Zespół stresu pourazowego

Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD)? – Jak wygląda leczenie PTSD? – Kiedy występuje zespół stresu pourazowego? – Kto jest narażony na wystąpienie PTSD?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - pomoc w Propsyche Bydgoszcz

Pomoc psychologiczna dla dorosłych

Nie możesz sobie poradzić z traumatycznymi wydarzeniem, które Cię dotknęły albo których byłeś świadkiem? Przeżyłaś/eś coś bardzo trudnego, co nie pozwala Ci wrócić do codzinnego funkcjonowania? – nie czekaj, jak najszybciej zwróć się do specjalisty po fachową pomoc.

Objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD) mogą być:
Zespół stresu pourazowego Bydgoszcz - leczenie Propsyche.
Zespół stresu pourazowego (PTSD) 
Na wystąpienie zespołu stresu pourazowego (PTSD) są narażone osoby, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznych zdarzeń lub sytuacji, związanych z zagrożeniem życia lub bezpieczeństwa psychicznego np.:
  • osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, gwałtu, molestowania seksualnego lub innych form przemocy,
  • osoby, które służą w armii, policji, straży pożarnej, w służbach ratunkowych i innych zawodach, gdzie występuje wysokie ryzyko wystąpienia traumatycznych zdarzeń,
  • ofiary wypadków komunikacyjnych,
  • dzieci i młodzież, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, takich jak przemoc domowa, zaniedbanie, molestowanie seksualne lub wychowanie w dysfunkcyjnych rodzinach,
  • ofiary klęsk żywiołowych lub katastrof naturalnych.
Oprócz tego typu wydarzeń, do czynników mogących wywołać PTSD zalicza się również bolesne i trudne wydarzenia życiowe np. rozwód, śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe.
Zespół stresu pourazowego Bydgoszcz - leczenie Propsyche.
Zespół stresu pourazowego Bydgoszcz - leczenie Propsyche.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - leczenie Bydgoszcz

Leczenie PTSD musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zmaganiach z zespołem stres pourazowego stosuje się psychoterapię, farmakoterapię (w celu łagodzenia objawów depresji, lęku i zaburzeń snu), terapię grupową, zajęcia relaksacyjne i różne techniki redukcji stresu).

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Pomoc psychologiną dla dorosyłych i młodzieży oferuje PROPSYCHE w Bydgoszczy
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Kiedy warto udać się do psychologa?

Jeśli zauważasz, że żyjesz w ciągłym napięciu lub brakuje Tobie motywacji do działania, w Twoje życie wkradła się apatia i ogólne zmęczenie, które ciągnie się od kilku tygodni to znak, że trzeba się zastanowić co się dzieje. Gdy boli nas głowa, można zacząć od odpoczynku, a gdy boli bardziej albo

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie leczenia zespołu stresu pourazowego w Bydgoszczy.

Dość częstą konsekwencją zespołu stresu pourazowego są zmiany osobowości, które widoczne są u połowy osób dotkniętych PTSD. U takich pacjentów rozpoznaje się np.: osobowość typu borderline, osobowość lękliwą, anankastyczną oraz schizoidalną. 

Nie. Uraz psychiczny wywołany bardzo trudną sytuacją stresową nie u każdej osoby wywoła objawy PTSD. 

Najlepsze rezultaty przynosi wczesne rozpoczęcie leczenia. Objawy tego zaburzenia mogą się nasilać z czasem. Otrzymanie pomocy już przy początkowych trudnościach pozwala uniknąć eskalacji problemu. 

Tak. Trudny poród może być przyczyną PTSD i prowadzić do np.: zaburzeń snu, nastroju, napadów paniki, uporczywego wspominania porodu, lęku przed kolejną ciążą i porodem oraz do zaburzeń seksualnych. 

Flashbacki w kontekście PTSD to bardzo intensywne, niekontrolowane ponowne przeżywanie danego wydarzenia wywołane przez bodźce kojarzone z traumatyczną sytuacją. 

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche