Prawdą jest, że początki psychiatrii to leki, które często prowadziły do wielu działań niepożądanych. Do tego dochodzi fantazja reżyserów kina, którzy przedstawiają osoby leczące się na depresję jako senne i nadmiernie uspokojone.

Nic bardziej mylnego. Współczesna, nowoczesna psychiatria dysponuje lekami, które mają bardzo subtelne i wybiórcze działanie. Do tego istnieje szereg substancji o podobnym działaniu, które mogą być stosowane zamienne w zależności od nasilenia objawów czy potrzeb pacjenta. Dzięki temu, leki przeciwdepresyjne czy przeciwlękowe, a nawet nowoczesne leki przeciwpsychotyczne mogą prowadzić do znacznej poprawy w wielu sytuacjach przy minimalnych efektach ubocznych. Gdy takowe już się pojawiają, psychiatra ma możliwość zmiany leku lub dawki.

Czy leki bierze się całe życie?

Nie jest też prawdą, że raz rozpoczęte leczenie psychiatryczne, trwać będzie do końca życia. Najczęściej leki są stosowane do momentu ustąpienia objawów lub ich znacznego osłabienia się oraz przez pewien czas po tym (np. w czasie epizodu depresji oraz kilka miesięcy po nim), aby organizm odzyskał w pełni swoją równowagę, a osoba mogła wrócić do normalnego przedchorobowego funkcjonowania i by zmniejszyć w ten sposób ryzyko nawrotu.

Częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest samodzielnie odstawianie leków, gdy tylko zauważą ustępowanie objawów. Może to wywołać nie tylko ich powrót, ale także skutkować konsekwencjami dla zdrowia (niektóre leki należy odstawiać stopniowo). Takie postępowanie oraz tzw. branie leków w kratkę, może także doprowadzić do tego, że dla lek przestanie na nas działać.

Skontaktuj się ze specjalistą

W celu umówienia pierwszej wizyty prosimy o kontakt telefoniczny
+48 790 219 220

Lekarz psychiatra w naszym ośrodku

lek. med. Katarzyna Łachut

lek. med. Katarzyna Łachut

specjalista psychiatra, psychoterapeuta

diagnoza i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych, neurodegeneracyjnych i otępiennych, psychoterapia psychodynamiczna