Terapia rodzin
Kiedy warto rozważyć rozpoczęcie terapii rodzin? – Kto bierze udział w terapii rodzin? – Jak wygląda praca podczas terapii?
Terapia rodzin w Bydgoszczy
Specjalistyczna pomoc dla wszystkich członków rodziny
Terapię rodzin warto rozważyć, gdy członkowie rodziny:
- doświadczają nasilających się konfliktów rodzinnych, w tym konfliktów międzypokoleniowych,
- mają poczucie, że nie potrafią ze sobą rozmawiać i spędzać wspólnie czasu,
- przeżywają trudności w związku ze zmianą w rodzinie wynikającą np. z pojawienia się dziecka, wyprowadzką dziecka z domu,
- borykają się z trudnościami wychowawczymi np. z dorastającym nastolatkiem,
- doświadczyły traumatycznej sytuacji, jak śmierć członka rodziny, wypadek, rozwód, utrata zdrowia lub pracy,
- zmagają się ze zmianą w funkcjonowaniu rodziny w związku z chorobą lub niepełnosprawnością,
- przeżywają trudności z adaptacją do nowych warunków życia np. po dłuższym pobycie za granicą.
Terapia rodzin w Propsyche Bydgoszcz - co pozwala osiągnąć
Terapia rodzin pomaga członkom rodziny:
- nauczyć się nowego, skutecznego sposobu wyrażania swoich potrzeb i uczuć, czyli komunikowania się z wzajemnym szacunkiem,
- dostrzec, jakie role pełnią w rodzinie poszczególni jej członkowie (jak je realizują i czy są one dla nich satysfakcjonujące),
- poznać więzi rodziny łączące ją z rodziną pochodzenia partnerów,
- zobaczyć wzorce wyniesione z rodzin pochodzenia oraz opowieści i mity, które są obecne w każdej rodzinie,
- uświadomić sobie jakie są mocne stron rodziny, jej zasoby i skuteczne sposoby radzenia sobie.
Takie doświadczenie często wystarcza do poprawy relacji, wzmocnienia więzi i zwiększenia poczucia zrozumienia w rodzinie.
Terapia rodzinna w Propsyche - przebieg
Podczas spotkań, zadaniem terapeuty jest umożliwić rodzinie pracę nad problemem w taki sposób, aby każda osoba mogła przedstawić swój punkt widzenia. Uzyskanie informacji od wszystkich członków rodziny jest kluczowe do określenia, co stanowi ich problemem. Wzajemne wysłuchanie, zrozumienie pozwala na uzyskanie wsparcia w doświadczanej trudności. Tym samym wzmacniają się więzi między bliskimi przy jednoczesnych zachowaniu ich autonomii. To stanowi podstawę do budowania siły rodziny z dbałością o rozwój każdego jej członka.
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne
Psychoterapia par – jak wygląda pierwsze spotkanie?
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą par może budzić niepokój związany z niewiedzą o tym, jak takie spotkanie wygląda i czego można
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie diagnozy psychologicznej dla swojego dziecka.
Może się wydawać, że głównymi uczestnikami terapii są rodzice i ich dzieci, ale nie zawsze tak jest. Często jest to szersze grono bliskich: niekiedy dziadkowie, rodzeństwo lub inne osoby będące ważną częścią rodzinnego systemu. Każda z nich może wnosić coś cennego do procesu terapeutycznego – perspektywę, wspomnienia, emocje, a nawet propozycje rozwiązań.
Decyzja o tym, kto powinien uczestniczyć w sesjach, zależy od wielu czynników i jest zawsze podejmowana indywidualnie. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu, ponieważ każda rodzina jest inna.
Do wizyty u terapeuty rodzin skłaniają jej uczestników najczęściej problemy behawioralne u dzieci (kiedy dziecko ma problemy w szkole lub w domu), zmiany w strukturze rodziny (rozwód, ponowne małżeństwo lub śmierć członka rodziny), problemy ze zdrowiem psychicznym (gdy jeden z członków rodziny zmaga się z zaburzeniem psychicznym), uzależnienia (gdy problemy te wpływają na całą rodzinę).
Taki rodzaj terapii może być przydatny gdy jeden z członków rodziny cierpi np. na depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia osobowości, ADHD.
Zazwyczaj jedna sesja trwa półtorej godziny, a spotkania odbywają się rzadziej niż w przypadku psychoterapii indywidualnej - np. raz na dwa tygodnie. Terapia rodzin może odbywać się kilka lub kilkanaście miesięcy, wszystko zależy od problemu z jakim rodzina zjawiła się w gabinecie oraz zaangażowania i chęci rodziny w poprawę sytuacji w domu.
Skorzystaj z naszej wiedzy
Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów PropsycheSystemowa terapia rodzin, czyli rodzina u psychoterapeuty
Psychoterapia systemowa skierowana jest do rodzin, które doświadczają różnego rodzaju zmian i trudności. Rodzinę postrzega się w niej jako system, w którym każdy z członków oddziałuje na siebie wzajemnie. Terapia systemowa może być szczególnie przydatna rodzinom, które: doświadczają nasilających się konfliktów rodzinnych, w tym konfliktów międzypokoleniowych, mają poczucie, że nie potrafią