Psychogeriatra

choroba Alzheimera – udar mózgu – otępienia naczyniopochodne – otępienia czołowo-skroniowe – łagodne zaburzenia poznawcze – depresja – zaburzenia uwagi – inne zaburzenia dobrostanu psychicznego

Psychogeriatra w Bydgoszczy

Pomoc dla osób starszych

Z pomocy psychogeriatry często korzystają osoby, które cierpią na chorobę Alzheimera, otępienia naczyniopochodne, otępienia czołowo-skroniowe, łagodne zaburzenia poznawcze. A także osoby starsze zmagające się ze skutkami udaru mózgu, depresją, zaburzeniami uwagi lub innymi problemami związanymi z psychiką. Jeśli czujesz, że Ty lub bliska Ci osoba ma tego typu problem pomyśl o wizycie u specjalisty. 

Wizytę u psychogeriatry należy rozważyć, gdy zauważamy u siebie lub naszych bliskich, takie objawy jak:
Psychogeriatra Bydgoszcz - Propsyche.
Diagnoza psychogeriatryczna w Propsyche Bydgoszcz

Pierwsza wizyta w naszej poradni psychogeriatrycznej trwa około 3 godziny. Najpierw pacjent i osoba towarzysząca mu spotykają się z pielęgniarką, która przeprowadza szczegółowy wywiad. Rozmawia z pacjentem i osobą, która mu towarzyszy (najczęściej jest to ktoś bliski), na temat dotychczasowego leczenia, a także obciążeń rodzinnych. Pyta także o leki, które pacjent przyjmuje. Podczas tego pierwszego spotkania odbywa się także badanie fizykalne, w trakcie którego mierzone jest między innymi: ciśnienie i tętno. Następnie neuropsycholog bada funkcje poznawcze seniora. Specjalista ten stawia wstępną diagnozę dotyczącą funkcji poznawczych badanej osoby. Uzyskane wyniki przekazywane są lekarzowi, który mając już sporo informacji zaprasza pacjenta na wizytę lekarską i kontynuuje badanie, stawia diagnozę lekarską oraz proponuje odpowiednie leczenie. Z każdym specjalistą pacjent spędza około godziny.

Psychogeriatra Bydgoszcz - Propsyche.
Psychogeriatra Bydgoszcz - Propsyche.

Badanie psychogeriatryczne w Propsyche Bydgoszcz

Umawiając się na wizytę zarezerwuj sobie dużo czasu. W noc przed wizytą należy dobrze się wyspać. Na badanie trzeba zabrać: dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, wyniki badań, opinie psychologiczne), wszystkie aktualnie przyjmowane leki i suplementy diety (należy zabrać opakowania) wraz z rozpisanym dawkowaniem, wyniki aktualnego badania obrazowego mózgu, takiego jak MRI, TK – płytę oraz opis (jeśli pacjent robił takie badanie), okulary do czytania i aparat słuchowy (jeśli pacjent używa).

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie leczenia u psychogeriatry w Bydgoszczy.

Psychogeriatra to lekarz, zajmujący się leczeniem zaburzeń psychicznych u osób po 65. roku życia. W Polsce nie jest to osobna dziedzina specjalizacyjna. Osoby starsze doświadczają wielu strat i zmian. Ich złe samopoczucie może wynikać m.in. z kłopotów ze zdrowiem fizycznym, pogorszeniem sprawności fizycznej, utraty współmałżonka, przejściem na emeryturę. Seniorzy mogą odczuwać lęk przed chorobami i śmiercią, a także narastającą samotności. Niektórzy po opuszczeniu domu przez dzieci i przejściu na emeryturę czują się niepotrzebni. Nic więc dziwnego, że w tym okresie życia mogą pojawić się różne problemy psychiczne: lęki, depresja, a także problemy natury poznawczej (łagodne zaburzenia poznawcze, otępienia). Według szacunków nawet około 30 proc. osób po 65. roku życia cierpi na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. 

Tak. Bliscy są w stanie udzielić lekarzowi wielu cennych informacji na temat chorego, jego codziennego funkcjonowania, zmian, jakie nastąpiły w trybie życia pacjent itd. Dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun towarzyszył choremu podczas wizyty, wspierał go w trakcie spotkania z lekarzem i udzielał informacji zespołowi diagnostycznemu.

