Zespół stresu pourazowego
Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD)? – Jak wygląda leczenie PTSD? – Kiedy występuje zespół stresu pourazowego? – Kto jest narażony na wystąpienie PTSD?
Zespół stresu pourazowego (PTSD) - pomoc w Propsyche Bydgoszcz
Pomoc psychologiczna dla dorosłych
Nie możesz sobie poradzić z traumatycznymi wydarzeniem, które Cię dotknęły albo których byłeś świadkiem? Przeżyłaś/eś coś bardzo trudnego, co nie pozwala Ci wrócić do codzinnego funkcjonowania? – nie czekaj, jak najszybciej zwróć się do specjalisty po fachową pomoc.
Objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD) mogą być:
- epizody powtarzającego się przeżywania urazu na nowo (natrętne wspomnienia- reminiscencje, koszmary senne),
- poczucie odrętwienia i otępienia uczuciowego (izolowanie się od innych ludzi, niereagowanie na otoczenie, anhedonia, unikanie działań i sytuacji przypominających przebyty uraz),
- wybuchy strachu, paniki lub agresji,
- nadmiernie pobudzenie układu autonomicznego (wzmożony stan czuwania, wzmożony odruch orientacyjny, bezsenność),
- występowanie lęku i depresji,
- myśli samobójcze,
- nadużywanie alkoholu lub leków.
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
- osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, gwałtu, molestowania seksualnego lub innych form przemocy,
- osoby, które służą w armii, policji, straży pożarnej, w służbach ratunkowych i innych zawodach, gdzie występuje wysokie ryzyko wystąpienia traumatycznych zdarzeń,
- ofiary wypadków komunikacyjnych,
- dzieci i młodzież, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, takich jak przemoc domowa, zaniedbanie, molestowanie seksualne lub wychowanie w dysfunkcyjnych rodzinach,
- ofiary klęsk żywiołowych lub katastrof naturalnych.
Zespół stresu pourazowego (PTSD) - leczenie Bydgoszcz
Leczenie PTSD musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zmaganiach z zespołem stres pourazowego stosuje się psychoterapię, farmakoterapię (w celu łagodzenia objawów depresji, lęku i zaburzeń snu), terapię grupową, zajęcia relaksacyjne i różne techniki redukcji stresu).
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne
Kiedy warto udać się do psychologa?
Jeśli zauważasz, że żyjesz w ciągłym napięciu lub brakuje Tobie motywacji do działania, w Twoje życie wkradła się apatia i ogólne zmęczenie, które ciągnie się od kilku tygodni to znak, że trzeba się zastanowić co się dzieje. Gdy boli nas głowa, można zacząć od odpoczynku, a gdy boli bardziej albo
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie leczenia zespołu stresu pourazowego w Bydgoszczy.
Dość częstą konsekwencją zespołu stresu pourazowego są zmiany osobowości, które widoczne są u połowy osób dotkniętych PTSD. U takich pacjentów rozpoznaje się np.: osobowość typu borderline, osobowość lękliwą, anankastyczną oraz schizoidalną.
Nie. Uraz psychiczny wywołany bardzo trudną sytuacją stresową nie u każdej osoby wywoła objawy PTSD.
Najlepsze rezultaty przynosi wczesne rozpoczęcie leczenia. Objawy tego zaburzenia mogą się nasilać z czasem. Otrzymanie pomocy już przy początkowych trudnościach pozwala uniknąć eskalacji problemu.
Tak. Trudny poród może być przyczyną PTSD i prowadzić do np.: zaburzeń snu, nastroju, napadów paniki, uporczywego wspominania porodu, lęku przed kolejną ciążą i porodem oraz do zaburzeń seksualnych.
Flashbacki w kontekście PTSD to bardzo intensywne, niekontrolowane ponowne przeżywanie danego wydarzenia wywołane przez bodźce kojarzone z traumatyczną sytuacją.