Depresja

Jakie są objawy depresji? – Diagnoza depresji – Metody leczenia depresji (farmakoterapia i psychoterapia) – Jak działają leki przeciwdepresyjne? – Zapobieganie nawrotom depresji

Depresja - diagnoza i leczenie w Bydgoszczy 

Pomoc psychiatryczna i psychologiczna dla dorosłych

Długotrwały smutek, bezsenność, brak energii i radości życia? – to mogą być objawy depresji. Jeśli odczucia takie towarzyszą Ci dłuższy czas rozważ konsultację ze specjalistą. Depresja to jedna z powszechniej występujących na świecie chorób, im szybciej podejmiesz leczenie, tym będzie ono efektywniejsze. 

Do podstawowych objawów depresji należą:
Leczenie depresji, Centrum Medyczne Propsyche - psycholog Bydgoszcz.
Depresja - diagnoza 
Rozpoznanie depresji opiera się na dokładnym zebraniu wywiadu oraz zbadaniu stanu psychicznego chorego przez lekarza psychiatrę. Powinny zostać zebrane informacje na temat współistniejących chorób – mogą stanowić czynnik ryzyka depresji lub nasilać jej przebieg. Istotne są także informacje na temat stosowanych leków, suplementów diety oraz używek – np. niektóre leki stosowane w kardiologii, endokrynologii lub dermatologii mogą nasilać lub wywoływać objawy depresyjne, zaś używki mogą stanowić próbę samoleczenia i prowadzić do uzależnienia jako powikłania depresji.
Pomocne w diagnozie i monitorowaniu postępów leczenia mogą okazać się również testy psychologiczne (np. inwentarz depresji Becka, skala depresji Hamiltona).
Leczenie depresji, Centrum Medyczne Propsyche - psycholog Bydgoszcz.
Leczenie depresji, Centrum Medyczne Propsyche - psycholog Bydgoszcz.

Depresja - leczenie 

Farmakoterapia jest współcześnie główną metodą leczenia depresji. Równoległa praca psychoterapeutyczna może dodatkowo wzmocnić i utrwalić działanie leków, a także przeciwdziałać nawrotom. Wyboru konkretnego leku dokonuje lekarz psychiatra po analizie występujących objawów, chorób współistniejących oraz innych przyjmowanych przez chorego leków. W epizodach o nasileniu łagodnym i umiarkowanym psychoterapia może stanowić samodzielną metodę leczenia. Gdy choroba jest bardziej nasilona psychoterapia stanowi leczenie wspomagające. 
 
Leczenie depresji przebiega w kilku fazach. Na początku odbywa się leczenie aktywne, które ma na celu ustąpienie objawów lub ich znaczne zredukowanie. W tym czasie wizyty lekarskie są częste w celu monitorowania stanu osoby chorej. Kolejna faza to leczenie podtrzymujące i profilaktyczne, mające utrzymać remisję i zapobiec nawrotom choroby.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób chcących rozpocząć leczenie depresji w Propsyche.

Nowoczesne leki przeciwdepresyjne są skuteczne oraz bezpieczne. Wokół ich stosowania nadal funkcjonuje jednak wiele mitów i obaw. Co należy wiedzieć o lekach przeciwdepresyjnych:
  • nie działają od razu – na efekt trzeba poczekać ok. 4-8 tygodni,
  • leki przeciwdepresyjne nie uzależniają,
  • leki powinny być przyjmowane codziennie, o stałych porach, zgodnie z zaleceniem lekarza psychiatry, nie mają działania doraźnego, a więc nie należy modyfikować dawki w zależności od bieżącego samopoczucia,
  • przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych mogą towarzyszyć, szczególnie w początkowych tygodniach, działania niepożądane, z reguły mają charakter łagodny i przejściowy,
  • nie należy ich gwałtownie odstawiać, gdyż często wiąże się to z ryzykiem wystąpienia nasilonych działań niepożądanych.

To bardzo trudne pytanie, jest bardzo wiele teorii próbujących znaleźć przyczynę depresji. Pod uwagę bierze się między innymi czynniki biologiczne np.: zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, zdrowie somatyczne, czynniki genetyczne, choroby przewlekłe, nałogi. Duże znaczenie mogą mieć czynniki psychologiczne: stresujące wydarzenia w życiu, relacja w rodzinie, małżeństwie, czynniki społeczne: sytuacja materialna, w przypadku młodych ludzi atmosfera w szkole, a w przypadku dorosłych w pracy. Depresja może być też wynikiem działania kilku z tych czynników.

Farmakoterapia i psychoterapia są najskuteczniejsze. Ale stosuje się również metody wspomagające lub alternatywne, gdy standardowe terapie nie działają. Na przykład, w przypadku depresji sezonowej stosuje się fototerapię. Chory systematycznie eksponuje się na światło o odpowiednich parametrach. Metoda ta często stosowana jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy naturalnego światła jest znacznie mniej niż latem. 
Może zabrzmi to groźnie, ale nadal jedną z metod leczenia bywają elektrowstrząsy. Stosowane są zazwyczaj wtedy, kiedy nie działa farmakoterapia lub z jakiś powodów nie można choremu podać leków. Leczenie elektrowstrząsami wygląda obecnie zdecydowanie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu i nie trzeba się go obawiać.
Inne, proste a skuteczne sposoby na poprawę nastroju, które mogą wspomóc leczenie antydepresantami to odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczna.  
Badania naukowe potwierdzają, że wpływ na zdrowie psychiczne może mieć flora bakteryjna jelit. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersyteckich Klinik Psychiatrycznych w Bazylei zauważyli, że bakterie jelitowe mogą wpływać na układ nerwowy w różny sposób np. poprzez produkty przemiany materii i w ten sposób poprawiać skuteczność leków przeciwdepresyjnych. 
Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry to przede wszystkim rozmowa. Spotkanie jest zazwyczaj dłuższe, niż wizyty u innych specjalistów. Pierwszorazowa wizyta może trwać około godziny. Wynika to z potrzeby lekarza psychiatry by dobrze poznać specyfikę problemów psychicznych pacjenta, jego historię, aktualne objawy, to jak pacjent je przeżywa, doświadcza itp. Omówienie wszystkiego wymaga czasu. Podczas badania psychiatrycznego, które oparte jest na rozmowie z pacjentem lekarz ocenia jego aktualny stan fizyczny, psychiczny, jakość snu, apetyt, nastrój, sposób radzenia sobie ze stresem oraz objawy nieradzenia sobie z różnego rodzaju myślami, emocjami czy zachowaniami itp. Podczas rozmowy pojawić się mogą także takie tematy jak: dom rodzinny, nasze wychowanie, czas dojrzewania, dotychczasowe związki, relacje z ważnymi osobami.
Jeśli chcemy, czujemy się niepewnie, potrzebujemy wsparcia, to możemy przyjść na wizytę z osobą towarzyszącą. Może ona wejść także do gabinetu lekarskiego. Takie prawo ma każdy pacjent. Obserwacje osoby towarzyszącej mogą być zresztą bardzo cenne dla lekarza, czasami pewne rzeczy łatwiej zauważyć stojąc z boku.  

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mężczyzna chorujący na depresję, depresja u mężczyzn
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – objawy, przyczyny, leczenie depresji

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to tylko niektóre z możliwych objawów depresji. W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem takie stany, w których czuje smutek lub przygnębienie. Zdarza się, że osoba doświadczająca takiego stanu mówi o

Czytaj więcej »