Tak. Dość często psychogeriatra zajmuje się problemami związanymi z funkcjami poznawczymi, najczęściej chodzi właśnie o problemy z pamięcią. Nie zawsze ich przyczyną musi być otępienie. Powodem takich problemów mogą być także np.: choroby metaboliczne, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, infekcje układu nerwowego, niedobory witamin – szczególnie z grupy B, choroby mózgu, np. krwiaki podtwardówkowe, guzy. Pamięć gorzej funkcjonuje również u osób zmagających się z depresją, doświadczających wielu stresów, nadmiaru bodźców i obowiązków, zbyt małej ilości snu. 

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego np. choroby Alzheimera, zleconego przez lekarza powinny być ćwiczenia pamięci, dlatego w naszym ośrodku można także korzystać z treningów funkcji poznawczych, także bezpłatnych. Trening odbywa się za pomocą nowoczesnych programów komputerowych, są to programy bardzo przyjazne i łatwe w obsłudze.

Czasami mogą się pojawić wątpliwości co do charakteru zmian neurozwyrodnieniowych (jeśli ten problem dotyczy chorego), wtedy lekarz może zaproponować dodatkowe badanie, na przykład płynu mózgowo-rdzeniowego. Jego analiza może sporo powiedzieć o stanie ośrodkowego układu nerwowego, badanie płynu jest pomocne w diagnostyce wielu schorzeń. 

Informacje o badaniach psychogeriatrycznych

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio przygotować się do wizyty. Koniecznie trzeba ze sobą zabrać:

Pacjentowi zawsze powinna towarzyszyć bliska osoba. Po pierwsze będzie go wspierała, po drugie w razie potrzeby udzieli specjalistom dodatkowych informacji i porozmawia z lekarzem o zaleceniach i diagnozie. To bardzo ważne ponieważ do Poradni Psychogeriatrycznej przychodzą osoby mające problemy z funkcjami poznawczymi.

Cennik Całościowego Pakietu Diagnostycznego w Propsyche

Poniżej zamieszczamy cennik pomocy dla pacjentów powyżej 60 r. ż, ze zdiagnozowaną chorobą neurozwyrodnieniową, np. chorobę Alzheimera lub z zaburzeniami pamięci . Cenny innych usług, które świadczymy w Propsyche znajdziecie Państwo w cenniku ogólnym.

Podczas wizyty zbierany jest szczegółowy wywiad, przeprowadzana jest analiza dokumentacji medycznej, przyjmowanych leków, przebieg hospitalizacji, przeprowadzane jest szczegółowe badanie psychologiczne, a na koniec pacjent odbywa diagnostyczną wizytę u lekarza, na której przechodzi ocenę psychiatryczną i neurologiczną zakończoną wstępnym rozpoznaniem. Lekarz zleca dodatkowe badania, jeśli są wskazane. Wdrażane jest początkowe leczenie.

Na wizycie odbywa się weryfikacja wstępnego rozpoznania z pierwszej wizyty, omówione zostają wyniki dodatkowych badań, stawiana jest końcowa diagnoza a leczenie jest dostosowywane do niej. Po drugiej wizycie lekarskiej odbywa się konsultacja u psychologa w celu przeprowadzenia dodatkowych badań, jeśli są potrzebne oraz omawiane jest rozpoznanie postawione przez lekarza pod kątem profilaktyki, ćwiczeń pamięci, możliwości spowolnienia zaburzeń poznawczych.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Poradnictwo i terapia seksuologiczna - seksuolog Bydgoszcz
Bez kategorii

Psychiatria – choroby psychiczne trzeba „oswoić”

Dolegliwości psychiczne dotykają bardzo dużą część społeczeństwa. Wciąż jednak pozostają tematem tabu. Pacjenci boją się stygmatyzacji, skutków ubocznych leków, wpływu choroby na życie zawodowe. Czy słusznie?  Z obserwacji lekarzy psychiatrów wynika, że pacjenci najbardziej boją się stygmatyzacji, postrzegania ich przez pryzmat choroby. Tego, że inni ludzie uznają dolegliwości psychiczne za

Czytaj więcej »
Pamięć odległych wydarzeń w chorobie Alzheimera
Psychiatra i leki psychiatryczne

Alzheimer „bez pazurów” – jak zapobiegać, rozpoznać i leczyć chorobę Alzheimera

Prawdziwe problemy z pamięcią nie dotyczą raczej nazwisk znajomych, tytułów filmów, nazwisk aktorów. Zapominanie takich rzeczy zdarza się nam wszystkim i można powiedzieć, że to coś w rodzaju kataru pamięci. Niepokoić powinno, gdy osoba bliska nie zapamiętuje nowych informacji, nie potrafi nauczyć się nowych czynności – to może być choroba

Czytaj więcej »