Lekarz seksuolog czy psycholog seksuolog?

Lekarz seksuolog czy psycholog seksuolog?

W praktyce lekarz seksuolog i psycholog uzupełniają się. Psycholog w czasie pierwszych konsultacji może poprosić nas o udanie się również na konsultację do lekarza, a z kolei lekarz seksuolog pokieruje nas na konsultację lub terapię z psychologiem, by zweryfikować możliwe podłoże psychiczne przeżywanych trudności.

Co może lekarz seksuolog?

Lekarz seksuolog zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami, które mają podłoże biologiczne, choć zakres jego usług może być szerszy w zależności od posiadanych przez niego dodatkowych kompetencji. Lekarz posiada uprawnienia do skierowania pacjenta na odpowiednie badania diagnostyczne w ramach NFZ (np. do endokrynologa) oraz może wypisać receptę na leki, które wspomogą terapię.

https://pro-psyche.pl/przyzwolenie-na-autentyczna-seksualnosc-w-rozmowie-z-psychologiem-seksuolog-bydgoszcz/?preview_id=401&preview_nonce=926a0b97ed&preview=true&_thumbnail_id=5625

Zajmuje się leczeniem takich zaburzeń seksualnych jak: zaburzenia popędu seksualnego, zaburzenia podniecenia (np. niedostateczne nawilżenie pochwy), zaburzenie wzwodu (zaburzenie erekcji – erekcja niepełna, brak erekcji), ból podczas stosunku oraz innych, które mogą być spowodowane nieprawidłowościami w zakresie biologicznego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia takie mogą być skutkiem chorób krążenia, zaburzeń hormonalnych, neurologicznych itp., ale nie tylko. Gdy nie ma innych, obiektywnych wskaźników takich dolegliwości wówczas należy zastanowić się czy mają podłoże psychiczne.

Psycholog seksuolog – kiedy jest potrzebny?

Psycholog specjalizujący się w obszarze seksuologii człowieka, posiadający właściwe przygotowanie seksuologiczne, jest kompetentny by pracować z osobą, która doświadcza trudności w tym obszarze poprzez oddziaływania psychologiczne.

Bardzo często przyczyna problemów doświadczanych w sferze seksualnej, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, leży nie w ciele, a w psychice – m.in. w sposobie przeżywania własnej seksualności, negatywnych emocjach, towarzyszących zbliżeniu z drugą osobą lub w postawach względem seksualności wyniesionych z domu. Innym częstym źródłem niektórych zaburzeń (m.in. niepełny wzwód, brak wzwodu) jest przyzwyczajenie się do konkretnego rodzaju bodźca, zbytnie poleganie na masturbacji. Również w przypadku przedwczesnego wytrysku problem może być warunkowany lub wspierany przez funkcjonowanie psychologiczne. Wówczas praca z psychologiem jest szczególnie wskazana. W niektórych przypadkach problemy natury seksuologicznej mają swe źródła w zaburzeniach lękowych lub depresyjnych, nierzadko trudności seksualne są tylko „objawem” innych problemów. Dlatego też w radzeniu sobie z nimi psycholog seksuolog lub psychoterapeuta bywają niezwykle pomocni.

Psycholog odpowiada za pracę terapeutyczną nad psychogennymi aspektami przeżywanych trudności, a lekarz za aspekty biologiczne.

Psycholog seksuolog może być również dużym wsparciem dla osób, które z różnym powodów nie akceptują pojawiających się fantazji seksualnych, posiadanych potrzeb w tym obszarze lub które mają trudność by nawiązać kontakt i porozumieć się w tej sprawie z partnerem lub partnerką. Na przykład nie wiedzą jak opowiedzieć bliskiej osobie o swoim potrzebach, czy nie potrafią porozmawiać o tym, co sprawia im przyjemność, a co wręcz przeciwnie – jest źródłem niechęci czy bólu. Z kolei osoby nieheteroseksualne, transseksualne lub transgenderyczne, mogą skorzystać ze wsparcia psychologa w radzeniu sobie ze specyficznymi trudnościami, wynikającymi z posiadanej tożsamości seksualnej.

Psycholog i psychiatra – wspólna praca daje efekty

W praktyce lekarz seksuolog i psycholog uzupełniają się. Często psycholog w czasie pierwszych konsultacji prosi pacjenta/tkę o udanie się również na konsultację do lekarza, a z kolei lekarz seksuolog kieruje na konsultację lub terapię z psychologiem, by zweryfikować możliwe podłoże psychiczne przeżywanych trudności. Przykładowo, zaburzenia erekcji, czy przedwczesny wytrysk mogą być zarówno uwarunkowane biologicznie, jak i psychologicznie. W zależności od źródła problemu, wskazana będzie w większym stopniu pomoc lekarska lub psychologiczna (psychoseksuologiczna).

https://pro-psyche.pl/meski-stres-i-zaburzenia-erekcji/?preview_id=356&preview_nonce=36a12bb20b&preview=true&_thumbnail_id=6452

Podsumowując, można powiedzieć, że psycholog odpowiada za pracę terapeutyczną nad psychogennymi aspektami przeżywanych trudności, a lekarz za aspekty biologiczne. Lekarz seksuolog może również przepisać odpowiednie leki lub wydać skierowanie na dodatkowe badania medyczne, co może ułatwić pracę terapeutyczną z psychologiem.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii przeczytasz tutaj.

Podziel się: