Kiedy warto udać się do psychologa?

Jeśli zauważasz, że żyjesz w ciągłym napięciu lub brakuje Tobie motywacji do działania, w Twoje życie wkradła się apatia i ogólne zmęczenie, które ciągnie się od kilku tygodni to znak, że trzeba się zastanowić co się dzieje.

Gdy boli nas głowa, można zacząć od odpoczynku, a gdy boli bardziej albo nie przestaje – wziąć tabletkę.  Czasem przychodzi ukojenie, a czasem ból się utrzymuje lub regularnie powraca. Gdy skończą nam się pomysły, a dotychczasowe „domowe kuracje” przestaną działać, udajemy się zazwyczaj do specjalisty, by skorzystać z profesjonalnej pomocy. Podobnie rzecz ma się w przypadku zdrowia psychicznego. Są sytuacje, w których warto spróbować poradzić sobie samemu, poszukać wsparcia u rodziny, przyjaciół, ale gdy rozmowa z najlepszą przyjaciółką lub przyjacielem, rodziną, wydaje się nie pomagać i nasze cierpienie nie słabnie lub nasila się, to jest to sygnał, że warto zasięgnąć porady u fachowca – w tym przypadku u psychologa.

Trudności emocjonalne, lęk, depresja…

Spotkałem się kiedyś z innym dobrym porównaniem. Gdy boli ząb i trzeba go wyrwać, można to zapewne zrobić samemu. Pytanie: czy warto? Samodzielne wyrywanie zębów może i jest możliwe, lecz narażamy się wówczas na to, że, po pierwsze, będzie bardziej bolało, a po drugie, będzie goiło się gorzej, a i powikłania mogą ciągnąć się przez długi czas. Tak jak warto leczyć zęby u stomatologa, tak samo warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego psychologa, gdy doświadczamy trudności psychicznych. Warto to zrobić po to, aby w trudnej sytuacji lepiej poradzić sobie z przeżywanymi problemami i szybciej znaleźć efektywne sposoby radzenia sobie z nimi.

Co powinno być dla nas sygnałem, że warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy? Poniżej przedstawię kilka sytuacji, które choć nie wyczerpują spektrum trudności, z którymi możemy udać się do psychologa, to mam nadzieję, pomogą lepiej zrozumieć specyfikę pracy psychologa osobie, która zadaje sobie pytanie czy warto się do niego udać.

Jeśli zauważasz, że żyjesz w ciągłym napięciu lub brakuje Tobie motywacji do działania, w Twoje życie wkradła się apatia i ogólne zmęczenie, które ciągnie się od kilku tygodni to znak, że warto na moment zwolnić i zastanowić się co się dzieje. Być może w Twoim życiu na stałe zagościł lęk, który nie pozwala Tobie efektywnie pracować, czerpać przyjemności z czasu spędzanego z rodziną i spędza Tobie sen z powiek. Trudności emocjonalne, które nie słabną z czasem i rozregulowują Twój codzienny rytm, to na pewno jedna z tych sytuacji, gdy warto skonsultować się ze specjalistą. 

Psychoterapia pomaga radzić sobie z lękiem, depresją i innymi problemami.
Psychoterapia pomaga w radzeniu sobie z lękiem, depresją i zaburzeniami osobowości.

Problemy, z którymi możesz sobie poradzić, korzystając ze wsparcia psychologa, to nie tylko depresja czy zaburzenia lękowe, ale to także przytłaczający stres, nadmierna i niekontrolowana złość, która być może uniemożliwia Tobie bycie w bliskiej relacji, przytłaczające poczucie winy ciągnące się za Tobą po trudnym doświadczeniu sprzed laty. Jeśli jakiekolwiek emocje zdominują Twoje życie i myślenie o świecie, dezorganizując przy tym Twoje funkcjonowanie, warto skonsultować to ze specjalistą.

Bliskie relacje, związki, rodzina…

Pozostawanie z drugą osobą w bliskiej relacji nie jest łatwe. Problemy, które rodzą się w relacji z drugim człowiekiem, czy szerzej, w rodzinie, mogą przyjmować najróżniejsze formy. Często pierwszym sygnałem, że coś zaczyna się psuć jest pogarszająca się komunikacja pomiędzy partnerami, mniejsza chęć do spędzania wolnego czasu razem, spadek zainteresowania drugą osobą.

