Diagnoza psychoseksualna dzieci i młodzieży

diagnozy i opinie związane z życiem psychoseksualnym – obszary życia seksualnego, jakimi zajmujemy się w Propsyche – dlaczego warto sięgnąć po fachową pomoc – komu pomagamy

Diagnoza psychoseksualna młodzieży

Wsparcie dla młodych

Problemy natury seksualnej są dla wielu młodych osób krępujące i wstydliwe. Jednak wczesne ich rozpoznanie i omówienie ze specjalistą może znacząco wpłynąć na jakość życia i szeroko rozumiany rozwój psychoseksualny. Jeśli więc nie radzisz sobie, tak jak byś chciał, z problemami okresu dojrzewania, swoją orientacją seksualną lub rozważasz tranzycję zapraszamy od Propsyche. W Ośrodku na podstawie diagnozy przygotowujemy opinie dla osób transpłciowych, które chcą podjąć leczenie hormonalne i/lub chirurgiczne, a także dążą do podjęcia działań prawnych w celu korekty płci metrykalnej.

W Propsyche pomagamy młodym ludziom w takich obszarach natury seksuologicznej jak m.in.:
Diagnoza psychoseksuologiczna dzieci i młodzieży Bydgoszcz.
Diagnoza psychoseksuologiczna dla młodych w Bydgoszczy
W Propsyche diagnozy i opinie dla osób transpłciowych przygotowujemy w minimum dwuosobowym zespole. Część procedur przeprowadza jeden psychoseksuolog, część drugi specjalista. Ma to na celu zapewnienie wysokiej jakości naszych opinii i przedstawienie możliwie jak najpełniejszego opisu funkcjonowania osoby diagnozowanej.
Zaczynamy zazwyczaj od spotkań, na których omawiamy historię życia i rozwój osoby diagnozowanej.
Diagnoza psychoseksuologiczna dzieci i młodzieży Bydgoszcz.
Diagnoza psychoseksuologiczna dzieci i młodzieży Bydgoszcz.

Wywiad psychoseksuologiczny w Propsyche Bydgoszcz

Wywiad przeprowadzany jest zazwyczaj na 3-6 spotkaniach, których czas trwania waha się od godziny do półtorej. Spotkania te prowadzone są przez tę samą osobę w odstępach tygodnia lub dwóch. W międzyczasie wykonywane są inne procedury, jak chociażby testy psychologiczne.
Rozłożenie spotkań diagnostycznych w czasie pozwala także na obserwację osoby diagnozowanej. Psycholog może wówczas ocenić stałość objawów i doświadczeń, uzyskując w ten sposób pełniejszy obraz.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają przystąpienie do diagnozy psychologicznej swojego dziecka.

Na pewno niepokojące są opóźnienia rozwojowe, kłopoty z mówieniem, dziwne, niespotykane zabawy, takie jak szeregowanie, unikanie kontaktu z rodzicami, problem z kontaktem wzrokowym, nadruchliwość, wycofanie, duże trudności adaptacyjne,  impulsywność, problemy poznawcze, autoagresja itp.

Niepokojące mogą być: kłopoty w szkole, problemy emocjonalne lub w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, a także brak odpowiedniej kontroli zachowania, nadmierny lęk, problemy z odżywianiem, zachowania agresywne i autoagresywne, apatia, wycofanie, trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju. 

Jeśli z jakiegoś powodu lekarz rodzinny lub rodzice podejrzewają u dziecka chorobę psychiczną, to możemy w pierwszej kolejności wybrać się do psychiatry. W pozostałych przypadkach nie ma to większego znaczenia, ponieważ jeśli będzie potrzebna konsultacja psychiatryczna, psycholog poinformuje nas o tym, a jeśli konieczne okażą się oddziaływania psychoterapeutyczne lekarz zasugeruje takie rozwiązanie.

Czas trwania procesu diagnozy zależy od takich czynników, jak: rodzaj zaburzenia, dostępność specjalistów, ilość dostępnych informacji na temat zdrowia dziecka i jego zachowań w różnych miejscach i sytuacjach oraz zaangażowanie rodziców lub opiekunów. Niektóre zaburzenia, takie jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, mogą być trudniejsze do zdiagnozowania i wymagają większej liczby sesji, w przypadku innych, diagnoza stawiana jest szybciej.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się także, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 
Przygotowanie się do diagnozy psychologicznej dziecka jest istotnym krokiem, który może pomóc w skutecznej ocenie i wsparciu. Aby proces ten przebiegał sprawnie na spotkanie zabierz ze sobą: 
  • dokumenty medyczne, takie jak: wyniki badań, raporty lekarzy lub terapeutów, dokumentacja edukacyjna (np. wyniki testów szkolnych i opinie nauczycieli),
  • przygotuj listę pytań, które chciałbyś/chciałabyś zadać podczas spotkania, 
  • postaraj się przypomnieć sobie przykłady niepokojących Cię zachowań,
  • jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki lub suplementy, przynieś ze sobą listę z nazwami i dawkami, aby specjalista mógł uwzględnić to w procesie diagnozy,
  • przygotuj dziecko na wizytę i wyjaśnij mu, że będzie miało spotkanie z psychologiem lub specjalistą. Stworzenie komfortowego i otwartego środowiska może pomóc w dokładnej ocenie.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
bezpieczne-przywiazanie
Komunikacja

Bezpieczne przywiązanie – jak powstaje?

Bezpieczna więź, bezpieczne przywiązanie między mamą, tatą, po prostu opiekunem, a małym dzieckiem – co to znaczy? Jak ustalić czy dziecko jest bezpiecznie przywiązane i jakie znaczenie dla rozwoju może mieć jakość przywiązania? Bezpieczne przywiązanie rodzica i dziecka – co to znaczy? Mówiąc najprościej bezpiecznym przywiązaniem między rodzicem, a dzieckiem

Czytaj więcej »