Epilepsja (padaczka)

Co może spowodować napad padaczkowy? – Kiedy diagnozuje się padaczkę? – Jakie badania wykonuje się w przypadku napadu padaczkowego? – Jak się leczy padaczkę?

Leczenie padaczki w Bydgoszczy

Skuteczna pomoc w przypadku epilepsji

Jeśli w Ciebie lub Twojego bliskiego wystąpiła utrata przytomności z drgawkami, zaburzenia świadomości, nagłe automatyzmy: mimowolne ruchy ust, kończyn, całego ciała, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, być może cierpisz na padaczkę. Chorobę tę najczęściej diagnozuje i leczy neurolog.

Jest wiele czynników mogących przyczynić się do wystąpienia napadu. Do najważniejszych należą:
Leczenie epilepsji (padaczki) Bydgoszcz - Propsyche.
Epilepsja (padaczka) - diagnoza w Propsyche
Neurolog najpierw przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. Pytania mogą dotyczyć częstotliwości i rodzaju napadów, okoliczności ich występowania, historii chorób rodzinnych, oraz innych czynników ryzyka. Sprawę bardzo ułatwia rozmowa z osobą, która widziała napad i potrafi go opisać. Zazwyczaj lekarz zleca zrobienie EEG – to bezbolesne badanie, które pozwala sprawdzić, jak pracuje mózg. Czasami pacjent dostaje także skierowanie na badanie Holtera lub wideometryczne EEG, po pierwszym napadzie wykonuje się także badanie neuroobrazowe. Tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI) pozwalają ocenić struktury mózgu i wykluczyć takie przyczyn napadów jak: nowotwory, urazy lub zmiany strukturalne.
 
Lekarze zlecają także badania laboratoryjne, przede wszystkim po to, aby u osób w starszym wieku wykluczyć zaburzenia elektrolitowe oraz nieprawidłowe stężenie glukozy. Po zebraniu wszystkich danych lekarz będzie w stanie postawić diagnozę epilepsji lub wykluczyć inne możliwe przyczyny napadów. Istnieje wiele rodzajów napadów, a dokładna diagnoza jest kluczowa dla odpowiedniego zarządzania chorobą i opracowania planu leczenia.

Epilepsja – leczenie

Padaczkę leczy się głównie farmakoterapią. Szacuje się, że w przypadku 60-70 proc. chorych uzyskuje się pełną kontrolę nad występowaniem napadów. U jednego pacjenta wystarczy jeden lek w niezbyt dużej dawce, a u innego trzeba zastosować np. dwa. Gdy leki nie są skuteczne można rozważyć interwencję chirurgiczną polegającą na przykład na usunięciu ogniska padaczkorodnego. Epilepsję próbuje się leczyć także stymulacją nerwu błędnego, bądź głęboką stymulacją mózgu. Wspomagać leczenie może także dieta ketonowa, stosuję się ją najczęściej w przypadku dzieci. Każdy przypadek jest jednak inny i leczenie może być bardzo różne.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści o naszym mózgu, gdzie mamy szansę na lepsze zrozumienie i

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób chcących skorzystać z pomocy neurologa w Propsyche.

Napady padaczkowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowych wyładowań bioelektrycznych w mózgu. Napad może wystąpić z różnych powodów u każdego człowieka, dlatego lekarz rozpozna padaczkę, dopiero gdy pojawią się co najmniej dwa napady w odstępie większym niż 24 godziny. Po jednym ataku można rozpoznać epilepsję u osób po ciężkim urazie głowy, po udarze mózgu, u tych pacjentów ryzyko kolejnych napadów jest wyższe. 

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Choruje na nią 1 proc. populacji. W Polsce cierpi na tę dolegliwość blisko 400 tys. osób. Najczęściej epilepsję diagnozuje się u niemowląt i osób powyżej 65. roku życia, ale może się ona pojawić w każdym wieku.
 

W przypadku 60-70 proc. napadów padaczkowych nie da się ustalić przyczyny. W pozostałych przypadkach jej przyczyny są bardzo różne: u niemowląt może być spowodowana niedotlenieniem okołoporodowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, chorobami genetycznymi, neuroinfekcjami, urazami głowy. W grupie osób powyżej 65. roku życia przyczynami bywają: udary mózgu, nowotwory mózgu, zakażenia, choroby otępienne i również urazy głowy.

Napady padaczkowe mogą wyglądać bardzo różnie. Wyobrażając sobie taki napad, najczęściej myślimy o napadach toniczno-klonicznych. W pierwszej – tonicznej fazie takiego ataku następuje utrata przytomności z obustronnym tonicznym wyprężeniem tułowia i kończyn, szczękościskiem, zwrotem gałek ocznych ku górze i zatrzymaniem oddechu. Potem pojawia się faza kloniczna, czyli drgawki całego ciała trwające do 3 minut, może im towarzyszyć oddanie moczu i stolca. Często zdarza się, że po napadzie chory zasypia. Są także inne napady – niedrgawkowe. Charakteryzują się one zaburzeniami świadomości, chory przerywa na chwilę wykonywaną czynność, sam o tym nie wiedząc lub ma dziwne odczucia zmysłowe. W przypadku padaczki z ogniskiem w obrębie płata skroniowego można zaobserwować zaburzenia świadomości oraz różne automatyzmy: mimowolne ruchy ust, kończyn, całego ciała lub usłyszeć z ust chorego niekontrolowane dźwięki. Chory może mieć chwilowe poczucie, że znajduje się w innym miejscu, czuje się jak we śnie.
Czasami w przypadku krótkotrwałych napadów z płytkimi zaburzeniami świadomości otoczenie chorego może ich nawet nie zauważyć. Dotyczy to na przykład chwilowych napadów nieświadomości występujących głównie u dzieci.
Niektórzy pacjenci mogą doświadczać tzw. objawów zwiastunowych, na przykład: mają poczucie, że coś się wydarzy, zauważają zaburzenia nastroju połączone z pobudzeniem lub lękiem. To wszystko może się dziać na kilka dni przed napadem. Ale gros pacjentów nie odczuwa żadnych zwiastunów. Tzw. aura pojawiająca się bezpośrednio przed utratą przytomności, to tak naprawdę napad częściowy, który może, ale nie musi stać się napadem uogólnionym.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Pomoc psychologiną dla dorosyłych i młodzieży oferuje PROPSYCHE w Bydgoszczy
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Kiedy warto udać się do psychologa?

Jeśli zauważasz, że żyjesz w ciągłym napięciu lub brakuje Tobie motywacji do działania, w Twoje życie wkradła się apatia i ogólne zmęczenie, które ciągnie się od kilku tygodni to znak, że trzeba się zastanowić co się dzieje. Gdy boli nas głowa, można zacząć od odpoczynku, a gdy boli bardziej albo

Czytaj więcej »