Zaburzenia emocjonalne

objawy zaburzeń emocjonalnych – diagnoza zaburzeń emocjonalnych – różne formy terapii zaburzeń emocjonalnych – jak długo trwa terapia

Zaburzenia emocjonalne u dzieci i młodzieży

Pomoc dla najmłodszych w Propsyche Bydgoszcz

Zauważyłeś u swojego dziecka spadek nastroju, problemy z kontrolą impulsów, objawy nadmiernego stresu lub trudne do wytłumaczenia zmiany nastroju? Takie sytuacje trwają dłuższy czas lub powtarzają się regularnie? Przyczyną mogą być chwilowe problemy np. w szkole lub grupie rówieśniczej, ale także zaburzenia emocjonalne wymagające konsultacji ze specjalistą, a być może także terapii.

Ze specjalistą warto się skonsultować, gdy dziecko:
Zaburzenia emocjonalne u dzieci - terapia Bydgoszcz, Propsyche.
Zaburzenia emocjonalne u dzieci i młodzieży - diagnoza w Propsyche Bydgoszcz

Diagnoza zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży jest procesem, który zazwyczaj obejmuje rozmowę z rodzicami lub opiekunami, obserwację zachowania dziecka, a także rozmowy z nim. Podczas diagnozy specjaliści mogą również wykorzystać, takie narzędzia jak: kwestionariusze i testy psychologiczne. Bardzo ważne są informacje uzyskane od Was – rodziców i opiekunów – ale specjalista bierze pod uwagę także opinie np. nauczycieli, dlatego, jeśli je macie, zabierzcie ze sobą na spotkanie. Diagnoza jest ważna, ponieważ pozwala na wczesne rozpoznanie problemów i podjęcie odpowiednich działań, które mogą zapobiec dalszemu rozwojowi zaburzeń i ich negatywnym konsekwencjom w przyszłości. Wczesna interwencja zwiększa szanse na skuteczną poprawę funkcjonowania dziecka w różnych obszarach życia.

Zaburzenia emocjonalne u dzieci - terapia Bydgoszcz, Propsyche.
Zaburzenia emocjonalne u dzieci - terapia Bydgoszcz, Propsyche.

Terapia zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży

Terapia zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży może obejmować różne formy wsparcia, w zależności od potrzeb i specyfiki problemu. Do najczęściej stosowanych należą:

Ważne jest, aby terapia była dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka i wspierana przez współpracę z rodzicami oraz innymi specjalistami.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
PROPSYCHE - psycholog dla rodziców nastolatków
Młodzież

Jak rozmawiać z nastoletnim dzieckiem?

Słuchaj uważnie, słuchaj cierpliwie, dopytuj i upewniaj się, że dobrze rozumiesz. Staraj się zadawać mniej pytań o fakty, a częściej dopytuj o uczucia i emocje. Rozmowa z bliską osobą niekiedy wcale nie jest taka łatwa, jak by się mogła wydawać. Zwłaszcza, gdy rozmówcą jest dziecko. Wydaje się, że najtrudniejszą częścią

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej dla swojego dziecka.

Terapia indywidualna zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży w ośrodku Propsyche skupia się na pracy z dzieckiem, pomagając mu zrozumieć emocje oraz lepiej zarządzać nimi i swoimi zachowaniami. Terapia jest dostosowana do potrzeb i specyfiki problemu dziecka. W ramach terapii, dziecko ma możliwość omówienia swoich problemów w neutralnej atmosferze, zrozumienia ich lepiej i wypracowania bardziej konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi.

Decyzja o tym, czy zgłosić się do psychologa czy psychiatry, zależy od rodzaju i nasilenia objawów zaburzeń emocjonalnych u dziecka. Psycholog może pomóc w przypadku problemów z emocjami, zachowaniem, trudnościami w nauce i relacjach z rówieśnikami, a także w sytuacji, gdy dziecko doświadcza lęku lub ma problemy z kontrolą impulsów. Z kolei psychiatra dziecięcy może być wskazany, gdy istnieje podejrzenie, że zaburzenia mają podłoże biologiczne, wymagające farmakoterapii, czyli leczenia za pomocą leków. Psychiatra może również wystawić recepty i zaświadczenia medyczne. W przypadku wątpliwości, warto zacząć od konsultacji z psychologiem, który może ocenić sytuację i w razie potrzeby skierować do psychiatry.

U dzieci depresja objawia się inaczej niż u dorosłych, tzw. "niegrzeczne zachowania" także mogą się pojawić w przebiegu tej choroby. Niepokój rodziców powinny wzbudzać m.in.: nadmierny lęk, wycofanie i apatyczność, trudności w relacjach z rówieśnikami, zaburzenia odżywiania, brak potrzeby kontaktu z innymi, zachowania agresywne i autoagresywne, nadmierna ruchliwość i impulsywność, zaburzenia snu, a także nagłe trudności w nauce pomimo braku zaburzeń rozwoju.

Takie rozwiązanie jest optymalne, ponieważ każde z rodziców może mieć nieco inne obserwacje dotyczące dziecka i dzięki temu specjalista ma lepszy obraz sytuacji, ale oczywiście sytuacje są bardzo różne. Dużo także zależy od problemów z jakimi boryka się dziecko.

Czas trwania terapii dzieci i młodzieży może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj i nasilenie problemów, indywidualne potrzeby pacjenta, metody terapeutyczne oraz postępy w terapii. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest unikalny. W Propsyche, proces terapeutyczny jest dostosowany do indywidualnej sytuacji każdego dziecka i jego rodziny, a czas trwania terapii jest ustalany na podstawie oceny specjalisty i współpracy z rodzicami.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Osobom unikającym kontaktu z innymi może pomóc psycholog
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Osobowość unikająca, lęk przed krytyką i odrzuceniem

Życie z potrzebą przewidywania konsekwencji każdego ruchu i chronienia własnej osoby przed najmniejszymi przejawami krytyki i niepowodzenia jest okupione ogromnym wysiłkiem i wręcz wyczerpującym lękiem. Ludzie z osobowością unikającą (inaczej osobowość lękliwa) doświadczają znacznych trudności w zakresie relacji społecznych. Odczuwają silną niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi. Patrząc z zewnątrz

Czytaj więcej »