Trening funkcji poznawczych
Jakie funkcje poznawcze można trenować? – Jakie są formy treningu poznawczego? – Co to jest HeadApp? – Jak można zwiększyć efektywność treningu funkcji poznawczych?
Trening funkcji poznawczych
Profilaktyka chorób otępiennych
Dbasz o ciało i chciałbyś tak samo zaopiekować się swoim umysłem? Zauważasz u siebie spadek formy intelektualnej wraz z wiekiem? Pomyśl o profesjonalnym treningu funkcji poznawczych. W Propsyche można skorzystać z różnych form tej pomocy.
Podczas proponowanego w Propsyche treningu funkcji poznawczych można pracować nad wzmocnieniem takich funkcji poznawczych jak np.:
- trening pamięci (trening pamięci krótkotrwałej i operacyjnej, trening pamięci słów i obrazów, trening pamięci topologicznej, czyli zdolności do zapamiętywania położenia rzeczy w przestrzeni, trening strategii zapamiętywania – proponuje i utrwala różne strategie pamięciowe i dzięki temu wspiera proces zapamiętywania i odtwarzania informacji),
- trening uwagi (trening czujności, czyli zdolności do chwilowego zwiększenia i utrzymania natężenia uwagi – trening koncentruje się na ćwiczeniu szybkości i dokładności reagowania na bodźce wzrokowe, trening ukierunkowany na poprawę czasu i dokładności reakcji na bodźce wizualne i dźwiękowe, trening podzielności uwagi, trening poprawy koncentracji uwagi – skupia się na ćwiczeniu szybkości i dokładności reagowania na bodźce wzrokowe),
- trening myślenia i funkcji wykonawczych (usprawnienie logicznego myślenia - wnioskowania, trening umiejętności arytmetycznych – wspiera w treningu umiejętności arytmetycznych, ćwiczenie funkcji wykonawczych związanych z codziennym funkcjonowaniem),
- trening funkcji wzrokowo-przestrzennych (trening percepcji przestrzennej, trening zdolności konstrukcyjnych oraz orientacji przestrzennej, trening świadomości przestrzennej i uwagi).

Trening funkcji poznawczych w Propsyche Bydgoszcz
Trening funkcji poznawczych jest od wielu lat jednym ze standardów w rehabilitacji i profilaktyce neuropsychologicznej. W Propsyche oferujemy zarówno indywidualną pracę z neuropsychologiem, jak i trening rehabilitacji poznawczej na komputerze. Możliwa jest praca pod naszą opieką w domu, w naszym ośrodku lub model hybrydowy (część treningów wykonywanych jest w domu, a część w ośrodku).


Trening funkcji poznawczych w Propsyche Bydgoszcz - aplikacja HeadApp
W Propsyche możliwy jest komputerowy trening funkcji poznawczych wykonywany za pomocą aplikacji HeadApp. To nowoczesne, specjalistyczne oprogramowanie stosowane do profilaktyki i rehabilitacji funkcji poznawczych oparte na badaniach naukowych. Program może być stosowany na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Pozwala precyzyjnie zaplanować terapię lub trening, a jednocześnie na bieżąco dostosowuje poziom trudności do możliwości trenującego. Jest bardzo łatwy w obsłudze. Więcej o programie przeczytasz na stronie: headapp.pl
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie treningu funkcji poznawczych.
- w zespołach otępiennych o różnym podłożu, w tym w przebiegu choroby Alzheimera,
- w chorobach naczyniowych mózgu takich jak: udar mózgu zarówno krwotoczny, jak i niedokrwienny, krwiaki przymózgowe i krwawienie podpajęczynówkowe,
- uszkodzeniach urazowych mózgowia.
- poprawy sprawności uwagi i pamięci osób starszych, w tym cierpiącymi na łagodne zaburzenia poznawcze,
- rehabilitacji neuropsychologicznej osób po urazach mózgu (np. po wypadkach komunikacyjnych, udarach), zmagających się z problemami w koncentracji i podzielności uwagi, pamięci słów lub obrazów.
Wszystko zależy od konkretnego przypadku, najlepiej zdać się na opinię specjalisty np. neuropsychologa. Przed rozpoczęciem treningów zazwyczaj wykonywana jest diagnoza funkcji poznawczych, żeby można było dokładnie określić, jakie funkcje poznawcze są osłabione i na nich się skupić, po niej zaplanować terapię lub trening i zdecydować się na konkretną formę treningu.
Wszystko zależy od tego, jaki jest cel treningu, czy i z jakimi problemami poznawczymi boryka się dana osoba, czy na trening zdecydowała się w ramach profilaktyki, czy został jej on zalecony.
Ta forma treningu może być stosowana właściwie w każdym wieku. Specjalista dobiera ćwiczenia pod kątem sprawności określonych funkcji u zgłaszającej się osoby. Indywidualnie dobierana jest także częstotliwość treningów i długość ich trwania.
Skorzystaj z naszej wiedzy
Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS) a choroba Alzheimera i łagodne zaburzenia poznawcze
Mikropolaryzacja mózgu w Bydgoszczy: terapia uwagi i pamięci w łagodnych zaburzeniach poznawczych oraz w chorobie Alzheimera. Naukowe podstawy tDCS, jej zastosowanie, efektywność oraz bezpieczeństwo, czas trwania terapii i cena mikropolaryzacji.