Kurs zapobiegania nawrotom depresji i stanom lękowym MBCT

(Mindfulness Based Cognitive Therapy)

jak zachować spokój umysłu i harmonię emocjonalną?

Data

8 spotkań 2h

Harmonogram zajęć

dostępny w opisie

Adres

sala w centrum Bydgoszczy

}

Godziny szkoleniowe

23 h szkoleniowe

Zaświadczenie

Tak

Inwestycja

od 1370zł / 8 tygodni

1370,00 

Cena promocyjna obowiązuje do 30 sierpnia 2021 lub do wyczerpania miejsc promocyjnych.

 Jeśli chcesz zagwarantować sobie miejsce w kolejnej edycji kursu, napisz na adres: rejestracja@pro-psyche.pl

Możliwa płatność na raty!

Jeśli chcesz rozłożyć płatność na 2-3 raty 0%, zadzwoń lub napisz do nas 🙂

Opis wydarzenia:

Ciemne myśli i uwikłanie w trudnych emocjach jest bardzo uciążliwe. Codzienna presja, pośpiech, perfekcjonizm potrafią sprawić, że narasta zmęczenie, zniechęcenie, beznadzieja i obniża się nastrój. Nikt nie lubi tego stanu. Typowe dla niego jest zobojętnienie i smutek. Niby nie ma powodu, ale… wpadamy w lej wyczerpania czy dół depresji. A że depresja to choroba XXI wieku, która wyprzedza już częstotliwością występowania choroby krążenia, to nauka mocno się zaangażowała, by sobie z nią poradzić, a nawet zapobiegać jej występowaniu. Trening MBCT to koło ratunkowe, które pozwala utrzymać się na powierzchni, gdy gubimy sens i radość istnienia.

Program MBCT trwa 8 tygodni i daje narzędzia psychologiczne pozwalające zaopiekować się sobą, gdy nastrój się obniża. Po pierwsze uczy jak obserwować swoje indywidualne sygnały ostrzegawcze nawracającego spadku nastroju, po drugie – pokazuje jak z nimi właściwie pracować w postawie troski i odpowiedzialności za siebie. Spotkania grupowe są raz w tygodniu i trwają 2h. Program w całości został opracowany w Oxfordzie przez prof. Marka Williamsa i zawiera elementy psychologii poznawczo- behawioralnej i medytacji uważności. Sprawdza się jako program profilaktyczny, pokazując jak funkcjonuje umysł, odkrywając negatywne wzorce myślenia, ucząc dystansowania się i panowania nad sobą.

  Małe grupy!

  Zdecydowaliśmy się prowadzić trening zapobiegania nawrotom depresji i lęku MBCT w małych grupach – do 5 osób. Zależy nam pełnym komforcie uczestników. Doświadczenie pokazało nam, że taka forma stwarza optymalne warunki do rozwoju i zdrowienia. Bezpieczeństwo emocjonalne i atmosfera zaufania w grupie są nas priorytetem, tym bardziej, gdy troska dotyczy zdrowia psychicznego.

  Chcemy też móc jak najbardziej się skupić na każdym z uczestników indywidulanie, gwarantując czas na rozmowę między zajęciami i towarzyszenie w procesie pogłębiania praktyki uważności. Mniejsza liczba osób i kameralna sala pozwolą w pełni się zaangażować i skorzystać z programu.

  Mała grupa to bezpośredni kontakt z trenerem i lepsza okazja do poznania innych uczestników. Jesteśmy pewni, że takie rozwiązanie będzie najlepsze dla każdego, kto chce zadbać o swoje emocje, z uwzględnieniem swojej wrażliwości i samopoczucia.

  Program ramowy:

  • 1 spotkanie: Przytomność a automatyczny pilot w życiu
  • 2 spotkanieŻycie „w trajkoczącej głowie”
  • 3 spotkanieZbieranie rozproszonego umysłu, świadomość oddechu
  • 4 spotkanieRozpoznawanie awersji i mechanizmu unikania trudności
  • 5 spotkanieNauka przyzwalania / akceptacji / odpuszczania
  • 6 spotkanieMyśli nie są faktami – zauważanie powtarzalnych wzorców
  • 7 spotkanieJak najlepiej o siebie zadbać – aktywność i nastrój
  • 8 spotkanieUtrwalanie i poszerzanie nowej wiedzy dla utrzymania równowagi w życiu
  • Dzień Uważności: Dzień (sobota lub niedziela), podczas którego praktykujemy wszystkie poznane dotąd narzędzia uważności. Wyjątkowa sposobność do utrwalenia i pogłębienia własnej praktyki.

  Podczas każdej sesji zyskujemy narzędzia pozwalające nam zachować spokój umysłu i harmonię emocjonalną. Uczymy się szybko wychwytywać subtelne jeszcze oznaki zbliżającego się nawrotu obniżonego nastroju / depresji, aby do nich nie dopuścić.

  Jak dbamy o Twoje bezpieczeństwo?

  • Sala zapewnia wymagany obostrzeniami dystans między uczestnikami,
  • użyczony sprzęt do ćwiczeń jest przed zajęciami dezynfekowany,
  • w zajęciach można uczestniczyć w maseczkach, można też przynieść własną matę, poduszkę do medytacji, kocyk,
  • wszystkich uczestników prosimy o szczególną dbałość o higienę (częsta dezynfekcja rąk),
  • jeśli ktoś z Państwa zaobserwował u siebie objawy przeziębienia, czy grypopodobne (np. podwyższona temperatura, ból mięśni) - prosimy o odpowiedzialną postawę i konsultację z lekarzem przed przyjściem na zajęcia.

  Jak uważność pozwala zapobiegać depresji?

  U podłoża depresji i wielu innych problemów natury emocjonalnej leży skłonność do myślenia za dużo, obsesyjnego zamartwiania się i wikłania w różne sprawy. Jednocześnie nasila się skłonność do tłumienia emocji i izolowania się od innych ludzi.  Codzienna praktyka uważności zmniejsza nawyk nadmiernego rozmyślania i przejmowania się. Uczy reagować mądrze i z empatią na siebie i wydarzenia wokół. Uważność to taka praca z umysłem, która przywraca kontrolę nad tym, co i kiedy nim obejmujemy oraz w jaki sposób to robimy. Poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia rozwijamy życzliwe współczucie dla siebie i samoakceptację oraz zrozumienie dla procesów funkcjonowania umysłu, choćby dla faktu, że smutek stanowi część normalnej ludzkiej kondycji. Uczymy się przyjmować to doświadczenie zamiast uporczywie naprawiać siebie. To bardzo uwalnia z poczucia winy i beznadziei.

  • Uczymy się żyć świadomie zamiast patrzeć na życie przez pryzmat myśli i pogrążać się w nich
  • Uczymy się spokojnie odpowiadać zamiast impulsywnie nawykowo reagować na rzeczywistość i pojawiające się emocje
  • Rozwijamy łagodność i ciepło w podejściu do siebie zamiast być surowym, krytycznym i eksploatować się w dążeniu do celu z pominięciem swojego samopoczucia
  • Uczymy się obserwować tryb mentalny w jakim funkcjonujemy i dostosowywać go do sytuacji (częstsze bycie zamiast działania non stop).

  Komu kurs MBCT pomaga najbardziej?

  MBCT wydaje się najbardziej pomagać osobom o największej podatności na depresję, wynikającej m.in. z: niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, wczesnego wystąpienia pierwszego epizodu, trzech lub więcej uprzednich epizodów, bardziej nasilonych objawów depresji w punkcie wyjścia. Nie zmienia to faktu, że jest to skuteczna metoda pracy z depresją i profilaktyka depresji także w innych przypadkach.

  Dlaczego trening MBCT?

  Jego klarowna struktura i stopniowe pogłębianie praktyki to sprawdzony sposób nabywania umiejętności, które pozwalają wyrwać się z błędnego koła depresyjnych myśli i nastrojów. Badania przeprowadzone na całym świecie wykazały, że MBCT może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia depresji klinicznej u osób, które wcześniej przeszły już kilka epizodów depresji – rezultaty tego treningu mają skuteczność porównywaną ze stosowaniem leków antydepresyjnych. Program pomaga zapobiegać nawrotom choroby, zauważać moment uaktywnienia samokrytycznych myśli i obniżania się nastroju.

  • Praca w grupie zapewnia atmosferę wsparcia i życzliwości ze strony innych uczestników, którzy mają ten sam cel – pokonać depresję.
  • Trener jest przewodnikiem w tym procesie czyniąc go bezpiecznym i jasnym.
  • Cotygodniowe spotkania zapewniają regularność ćwiczeń i sprzyjają motywacji.
  • Codzienną praktykę łatwiej utrzymać dzięki grupowemu dzieleniu się zarówno postępami, jak i trudnościami.

  Organizujemy także ogólny kurs mindfulness

  jeśli nie doświadczasz zaburzeń nastroju lub zaburzeń lękowych, zapoznaj się z mbsr

  Jeśli masz wątpliwości, który kurs jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami, pomożemy to rozstrzygnąć.

  Jak wyglądają zajęcia?

  Informacje o osobie prowadzącej:

  Dorota Wojtczak, trener uważności

  mgr Dorota Wojtczak

  trener uważności, komunikacji i redukcji stresu

  grupowe i indywidualne treningi uważności i komunikacji dla dorosłych i nastolatków; coaching relacji dla par