Kim jest psycholog sportu?

Psycholog sportu – kim jest i czym się zajmuje?

Znaczenie roli psychiki podkreśla australijska legenda pływacka Elka Graham, która stwierdziła, że „podczas treningów każdy skupia się w 90 procentach na stronie fizycznej, a w 10 procentach na psychicznej, podczas gdy w trakcie zawodów to umysł rządzi w 90 procentach, bo na poziomie mistrzowskim fizycznie niewiele nas różni”.

Dzisiejszy sport wymaga od zawodników przygotowania w czterech sferach: fizycznej, taktycznej, technicznej i psychologicznej. Różnice w poziomie wytrenowania w pierwszych trzech obszarach wśród startujących sportowców są minimalne i o zwycięstwie bardzo często decyduje przygotowanie mentalne. 

Świadomi sportowcy, mistrzowie w swoim fachu podkreślają znaczenie psychiki w osiągnięciu sukcesu. Jednak nie wszyscy wiedzą jak rozwijać umiejętności mentalne oraz umysłową stronę treningu i rywalizacji. I tu z pomocą przychodzi psycholog sportu. Chociaż wciąż bardzo powszechne jest myślenie, że z usług psychologa sportu korzysta się tylko w sytuacjach trudnych, np. aby wyciągnąć zawodnika z dołka. Związane jest to z pokutującym wciąż przekonaniem, że psycholog jest potrzebny wyłącznie osobom z problemami natury psychicznej. W dużej mierze psycholog sportu pracuje także nad tym, by zmaksymalizować potencjał danego zawodnika i uczynić go jeszcze lepszym w swoim fachu.

Kim jest psycholog sportu?

Przede wszystkim psychologiem sportu może być tylko osoba, która ukończyła studia psychologiczne oraz poszerzyła swoją wiedzę na odpowiednich studiach podyplomowych. Psychologia sportu jest dziedziną, która czerpie wiedzę (różnego rodzaju teorie, zasady i techniki) z psychologii ogólnej oraz innych dziedzin psychologii (np. z psychologii pracy lub biznesu). Wykorzystuje te dziedziny w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających ćwiczenia fizyczne i sport. Osoby praktykujące ten zawód skupiają się na trzech głównych zadaniach: badaniach, edukacji i praktyce. Można więc stwierdzić, że są to specjaliści, którzy studiują psychologiczne aspekty sportu (badania) i nauczają sportowców, trenerów, rodziców i działaczy sportowych (zadania związane z edukacją). W zakresie zastosowania wiedzy w praktyce zajmują się oni diagnozą i interwencją w obszarze problemów psychologicznych wynikających z uprawiania sportu, jak również wyposażenia sportowców w takie umiejętności psychologiczne, które pomogą im w optymalizacji własnego potencjału.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Zespół PROPSYCHE

Zespół specjalistów zdrowia psychicznego PROPSYCHE łączy profesjonalne kompetencje z zamiłowaniem do swojej pracy. Na blogu dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć blog nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, wierzymy, że bywa pomocny.

6 lutego 2018