fbpx

Kurs zapobiegania nawrotom depresji i stanom lękowym MBCT

(Mindfulness Based Cognitive Therapy)

jak zachować spokój umysłu i harmonię emocjonalną?

Data

8 spotkań 2,5h

Harmonogram zajęć

Środy 9:00 – 11:30

Adres

sala na terenie Łuczniczki
(wejście od strony Brdy)

}

Godziny szkoleniowe

27h

Zaświadczenie

Tak

Inwestycja

od 1160zł / 8 tygodni

1160,00 

Cena promocyjna obowiązuje do 30 sierpnia 2021 lub do wyczerpania miejsc promocyjnych.

Wyczyść

Opis wydarzenia:

Ciemne myśli i uwikłanie w trudnych emocjach jest bardzo uciążliwe. Codzienna presja, pośpiech, perfekcjonizm potrafią sprawić, że narasta zmęczenie, zniechęcenie, beznadzieja i obniża się nastrój. Nikt nie lubi tego stanu. Typowe dla niego jest zobojętnienie i smutek. Niby nie ma powodu, ale… wpadamy w lej wyczerpania czy dół depresji. A że depresja to choroba XXI wieku, która wyprzedza już częstotliwością występowania choroby krążenia, to nauka mocno się zaangażowała, by sobie z nią poradzić, a nawet zapobiegać jej występowaniu. Trening MBCT to koło ratunkowe, które pozwala utrzymać się na powierzchni, gdy gubimy sens i radość istnienia.

Program MBCT trwa 8 tygodni i daje narzędzia psychologiczne pozwalające zaopiekować się sobą, gdy nastrój się obniża. Po pierwsze uczy jak obserwować swoje indywidualne sygnały ostrzegawcze nawracającego spadku nastroju, po drugie – pokazuje jak z nimi właściwie pracować w postawie troski i odpowiedzialności za siebie. Spotkania grupowe są raz w tygodniu i trwają 2,5h. Program w całości został opracowany w Oxfordzie przez prof. Marka Williamsa i zawiera elementy psychologii poznawczo- behawioralnej i medytacji uważności. Sprawdza się jako program profilaktyczny, pokazując jak funkcjonuje umysł, odkrywając negatywne wzorce myślenia, ucząc dystansowania się i panowania nad sobą.

  Program ramowy:

  • 1 spotkanie: Przytomność a automatyczny pilot w życiu
  • 2 spotkanieŻycie „w trajkoczącej głowie”
  • 3 spotkanieZbieranie rozproszonego umysłu, świadomość oddechu
  • 4 spotkanieRozpoznawanie awersji i mechanizmu unikania trudności
  • 5 spotkanieNauka przyzwalania / akceptacji / odpuszczania
  • 6 spotkanieMyśli nie są faktami – zauważanie powtarzalnych wzorców
  • 7 spotkanieJak najlepiej o siebie zadbać – aktywność i nastrój
  • 8 spotkanieUtrwalanie i poszerzanie nowej wiedzy dla utrzymania równowagi w życiu
  • Dzień Uważności: Dzień (sobota lub niedziela), podczas którego praktykujemy wszystkie poznane dotąd narzędzia uważności. Wyjątkowa sposobność do utrwalenia i pogłębienia własnej praktyki.

  Podczas każdej sesji zyskujemy narzędzia pozwalające nam zachować spokój umysłu i harmonię emocjonalną. Uczymy się szybko wychwytywać subtelne jeszcze oznaki zbliżającego się nawrotu obniżonego nastroju / depresji, aby do nich nie dopuścić.

  Termin i miejsce:

  Środy 12 maja – 30 czerwca 2021, godziny: 9:00 – 11:30 oraz jedno całodniowe spotkanie w sobotę pod koniec kursu. 

  Zajęcia odbędą się w komfortowej sali do zajęć grupowych na terenie Immobile Łuczniczka, Bydgoszcz, ul. Toruńska.

  Koszt:

  1260 zł (1160 zł przy płatności do 31.03.2021 r.) Dane do przelewu:
  PROPSYCHE Sp. z o. o., mBank 25 1140 2004 0000 3802 7797 6980

  W tytule przelewu należy wpisać: Trening MBSR, imię i nazwisko uczestnika oraz NIP w przypadku, gdy do przelewu ma zostać wystawiona faktura VAT na firmę.

  Kontakt:

  We wszystkich sprawach związanych ze szkoleniem prosimy o kontakt przez e-mail: szkolenia@pro-psyche.pl lub kom.: 790 219 225.

   Jak dbamy o Twoje bezpieczeństwo?

