Terapia par

Dla kogo jest terapia par? – Jak przebiega terapia par? – Jaka jest rola terapeuty par? – Jak długo trwa terapia par?

Terapia par w Propsyche w Bydgoszczy

Profesjonalna pomoc psychologiczna dla par w kryzysie
Jeśli przeżywasz trudności w związku, które znacząco wpływają na jakość Twojego życia, rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Specjalista, mający doświadczenie w pracy nad problemami występującymi w relacjach, może spojrzeć na Waszą sytuację z zupełnie innej perspektywy.
W naszym ośrodku oferujemy wsparcie w identyfikowaniu przyczyn konfliktów między partnerami oraz pomoc w konstruktywnym ich rozwiązywaniu. Terapia par prowadzona w Propsyche ma na celu poprawę wzajemnej komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Wspieramy pary w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości związku, czy to związanych z kontynuacją relacji czy też rozstaniem. Pomagamy również w ustaleniu zasad funkcjonowania relacji oraz pracujemy nad wzmacnianiem zaufania między partnerami.
Warto pamiętać, że decyzje podejmowane w trakcie terapii są decyzjami partnerów, a nie terapeuty. Spotkania z specjalistą mają na celu umożliwienie świadomego podejmowania istotnych życiowych decyzji oraz zrozumienie osobistej odpowiedzialności za nie.
Zastanawiasz się, czy terapia par jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? Terapia par jest wskazana gdy:
Terapia par w Bydgoszczy - Propsyche.
Pomoc dla par w Propsyche Bydgoszcz - przebieg terapii

Podczas pierwszej wizyty w Propsyche terapeuta po pierwsze będzie chciał poznać Was jako parę oraz zrozumieć Wasze problemy i oczekiwania. Następnie zaproponuje Wam regularne sesje, zazwyczaj odbywające się raz w tygodniu. Podczas tych spotkań dużą uwagę poświęca się poprawie komunikacji między Wami jako partnerami oraz rozwiązywaniu konfliktów. Terapeuta regularnie ocenia postępy i dostosowuje terapię do potrzeb pary. W tej fazie terapii bardzo ważne jest szczere zaangażowanie obu partnerów oraz otwartość na wprowadzanie zmian.

Terapia par w Bydgoszczy - Propsyche.
Terapia par w Bydgoszczy - Propsyche.

Terapia par - rola terapeuty

Terapeuta par nie rozwiązuje problemów za przychodzącą do niego parę, nie wskazuje osobom szukającym u niego pomocy według jakich zasad mają żyć. Takie decyzje podejmują osoby będące w związku. Zadaniem terapeuty jest pomóc parze ustalić, co jest dla partnerów ważne i wesprzeć w świadomym rozeznaniu, jakie są konsekwencje ich zachowania dla nich samych oraz dla relacji. Choć terapeuta posiada teoretyczną wiedzę na temat funkcjonowania człowieka, korzystnych sposobów rozwiązywania konfliktów oraz dysponuje wiedzą na temat zdrowia i zaburzeń psychicznych, dzieli się nią zawsze w interesie partnerów i związku. 

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Problemy w związku czasami wymagają interwencji specjalisty
Relacje i związki

Psychoterapia par – jak wygląda pierwsze spotkanie?

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą par może budzić niepokój związany z niewiedzą o tym, jak takie spotkanie wygląda i czego można się na nim spodziewać. Dlatego też poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie związane z pierwszą wizytą poprzedzającą psychoterapię par lub małżeństw. Pierwsze spotkanie z terapeutą par poprzedza najczęściej kontakt telefoniczny, w czasie którego

Czytaj więcej »

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości partnerów lub małżonków, którzy rozważają rozpoczęcie terapii dla par w Propsyche.

Pracujemy z parami, które wyznają różne religie, wartości, są różnej narodowości i mają różne orientacje seksualne. Terapia dla par dostępna jest także w języku angielskim. 

Konsultacje przed rozpoczęciem psychoterapii trwają około 50 minut. Zazwyczaj są potrzebne dwie konsultacje. Spotkania w ramach terapii trwają około 80 minut i mogą odbywać się na przykład co tydzień. Długość i częstotliwość sesji może być zmieniana w zależności od potrzeb i ustaleń między terapeutą i parą. 

Tak, terapeuta par może zasugerować partnerom lub jednemu z partnerów terapię indywidualną. W niektórych przypadkach, gdzie problemy jednej osoby mają znaczący wpływ na związek lub gdy pojawiają się indywidualne kwestie wymagające głębszej pracy, terapeuta może zalecić taką formę pracy. To pozwala na skoncentrowanie się na osobistych problemach, co może przyczynić się do poprawy ogólnej dynamiki związku.

Tak, jest możliwe jednoczesne uczestnictwo w terapii indywidualnej i terapii par. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ terapia indywidualna może pomóc w pracy nad osobistymi problemami i rozwojem, podczas gdy terapia par może koncentrować się na poprawie relacji z partnerem lub partnerką. Ważne jest jednak, aby komunikować się zarówno z terapeutą indywidualnym, jak i terapeutą par, aby upewnić się, że obie formy terapii są skoordynowane i wzajemnie się uzupełniają. Współpraca między terapeutami może pomóc w osiągnięciu spójności w procesie terapeutycznym i maksymalizacji korzyści z obu form terapii.
 
Czasami proces diagnozy może wydłużyć się, jeśli konieczne są dodatkowe badania. Duże znaczenie ma również współpraca rodziców lub opiekunów. Jeśli rodzice potrafią podać dokładne informacje i uczestniczą aktywnie w procesie oceny, może to przyspieszyć diagnozę. Zdarza się takżę, że objawy nie są typowe, albo występuje kilka zaburzeń jednocześnie i dlatego niektóre przypadki są bardziej skomplikowane niż inne, co może wydłużyć czas trwania procesu diagnozy. 
Generalnie, nigdy nie jest "za późno" na terapię par, ale istnieją sytuacje, w których terapia może być mniej skuteczna. Na przykład, gdy jeden z partnerów już zdecydował się na rozstanie i tak naprawdę nie jest zainteresowany naprawą relacji. Również w sytuacjach, gdy w związku występuje przemoc domowa lub głęboko zakorzenione problemy psychiczne jednego z partnerów, może być konieczne inne podejście, na przykład terapia indywidualna. Ważne jest, aby obie strony były otwarte na proces i chciały pracować nad poprawą swojego związku.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Terapia par i rodzin - PROPSYCHE Bydgoszcz
Relacje i związki

Psychoterapia par, terapia partnerska – dla kogo?

Terapia par skierowana jest do osób doświadczających szeroko rozumianego kryzysu w związku. Prowadzimy ją zgodnie z tym, jak funkcjonują partnerzy w relacji i uwzględniamy ich gotowość do zmiany. Terapia par polecana jest osobom, które: doświadczają trudności czy kryzysu w związku, doświadczają szeroko rozumianej zmiany w związku, przeżyły traumatyczne zdarzenie, odczuwają

Czytaj więcej »