Czasem trudności w bliskich relacjach przybierają inną formę. Być może nie jesteśmy w stanie kontrolować swojej złości lub irytacji w obliczu niedoskonałości partnera, czy partnerki, albo choć mamy najlepsze intencje, regularnie wspólne przebywanie kończy się kłótnią. W takich sytuacjach warto rozważyć pracę z psychologiem nad efektywniejszą komunikacją z innymi ludźmi lub też nad uświadomieniem sobie jaka jest przyczyna problemu. W szczególności jeśli obserwujemy, że jakiś wzorzec trudności pojawia się po raz kolejny, albo też jeśli ten sam problem lub podobny pojawia się w kolejnej relacji z inną osobą, a nam wydaje się, że życie po raz kolejny z nas kpi i cała ta sytuacja to jakieś koszmarne dejà vu.

Pomocy psychologa potrzebują osoby w każdym wieku
To, jak radzimy sobie z własnymi emocjami, codziennym stresem i trudnościami, silnie wpływa na relacje z innymi. Psychoterapia pomaga.

Niekiedy przyczyną przeżywanych trudności wobec partnera lub partnerki jest zdrada lub własne wątpliwości, co do chęci zachowania wierności lub kontynuowania relacji. Psycholog może pomóc nam uporządkować to, co czujemy, do kogo, a także badając z nami całą złożoność emocjonalną sytuacji, może pomóc nam stworzyć lepsze warunki do podjęcia samodzielnej i świadomej decyzji w zakresie przyszłości naszego związku.

Seksualność…

Inną grupą problemów, w których rozwiązaniu może nam pomóc psycholog posiadający fachowe przygotowanie seksuologiczne, są trudności przeżywane w związku z własną seksualnością. Mogą być to  przykładowo trudności w osiągnięciu satysfakcji seksualnej, wynikające z najróżniejszych przyczyn. Czasem bywa to lęk o własną atrakcyjność seksualną, czasem wątpliwości związane z tym, czy partner lub partnerka zaakceptują nasze potrzeby seksualne i zechcą wspólnie zrealizować posiadane przez nas fantazje, a czasem są to postawy i wartości wyniesione z domu lub stanowiące podstawę naszej duchowości, religijności, które sprawiają, że w odpowiedzi na pojawiające się fantazje mamy poczucie winy i czujemy wstyd.

Problemy natury seksuologicznej rodzą się zarówno w parze, jak i poza nią. Istnieje tyle różnych sposobów realizowania potrzeb seksualnych ilu ludzi. Nie ma dwóch takich samym osób, które identycznie odczuwałyby podniecenie, zainteresowanie i osiągały przyjemność seksualną w identyczny sposób. Czasem może prowadzić to do nieporozumień, wycofania się z relacji i unikania fizycznej bliskości. W takich sytuacjach, jeśli nie podejmiemy świadomej pracy, by lepiej zrozumieć własne potrzeby, może na tym ucierpieć nie tylko nasze zdrowie psychiczne, ale również jakość naszej relacji.

Część problemów seksuologicznych wynika z braku akceptacji dla własnej seksualności, pojawiających się fantazji lub nieumiejętności poruszenia tego tematu w bliskiej relacji z drugą osobą. We wszystkich tych sytuacjach rozmowa z wykwalifikowanym psychologiem pomoże nam lepiej zrozumieć swoje potrzeby, wyrazić je w bezpiecznym otoczeniu, co nierzadko przynosi znaczną psychiczną ulgę. Dłuższa praca psychoterapeutyczna pomaga natomiast uwolnić się m.in. od głęboko zakorzenionego wstydu lub poczucia winy.

Konsultacja psychologiczna czy psychoterapia?

Pierwsze spotkanie z psychologiem nie jest równoznaczne z rozpoczęciem psychoterapii. Jest to konsultacja. Zazwyczaj potrzeba kilku spotkań konsultacyjnych, aby odpowiedzieć na pytanie jaka forma pracy z psychologiem najlepiej odpowiada specyfice problemów, z którymi się mierzymy i czy w ogóle problem, którego doświadczamy jest natury psychologicznej, gdyż niektóre z przeżywanych trudności psychicznych mogą wynikać w większym stopniu z komplikacji somatycznych (chorób ciała, np. zaburzeń neurologicznych, hormonalnych) i  w pierwszej kolejności konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Łukasz Warchoł

Psycholog, psychoterapeuta, psychoseksuolog, neuropsycholog, pasjonat naukowej psychologii, wykładowca i trener. Często zachodzi w głowę, jak empatycznie uchwycić indywidualność i niepowtarzalność człowieka. Miłośnik gór i wszelakiej, także tej nizinnej, aktywności fizycznej.

25 listopada 2016