   • Duża sala 180 m zapewnia wymagany obostrzeniami dystans między uczestnikami,
   • użyczony sprzęt do ćwiczeń jest przed zajęciami dezynfekowany,
   • w zajęciach można uczestniczyć w maseczkach, można też przynieść własną matę, poduszkę do medytacji, kocyk,
   • wszystkich uczestników prosimy o szczególną dbałość o higienę (częsta dezynfekcja rąk),
   • jeśli ktoś z Państwa zaobserwował u siebie objawy przeziębienia, czy grypopodobne (np. podwyższona temperatura, ból mięśni) - prosimy o odpowiedzialną postawę i konsultację z lekarzem przed przyjściem na zajęcia.

   Jak uważność pozwala zapobiegać depresji?

   U podłoża depresji i wielu innych problemów natury emocjonalnej leży skłonność do myślenia za dużo, obsesyjnego zamartwiania się i wikłania w różne sprawy. Jednocześnie nasila się skłonność do tłumienia emocji i izolowania się od innych ludzi.  Codzienna praktyka uważności zmniejsza nawyk nadmiernego rozmyślania i przejmowania się. Uczy reagować mądrze i z empatią na siebie i wydarzenia wokół. Uważność to taka praca z umysłem, która przywraca kontrolę nad tym, co i kiedy nim obejmujemy oraz w jaki sposób to robimy. Poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia rozwijamy życzliwe współczucie dla siebie i samoakceptację oraz zrozumienie dla procesów funkcjonowania umysłu, choćby dla faktu, że smutek stanowi część normalnej ludzkiej kondycji. Uczymy się przyjmować to doświadczenie zamiast uporczywie naprawiać siebie. To bardzo uwalnia z poczucia winy i beznadziei.

   • Uczymy się żyć świadomie zamiast patrzeć na życie przez pryzmat myśli i pogrążać się w nich
   • Uczymy się spokojnie odpowiadać zamiast impulsywnie nawykowo reagować na rzeczywistość i pojawiające się emocje
   • Rozwijamy łagodność i ciepło w podejściu do siebie zamiast być surowym, krytycznym i eksploatować się w dążeniu do celu z pominięciem swojego samopoczucia
   • Uczymy się obserwować tryb mentalny w jakim funkcjonujemy i dostosowywać go do sytuacji (częstsze bycie zamiast działania non stop).

   Komu kurs MBCT pomaga najbardziej?

   MBCT wydaje się najbardziej pomagać osobom o największej podatności na depresję, wynikającej m.in. z: niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, wczesnego wystąpienia pierwszego epizodu, trzech lub więcej uprzednich epizodów, bardziej nasilonych objawów depresji w punkcie wyjścia. Nie zmienia to faktu, że jest to skuteczna metoda pracy z depresją i profilaktyka depresji także w innych przypadkach.

   Dlaczego trening MBCT?

   Jego klarowna struktura i stopniowe pogłębianie praktyki to sprawdzony sposób nabywania umiejętności, które pozwalają wyrwać się z błędnego koła depresyjnych myśli i nastrojów. Badania przeprowadzone na całym świecie wykazały, że MBCT może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia depresji klinicznej u osób, które wcześniej przeszły już kilka epizodów depresji – rezultaty tego treningu mają skuteczność porównywaną ze stosowaniem leków antydepresyjnych. Program pomaga zapobiegać nawrotom choroby, zauważać moment uaktywnienia samokrytycznych myśli i obniżania się nastroju.

   • Praca w grupie zapewnia atmosferę wsparcia i życzliwości ze strony innych uczestników, którzy mają ten sam cel – pokonać depresję.
   • Trener jest przewodnikiem w tym procesie czyniąc go bezpiecznym i jasnym.
   • Cotygodniowe spotkania zapewniają regularność ćwiczeń i sprzyjają motywacji.
   • Codzienną praktykę łatwiej utrzymać dzięki grupowemu dzieleniu się zarówno postępami, jak i trudnościami.

   Organizujemy także ogólny kurs mindfulness

   jeśli nie doświadczasz zaburzeń nastroju lub zaburzeń lękowych, zapoznaj się z mbsr

   Jeśli masz wątpliwości, który kurs jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami, pomożemy to rozstrzygnąć.

   Jak wyglądają zajęcia?

   Informacje o osobie prowadzącej:

   mgr Dorota Wojtczak

   mgr Dorota Wojtczak

   trener uważności, komunikacji i redukcji stresu

   grupowe i indywidualne treningi uważności i komunikacji dla dorosłych i nastolatków; coaching relacji dla par