Trening mentalny dla sportowców – czym jest?

Trening mentalny prowadzony przez psychologa sportu

Psycholog sportu pracuje ze sportowcem nad zwiększeniem: motywacji, pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem i zdolności koncentracji.

Z treningu mentalnego i współpracy z psychologiem sportu korzysta coraz więcej sportowców, a  pozytywne doświadczenia takich postaci jak Adam Małysz, Kamil Stoch, Łukasz Piszczek czy Robert Lewandowski wskazują na przełamywanie stereotypów dotyczących roli psychologa w osiąganiu sukcesu, podkreślając tym samym rolę treningu umysłu.

Obecnie podstawową metodą wykorzystywaną w sporcie przez psychologów jest tzw. trening mentalny. Nazywany jest inaczej wewnętrznym treningiem umysłowym lub treningiem umiejętności psychologicznych. Jest to trening psychiczny, którego głównymi cechami są systematyczność i długoterminowość. Wiąże się on z opracowywaniem planów i ich realizacją oraz z oceną jego przebiegu i efektów.

Zadaniem treningu mentalnego jest doprowadzenie do adaptacji, koniecznej do sprawnego i szybkiego działania. Istnieje wiele modeli treningów umiejętności psychologicznych dla sportowców. Najbardziej bazowy, wskazuje na trzy fazy pracy ze sportowcem. Pierwszym etapem jest psychoedukacja, podczas której zawodnicy zapoznają się z różnymi umiejętnościami i obserwują jak mogą one wpływać na zachowanie oraz jak je rozwijać. Kolejna faza to ich nabywanie. Jest to trening konkretnych umiejętności. Ostatnią fazą jest praktyka, czyli ćwiczenie nabytych umiejętności tak, aby weszły one w nawyk.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Zespół PROPSYCHE

Zespół specjalistów zdrowia psychicznego PROPSYCHE łączy profesjonalne kompetencje z zamiłowaniem do swojej pracy. Na blogu dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć blog nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, wierzymy, że bywa pomocny.

6 lutego 2018