Trening mentalny. Pracuj z psychologiem sportu jak Iga Świątek!

Zwycięstwo polskiej tenisistki Igi Świątek w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros to historyczny wyczyn! Jest też szczególnie istotny dla psychologii sportu w naszym kraju, ponieważ w sztabie szkoleniowym Igi Świątek obecny jest psycholog sportu. To budowanie świadomości, że przygotowanie mentalne jest tak samo ważne jak przygotowanie fizyczne, techniczne i taktyczne.

Polska tenisistka wielokrotnie podkreślała znaczenie przygotowania mentalnego, które otwiera drogę do zmaksymalizowania sportowego potencjału! Oczywiście Iga Świątek nie jest jedynym sportowcem, który docenił wagę treningu mentalnego, natomiast cieszy, że już na wczesnym etapie kariery zdecydowała się na ten krok (obecnie Iga Świątek ma 19 lat). Godne podziwu jest to, że w tak młodym wieku zwraca się uwagę na zbudowanie świadomej i dojrzałej kariery, której celem jest to, aby w warunkach sportowej rywalizacji sportowej wykorzystywać 100% swojego potencjału.

Obecność psychologa sportu w sztabie szkoleniowym nie jest powszechnym rozwiązaniem, a współpraca Igi Świątek z psychologiem sportu opiera się na ciągłej jego obecności w procesie szkolenia. Psycholog sportu jest członkiem zespołu w pełnym wymiarze, a jego praca nie polega tylko na pojedynczych konsultacjach lub warsztatach.

Warto podkreślić rolę Igi Świątek w budowaniu pozytywnego przekazu dotyczącego psychologii sportu. Tenisistka otwarcie mówi o korzyściach treningu mentalnego i współpracy z psychologiem sportu. To ważne, dzięki temu zmienia się postrzeganie korzystania z pomocy psychologicznej. Trenowanie psychiki to nie oznaka słabości, to pokaz siły tych, którzy doceniają potrzebę samorozwoju i doskonalenia swoich umiejętności! Warto nauczyć się dbać o sferę mentalną, tak aby nie przeszkadzała w osiąganiu celów, a wręcz przeciwnie – pomagała. Nawet jeśli udoskonalisz swoje funkcjonowanie na poziomie 1%, to ten mały procent może być decydujący o wyniku sportowym.

Poprzez psychologiczny trening do mistrzostwa

Praca ze sportowcami opiera się głównie na wspomnianym treningu mentalnym. Podobnie jak w przypadku treningu fizycznego jego podstawowymi cechami są: systematyczność i długoterminowość. Wiąże się to z opracowywaniem planów, ich realizacją oraz oceną przebiegu i efektów. Różny jest natomiast przedmiot pracy – w treningu mentalnym ćwiczy się przede wszystkim umiejętności psychologiczne. Poprzez trening umysłu próbuje się także oddziaływać na ciało, tak by w konsekwencji prowadzić do wzrostu zdolności psychomotorycznych, które umożliwią osiąganie sukcesów sportowych.

Ponadto zadaniem psychologa sportu jest doprowadzenie do adaptacji, koniecznej do sprawnego i szybkiego działania, na przykład poprzez pełne umożliwienie sportowcowi poznania granic własnych możliwości. Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie mistrzostwa zależy przed wszystkim od zawodnika: od jego zaangażowania i chęci zmiany. Psycholog sportu jest po to, aby pokazać co można zmienić i pomóc odnaleźć najwłaściwszą metodę.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Zespół PROPSYCHE

Zespół specjalistów zdrowia psychicznego PROPSYCHE łączy profesjonalne kompetencje z zamiłowaniem do swojej pracy. Na blogu dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć blog nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, wierzymy, że bywa pomocny.

3 stycznia 2021