Opieka neurologiczna po udarze mózgu

Jak wygląda opieka nad pacjentem po udarze? – Jakie formy rehabilitacji stosowane są u osób po udarze? – Jak zapobiegać udarom? – Jak można zwiększyć skuteczność działań podjętych u osób po udarach?

Opieka neurologiczna po udarze

Specjalistyczna pomoc dla seniorów

Osoba po udarze wymaga specjalistycznego leczenia, opieki i rehabilitacji. Jeśli Ty lub Twój bliski doznaliście udaru i poszukujecie odpowiednich specjalistów mogących zapewnić opiekę po udarze, zapraszamy do Propsyche. W naszym ośrodku pomoc świadczą specjaliści z zakresu neurologii, neuropsychologii, neurologopedii. Współpracujemy z Refizjo (ośrodek mieści się w tym samym budynku co Propsyche), gdzie przyjmują rehabilitanci i masażyści mający duże doświadczenie w pracy z osobami po udarach.  

Na opiekę i rehabilitację po udarze mózgu zazwyczaj składają się m.in.:
Neurolog Bydgoszcz - Propsyche.
Opieka neurologiczna po udarach mózgu - kompleksowa pomoc

Odpowiednia opieka po udarze wymaga zazwyczaj zaangażowania kilku specjalistów. Wśród nich jest nie tylko lekarz neurolog, ale także fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, logopedzi i inni, którzy pomagają w przywracaniu funkcji ruchowych, mowy i uczą na nowo codziennego funkcjonowania. Ważną rolę pełni także neuropsycholog, który ocenia i leczy zaburzenia poznawcze, emocjonalne i behawioralne będące wynikiem udaru mózgu. Pomaga pacjentom radzić sobie z problemami z pamięcią, uwagą, koncentracją i adaptacją psychospołeczną. Prowadzi terapię neuropsychologiczną: stacjonarną, a także zdalną. Ta ostatnia odbywa się w Propsyche przy użyciu specjalnego oprogramowania: HeadApp, które pozwala na codzienny trening bez wychodzenia z domu, pod nadzorem neuropsychologa lub logopedy.

Opieka neurologiczna po udarze Bydgoszcz.
Opieka neurologiczna po udarze Bydgoszcz.

Opieka neurologiczna po udarach mózgu - rola lekarza neurologa 

Osoba po udarze musi być pod stałą opieką neurologa. Specjalista ten ocenia stan pacjenta po udarze, w tym to, w jakiej formie są jego funkcje poznawcze, ruchowe i sensoryczne oraz planuje dalsze leczenie. Może zalecić odpowiednią farmakoterapię, rehabilitację oraz inne interwencje mające na celu minimalizację powikłań po udarze. Zaproponuje także zmiany w stylu życia pacjenta, aby zmniejszyć ryzyko powtórnego udaru. Neurolog będzie monitorował postępy pacjenta w trakcie procesu rehabilitacji oraz skuteczność stosowanej terapii. Regularne oceny pozwalają na dostosowanie planu leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i szybkie interwencje, gdy stan zdrowia chorego zmienia się.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie opieki neurologicznej po udarze.

Jeśli u osoby leczonej lekarz stwierdzi zagrożenie udarem może zalecić np. leki hamujące krzepliwość krwi, a także zmianę codziennych nawyków, ponieważ wiele chorób powodujących problemy z krążeniem krwi w mózgu jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Wśród zaleceń mogą się znaleźć: stosowanie odpowiedniej diety, uprawianie sportu, unikanie alkoholu i zaprzestanie palenia papierosów.

Czas trwania rehabilitacji po udarze może znacząco się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj udaru, jego nasilenie, obszar mózgu dotknięty przez udar, stan ogólny pacjenta oraz dostępność i intensywność terapii rehabilitacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, rehabilitacja po udarze może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, a w niektórych przypadkach może być wymagana opieka długoterminowa.

Jednym z takich sposobów są wlewy z cerebrolizyny. Tę procedurę stosuje się w zespołach otępiennych o różnym podłożu, w chorobach naczyniowych mózgu takich jak: udar mózgu zarówno krwotoczny jak i niedokrwienny, krwiaki przymózgowe i krwawienie podpajęczynówkowe oraz uszkodzenia mózgowia.
 
Cerebrolizyna to mieszanina peptydów uzyskanych z białek mózgu świń. Może pobudzić różnicowanie się i czynności komórek nerwowych człowieka. Ma także działanie ochronne i wzmacnia procesy naprawcze w mózgu. Cerebrolizyna może wpływać pozytywnie na plastyczność neuronów i ich synaps, przez co poprawia proces uczenia się. Więcej o cerebrolizynie przeczytaj tutaj.
To, czy osoba po udarze mózgu wróci do pełnej sprawności zależy od wielu czynników, w tym od stopnia uszkodzenia mózgu, szybkości i skuteczności udzielonej pomocy medycznej, stopnia zaangażowania w rehabilitację oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
 
Niestety, nie zawsze udaje się osiągnąć pełną sprawność. Niektóre uszkodzenia mózgu mogą być trwałe, a niektóre funkcje mogą zostać utracone na zawsze. Jednakże, wiele osób po udarze osiąga znaczną poprawę funkcjonowania i jakości życia poprzez skuteczną rehabilitację i terapię.
Zasadnicze znaczenie ma wczesne rozpoczęcie rehabilitacji oraz regularne i intensywne sesje terapeutyczne oraz wsparcie rodziny i bliskich.
 
Ważne jest również utrzymanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej, kontrolowania czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, oraz unikanie używek, które mogą zwiększać ryzyko kolejnego udaru.
Tak, miażdżyca może być jedną z przyczyn udaru. Miażdżyca to choroba, która charakteryzuje się gromadzeniem się blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic, co prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i ograniczenia przepływu krwi. Udarem najczęściej spowodowanym miażdżycą jest udar niedokrwienny, który występuje, gdy skrzeplina lub fragment blaszki miażdżycowej zatyka naczynie krwionośne, uniemożliwiając dopływ krwi do mózgu. Jest to najczęstsza przyczyna udarów.
 
Miażdżyca może również prowadzić do udaru krwotocznego, jeśli blaszka miażdżycowa uszkodzi naczynie krwionośne, co prowadzi do krwotoku w mózgu.
 
Czynniki ryzyka miażdżycy to: nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie cholesterolu, palenie papierosów, cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta oraz dziedziczne predyspozycje.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści o naszym mózgu, gdzie mamy szansę na lepsze zrozumienie i

Czytaj więcej »