Punkcje lędźwiowe z badaniem płynu mózgowo-rdzeniowego

Po co pobiera się płyn mózgowo-rdzeniowy? – Jakie choroby można wykryć po analizie składu płynu mózgowo-rdzeniowego? – Jak wygląda nakłucie lędźwiowe? – Co zrobić, aby po punkcji nie wystąpił ból głowy?

Punkcje lędźwiowe w Bydgoszczy

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego

Choroba Alzheimera rozwija się latami zanim da jednoznaczne objawy. Wtedy jednak leczenie jest bardzo utrudnione, dlatego tak ważne jest ustalenie możliwie jak najwcześniej, kto może zachorować lub już choruje: niezauważalnie albo z minimalnymi objawami. Obecnie chorobę Alzheimera można wykryć nawet kilkanaście lat przed wystąpieniem jej charakterystycznych objawów poznawczych. Jest to możliwe dzięki badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeśli z jakiegoś powodu obawiasz się, że u Ciebie może wystąpić ta choroba rozważ wykonanie punkcji lędźwiowej i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dzięki badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego można wykryć wiele różnych chorób. Należą do nich między innymi:
Biomarkery Bydgoszcz.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego w Propsyche

W naszym ośrodku wykonywane są punkcje lędźwiowe z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego przede wszystkim po to, aby stwierdzić czy dana osoba cierpi na chorobę Alzheimera, czy na inny typ otępienia. To ma duże znaczenie w leczeniu. Dzięki badaniu można ustalić także, w jakim stopniu osoba nie mającą objawów choroby otępiennej  narażona jest na wystąpienie choroby Alzheimera w przyszłości.

Biomarkery Bydgoszcz.
Biomarkery Bydgoszcz.

Punkcje lędźwiowe, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego - dlaczego warto wykonać?

Rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium, kiedy nie widać jeszcze żadnych oznak osłabienia funkcji poznawczych pozwala bardzo dużo zdziałać. Można od razu wdrożyć niefarmakologiczne metody opóźniające rozwój otępienia takie jak: odpowiednia dieta, ruch, trening umysłu. W dodatku jedyny zarejestrowany lek przyczynowy na chorobę Alzheimera stosowany jest w fazie prodromalnej, kiedy jeszcze bardzo trudno zauważyć objawy oraz we wczesnej fazie otępienia alzheimerowskiego.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości dotyczące badania płynu mózgowo-rdzeniowego.

Płyn mózgowo-rdzeniowy to wodnista ciecz opływająca mózgowie i rdzeń kręgowy. Wypełnia przestrzeń podpajęczynówkową, układ komorowy i kanał rdzenia kręgowego. Jest jak poduszka chroniąca mózg. Powstaje w splocie naczyniówkowym, czyli specjalnej tkance znajdującej się w mózgu. Osoby dorosłe mają go od około 100 do 150 ml, a u noworodków jest go od 10 do 60 ml. Płyn ten jest wytwarzany cały czas, a po jakimś czasie wchłaniany do krwi. W ciągu doby organizm wytwarza pół litra tego płynu, jest on systematycznie wymieniany co kilka godzin. W 99 proc. płyn mózgowo-rdzeniowy składa się z wody, w niewielkich ilościach znajdują się w nim między innymi: białka, sód, potas, glukoza, wapń.

Nakłucie lędźwiowe wykonuje lekarz. Badany zazwyczaj musi położyć się na boku w pozycji embrionalnej, a po zakończeniu procedury powinien przez pewien czas leżeć na płaskiej powierzchni. Bardzo ważne jest, by pacjent się w trakcie badania nie ruszał. Przed rozpoczęciem pobierania płynu, miejsce, w które lekarz będzie wkłuwał igłę musi zostać zdezynfekowane a niekiedy znieczulone. Następnie lekarz wprowadza specjalną igłę pomiędzy kręgi, w dolnej części pleców, poniżej zakończenia rdzenia kręgowego i pobiera niewielką ilość płynu. Na koniec zakłada sterylny opatrunek oraz uciska miejsce wkłucia. Stosowanie specjalnych igieł (nieuraźnych), odpoczynek po zabiegu i stosowanie się do zaleceń pielęgniarki pozwala uniknąć zespołu popunkcyjnego objawiającego się przede wszystkim bólem głowy przy wstawaniu.

Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni kilka ważnych funkcji. Chroni mózgowie przed urazami mechanicznymi. „Myje” ośrodkowy układ nerwowy z produktów ubocznych przemiany materii. Dzięki sile wyporu pozwala zmniejszyć ciężar mózgu, zapobiegając tym samym niedokrwieniu i uciskowi na części leżące “na dole”. Dlatego skład płynu mózgowo-rdzeniowy może sporo powiedzieć o stanie ośrodkowego układu nerwowego, jego badanie jest pomocne w diagnostyce wielu schorzeń.

Próbka z płynem mózgowo-rdzeniowym przewożona jest do laboratorium, gdzie oznacza się poziom biomarkerów tzn. nieprawidłowych białek: beta-amyloidu 40-42, białka tau oraz ufosforylowanego białka tau. Niski poziom beta-amyloidu 42 przy jednoczesnym wysokim poziomie białka tau oznacza prawdopodobieństwo choroby Alzheimera. Przy pomocy tych oznaczeń można także wykluczyć chorobę Alzheimera i potwierdzić inne choroby neurozwyrodnieniowe przypominające ją. Badanie powinno być zawsze interpretowane przez doświadczonego lekarza klinicystę w korelacji z objawami choroby.
Podczas badania konieczne jest zachowanie spokoju i uważne słuchanie instrukcji lekarza oraz pielęgniarki. Po zabiegu trzeba leżeć na płaskiej powierzchni i nie ruszać się. Kiedy już lekarz lub pielęgniarka pozwoli wstać, warto pić dużo wody i, jeśli nie ma przeciwwskazań, wypić kawę, a jak trzeba to zastosować leki przeciwbólowe. Ból głowy może się utrzymywać do dwóch dni po zabiegu, jeśli trwa dłużej to trzeba zgłosić się do lekarza.

Cennik diagnozy psychologicznej dla dzieci Bydgoszcz

  • Badanie PMR 1850 zł

    Opłata zawiera wykonanie punkcji lędźwiowej z pobraniem płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie próbki pod kątem markerów chorób otępiennych wykonane przez wiodące nowoczesne laboratorium diagnostyczne - Testzentrum EFG Erlangen w Niemczech.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche