Zaburzenia psychiczne osób starszych

Jakie zaburzenia psychiczne dominują u osób starszych? – Dlaczego leczenie psychiatryczne osób starszych wymaga specjalistycznego podejścia? – Jak się przygotować do wizyty? – Co to są zespoły majaczeniowe?

Zaburzenia psychiczne osób starszych - leczenie w Propsyche Bydgoszcz

Specjalistyczna pomoc dla seniorów

Seniorzy muszą się mierzyć z takimi samymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi jak osoby młodsze. Jednak są dolegliwości, występujące w niektórych grupach wiekowych częściej niż w innych i wymagające specjalistycznego leczenia dostosowanego do wieku. W naszym ośrodku pracują nie tylko psychiatrzy, ale także psychogeriatrzy, którzy specjalizują się w leczeniu osób po 60 r. ż. Jeśli więc potrzebujesz fachowej opieki dla bliskiego w takim wieku zachęcamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem.

U osób starszych dominują takie problemy psychiatryczne jak:
Leczenie zaburzeń psychicznych u seniorów Bydgoszcz.
Zdrowie psychiczne seniorów

Leczenie psychiatryczne osób starszych wymaga dużo uwagi i specjalistycznej wiedzy z kilku powodów. Niektóre choroby przebiegają u tych pacjentów nieco inaczej, objawy mogą się różnić od tych obserwowanych u osób młodszych, lekarz musi też wziąć pod uwagę inne dolegliwości z jakimi zmaga się senior i bacznie przyjrzeć się lekom, które przyjmuje. Bardzo ważna jest współpraca lekarza nie tylko z pacjentem, ale także z jego rodziną. Informacje od bliskich mogą pomóc postawić właściwą diagnozę, z kolei wskazówki lekarza, kierowane do rodziny ułatwią opiekę nad chorym.

Leczenie zaburzeń psychicznych u osób starszych w Bydgoszczy.
Leczenie zaburzeń psychicznych u osób starszych.

Zaburzenia psychiczne osób starszych - wieloaspektowe leczenie w Bydgoszcz

W Propsyche na choroby psychiczne u osób starszych patrzymy wieloaspektowo, lekarz psychiatra konsultuje się w razie potrzeby z neurologiem i neuropsychologiem, aby mieć jak najpełniejszy obraz problemów pacjenta.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie leczenia chorób psychicznych.

Jednym z częściej występujących problemów psychicznych u osób starszych jest depresja. Na szczęście można ją wyleczyć, najskuteczniejsze jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii, ale oczywiście wybór metody zależy od konkretnego przypadku. Jest wiele różnych, nowoczesnych leków oraz form pomocy psychologicznej i psychoterapii.
 
Według różnych źródeł depresja dotyka od 10 do 30 proc. osób starszych. Seniorzy są na nią bardziej narażeni z powodu różnych zmian w życiu, takich jak: niesprawność, rozłąka z dziećmi, utrata współmałżonka, choroby przewlekłe, przejście na emeryturę, śmierć znajomych.
Depresja u osób starszych jest oczywiście związana z obniżonym nastrojem i przygnębieniem, ale bywa, że jej obraz jest nieco inny niż u młodszych, częściej występują:
  • drażliwość,
  • zaburzenia snu,
  • nerwowość,
  • dolegliwości układu trawiennego,
  • spadek masy ciała,
  • zmęczenie,
  • apatia,
  • wycofanie się z aktywności.

 

W każdym wieku depresja może się wiązać z problemami dotyczącymi funkcji poznawczych. U pacjentów zarówno młodych jak i starszych występują zniekształcenia poznawcze, czyli negatywne myśli o sobie, świecie i przyszłości oraz deficyty poznawcze, takie jak osłabienie uwagi, pamięci, mniejsze możliwości w zakresie uczenia się. Badacze szacują, że w fazie ostrej depresji, aż 94 proc. osób ma zaburzenia poznawcze.

Jest to rodzaj zaburzenia świadomości. Chory jest zdezorientowany, nie wie gdzie się znajduje, co się dzieje, traci poczucie czasu. Ma trudności z utrzymaniem uwagi. Mogą także wystąpić omamy. Majaczenie obserwuje się u osób powyżej 65. roku życia, które przyjmują dużo leków. Może się pojawić także po operacji i po nagłym odstawieniu leków. 

Pomocne będzie, jeśli pacjent przyniesie ze sobą wszelką dokumentację medyczną, wyniki badań, na przykład rezonansu, tomografii głowy, a nawet poziomu hormonów, wypisy ze szpitala, jeśli w nich był, dokumenty związane z dotychczasowym leczeniem psychiatrycznym. Niektóre objawy psychiczne bywają także skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Najlepiej więc mieć ze sobą leki, które się przyjmuje.

Pierwsza wizyta u psychiatry trwa zazwyczaj długo, lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Pyta nie tylko o zdrowie pacjenta, ale także o choroby psychiczne występujące w rodzinie, leki przyjmowane na stałe, przebyte operacje. 

Tak, jest to nawet wskazane, zwłaszcza, jeśli pacjent czuje się niepewnie, potrzebuje wsparcia. Obserwacje osoby bliskiej mogą być bardzo cenne dla lekarza, dostarczą mu dodatkowych wskazówek.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Masaż dobrze wpływa na wszystkie układy ciała, także nerwowy.
niemowlęta i dzieci

Masaż – dobry na depresję, stany lękowe

Masaż może łagodzić objawy depresji i stany lękowe m.in. dzięki temu, że obniża poziom kortyzolu, powoduje wzrost stężenia serotoniny i wyrzut endorfin. Masaż wzmacnia więzi Najstarsze wzmianki o masażu, jako metodzie wspierającej powrót do zdrowia, pojawiły się już w starożytności, ale jeśli się dobrze nad tym zastanowić, to leczenie ciała i psychiki dotykiem

Czytaj więcej »
W Propsyche zajmujemy się także diagnozą otępień.
Profilaktyka

Kawa a choroby otępienne: mała, czarna może pomóc

Wielu z nas ma lub miało krewnych zmagających się z chorobami otępiennymi. Wiemy jak może wyglądać życie takich osób i ich bliskich. Pojawia się strach, że kiedyś i my zachorujemy, zaczynamy myśleć co zrobić, aby chorobie zapobiec. Lekarze doradzają aktywność fizyczną, umysłową i społeczną, dietę bogatą w owoce i warzywa, a niektórzy także… kawę.  Choć

Czytaj więcej »