Donanemab (nazwa handlowa Kisunla) jest innowacyjnym lekiem, który przynosi nadzieję pacjentom walczącym z chorobą Alzheimera. 2 lipca 2024 Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) zarejestrowała Kisunlę w leczeniu choroby Alzheimera. Lek dostępny jest w Polsce w procedurze importu docelowego i może być podawany w specjalistycznych ośrodkach. Poprzez redukcję blaszek amyloidowych w mózgu Kisunla może spowolnić postęp choroby i poprawić funkcje poznawcze pacjentów. Wyniki badań klinicznych sugerują, że donanemab może stać się ważnym narzędziem w terapii tego schorzenia, oferując nowe możliwości pacjentom i ich rodzinom.
Choroba Alzheimera to jedno z najbardziej złożonych i wciąż niewystarczająco poznanych schorzeń neuropsychiatrycznych naszych czasów. Dotykając około 50 milionów ludzi na całym świecie, jest ono poważnym problemem zdrowotnym i społecznym, który wymaga pilnych, kompleksowych badań nad nowymi metodami leczenia (Dobson, 2015). Kisunla (donanemab), niedawno opracowany lek immunologiczny, wydaje się obiecującą alternatywą dla dotychczasowych terapii.
Czy Kisunla działa?
Główne wnioski z badań klinicznych:
-
Redukcja płytek amyloidowych
Badania wykazały, że donanemab skutecznie zmniejsza ilość płytek amyloidowych w mózgu pacjentów we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Jest to istotne, ponieważ płytki amyloidowe są uważane za jeden z kluczowych czynników powodujących uszkodzenie neuronów i postęp choroby. -
Spowolnienie pogorszenia funkcji poznawczych
Badania pokazują, że Kisunla spowalnia tempo pogarszania się funkcji poznawczych. Oznacza to, że lek może pomóc zachować zdolności myślenia, pamięci i funkcjonowania w codziennym życiu na dłużej.
Czym są przeciwciała monoklonalne?
Przeciwciała monoklonalne to nowa kategoria leków, które w odróżnieniu od standardowych terapii, celują bezpośrednio w określone białka lub struktury/komórki związane z rozwojem choroby. Są to tak zwane leki immunologicznie czynne. W przypadku choroby Alzheimera, przeciwciała takie jak donanemab są projektowane, aby wiązać się z nagromadzonymi w mózgu fragmentami beta-amyloidu. Beta-amyloid to białko uważane za kluczowy czynnik w patogenezie tej choroby (Cummings, 2023; Herrmann i Spires‐Jones, 2014). W chorobie Alzheimera dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania beta-amyloidu, który zaczyna zbierać się w tzw. blaszki, co następnie prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Między innymi w ten sposób dochodzi do zaniku kory mózgowej, czyli ubywania neuronów.
Jak działa Kisunla (donanemab)?
Bezpieczeństwo i tolerancja Kisunli
Podczas badań klinicznych donanemab wykazał się stosunkowo dobrym profilem bezpieczeństwa. Niemniej jednak, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane obejmują reakcje bezpośrednio związane z podaniem leku oraz zjawiska ARIA (Amyloid Related Imaging Abnormalities – odchylenia w neuroobrazowaniu związane z amyloidem), takie jak obrzęk mózgu i krwawienia. Zjawiska ARIA najczęściej są bezobjawowe, rzadko dają lekkie objawy a wyjątkowo objawy są poważniejsze. Rozpoznaje się je wykonując u pacjentów leczonych przeciwciałami antyamyloidowymi okresowe badania głowy metodą rezonansu magnetycznego. Najczęściej nie wymagają one żadnego leczenia i ustępują samoistnie. Ważne jest, aby pacjenci byli monitorowani przez lekarzy w trakcie leczenia, aby minimalizować ryzyko poważnych działań niepożądanych.
Poprzez redukcję blaszek amyloidowych w mózgu Kisunla może spowolnić postęp choroby Alzheimera. Wyniki badań klinicznych sugerują, że donanemab może dać nowe możliwości leczenia osobom cierpiącym na tę chorobę.
Robert Kucharski, dr n. med.
Gdzie Kisunla podawana jest w Polsce?
Doświadczenie i Nowoczesność
Zespół Propsyche, składający się z doświadczonych lekarzy i innych specjalistów, od lat angażuje się w badania nad nowymi terapiami, co czyni Propsyche jednym z nielicznych ośrodków w Polsce gotowych do podawania nowo zarejestrowanych leków w ramach importu docelowego. Ośrodek oferuje kompleksowe wsparcie pacjentom na każdym etapie ich choroby, od wczesnej diagnozy po zaawansowane leczenie.
Propsyche jest pierwszym ośrodkiem w Polsce gotowym do podawania leków Kisunla i Leqembi, które są przełomowymi terapiami w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Propsyche oferuje szeroki zakres usług, w tym psychoterapię, pomoc psychologiczną, konsultacje neurologiczne i psychiatryczne. Dzięki holistycznemu podejściu ośrodek zapewnia wsparcie zarówno medyczne, jak i emocjonalne, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia pacjentów oraz ich rodzin.