Diagnoza psychologiczna

Do jakich celów wykonuje się diagnozę psychologiczną? – Jakie aspekty funkcjonowania mogą być ujęte w diagnozie psychologicznej? – Jakie metody są wykorzystywane podczas diagnozy? – Jak długo trwa diagnoza?

Profesjonalna diagnoza psychologiczna w Bydgoszczy

Testy inteligencji, testy osobowości i inne
Psycholog i psychoterapeuta właściwie zawsze, gdy zwracasz się do nich po pomoc dokonują diagnozy, to konieczne choćby po to, żeby zrozumieć naturę problemu z jakim przychodzisz do gabinetu. Jednak diagnoza przeprowadzana na pierwszych spotkaniach konsultacyjnych przed terapią różni się od tej przygotowywanej dla innych specjalistów (np. lekarza neurologa), czy dla celów sądowych. W takich sytuacjach diagnoza trwa dłużej i zakończona jest wydaniem i omówieniem pisemnej opinii.
Najczęściej taka opinia bywa jednym z elementów kwalifikacji osoby zainteresowanej do danego typu leczenia (np. leczenie hormonalne), dokumentem na potrzeby procesu sądowego, czy poświadczeniem zdolności intelektualnych osoby lub predyspozycji zawodowych.
W Propsyche wykonujemy diagnozy psychologiczne, których celem jest opisanie i wyjaśnienie funkcjonowania osoby m.in. w takich aspektach jak: 
Diagnoza psychologiczna Bydgoszcz - Propsyche.
Diagnoza psychologiczna w Propsyche Bydgoszcz - metody, czas trwania

W procesie diagnostycznym wykorzystujemy zarówno metody oparte o dialog psychologiczny, jak i standaryzowane testy psychologiczne. Zakres diagnozy oraz czas jej trwania uzgadniane są na spotkaniu konsultacyjnym, które trwa zazwyczaj od godziny do półtorej godziny. Jest to czas dla specjalisty na zapoznanie się z bieżącą sytuacją i potrzebami pacjenta.

Diagnoza psychologiczna Bydgoszcz - Propsyche.
Diagnoza psychologiczna Bydgoszcz - Propsyche.

Diagnoza psychologiczna w Propsyche Bydgoszcz - pisemna opinia

W przypadku, gdy diagnoza i testy wykonywane są na potrzeby instytucji zewnętrznej lub specjalisty (np. lekarz seksuolog, psychiatra, sąd), osoba badana otrzymuje pisemną opinię zawierającą swoje dane, opis wykorzystanych metod diagnostycznych oraz wnioski i zalecenia sformułowane przez psychologa lub zespół diagnostyczny, składający się z kilku specjalistów.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej w Propsyche.

Tak. W Ośrodku na podstawie diagnozy przygotowujemy opinie dla osób transpłciowych, które chcą podjąć leczenie hormonalne i/lub chirurgiczne, a także dążą do podjęcia działań prawnych w celu korekty płci metrykalnej.
 
Takie diagnozy i opinie przygotowujemy w minimum dwuosobowym zespole. Część procedur przeprowadza jeden psychoseksuolog, część drugi specjalista. Ma to na celu zapewnienie wysokiej jakości naszych opinii i przedstawienie możliwie jak najpełniejszego opisu funkcjonowania osoby diagnozowanej.
 
Zaczynamy zazwyczaj od spotkań, na których omawiamy historię życia i rozwój osoby diagnozowanej. Wywiad przeprowadzany jest na 3-6 spotkaniach, których czas trwania waha się od godziny do półtorej. Spotkania te prowadzone są przez tę samą osobę w odstępach tygodnia lub dwóch. W międzyczasie wykonywane są inne procedury, jak chociażby testy psychologiczne.
Rozłożenie spotkań diagnostycznych w czasie pozwala także na obserwację osoby diagnozowanej. Psycholog może wówczas ocenić stałość objawów i doświadczeń, uzyskując w ten sposób pełniejszy obraz.
 
Więcej na temat diagnozy dla osób transpłciowych przeczytasz tu.

Tak. Na proces diagnozy ADHD składają się dwie wizyty u psychiatry (każda trwa godzinę), jedna dłuższa wizyta u psychologa oraz badanie testami psychologicznymi. Więcej na temat diagnozy ADHD u dorosłych przeczytasz tu.

Osoba zgłaszająca się na diagnozę najpierw rozmawia z psychologiem, ustala cel i zakres diagnozy. Jak już pisaliśmy wyżej, w procesie diagnostycznym wykorzystujemy zarówno metody oparte o dialog psychologiczny, jak i standaryzowane testy psychologiczne.
W Propsyche mamy dostęp do testów tradycyjnych, ale także do testów cyfrowych, które przeprowadzane są z wykorzystaniem komputera. Są to m.in. testy wydawane przez polskie instytucje naukowo-badawcze, takie jak Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych. Posiadamy również dostęp do Wiedeńskiej Platformy Testów Psychologicznych – nowoczesnej platformy testowej umożliwiającej przeprowadzenie szczegółowej diagnozy neuropsychologicznej.

Tak. Wykonujemy także diagnozę neuropsychologiczną, która pozwala ustalić nasilenie i naturę m.in. problemów z pamięcią. Więcej na temat takiej diagnozy przeczytasz tu. 

Wszystko zależy od tego czego ma dotyczyć diagnoza. Często diagnoza jest rozłożona na kilka spotkań.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mężczyzna chorujący na depresję, depresja u mężczyzn
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – objawy, przyczyny, leczenie depresji

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to tylko niektóre z możliwych objawów depresji. W życiu każdego człowieka

Czytaj więcej »