Terapia neurologopedyczna

Dla kogo jest terapia neurologopedyczna? – Jakie metody pracy stosuje się podczas terapii neurologopedycznej? – Czy możliwa jest terapia zdalna? – Jak długo trwa terapia?

Terapia neurologopedyczna dla seniorów w Bydgoszczy

Pomoc w problemach z mową

Jeśli Ty lub Twój bliski macie problemy z mową, komunikacją, które są wynikiem np. udaru lub choroby neurozwyrodnieniowej mózgu pomocna będzie terapia neurologopedyczna. Dzięki odpowiednio dobranym, regularnie wykonywanym ćwiczeniom można osiągnąć znaczne efekty terapeutyczne i poprawić komfort życia pacjenta. 

W terapii neurologopedycznej z dorosłymi stosuje się takie metody pracy jak np.:
Neurologopeda Bydgoszcz - Centrum Medyczne Propsyche.
Terapia neurologopedyczna dla seniorów - praca w gabinecie i w domu

Neurologopeda trenuje z pacjentem w gabinecie, ale może także zaproponować trening domowy, aby wzmocnić efekty ćwiczeń. Specjalista poinstruuje jak wykonać odpowiednie ćwiczenia lub masaże, doradzi także, jak często je robić i ile czasu na nie poświęcić, aby efekt był optymalny. 

Neurologopeda Bydgoszcz - Centrum Medyczne Propsyche.
Neurologopeda Bydgoszcz - Centrum Medyczne Propsyche.

Terapia neurologopedyczna dla seniorów - HeadApp

Nowe możliwości terapeutyczne pojawiły się wraz z wprowadzeniem programów komputerowych do terapii funkcji poznawczych. Jednym z nich jest HeadApp (na tym programie pracujemy w Propsyche), który umożliwia trenowanie funkcji językowych zarówno w gabinecie, jak i w domu. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a ćwiczenia są ciekawe i umożliwiają efektywną pracę z różnymi problemami językowymi. Zastosowanie tego programu jest bardzo wygodne dla osób mających np. problemy z poruszaniem się, dzięki niemu mogą trenować codziennie bez wychodzenia z domu. Terapia za pomocą HeadApp może się odbywać także podczas wyjazdu, leczenia w szpitalu i innych sytuacji uniemożliwiających pojawienie się w gabinecie. Potrzebne jest tylko mobilne urządzenie, na którym należy zainstalować aplikację. Więcej o HeadAppie przeczytasz na stronie headapp.pl

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie terapii neurologopedycznej.

Do Propsyche zapraszamy osoby, które potrzebują pomocy neurologopedycznej z powodu: 
  • udaru,
  • operacji wykonanej w obrębie mózgu (np. po usunięciu guza mózgu),
  • wypadku komunikacyjnym,
  • choroby neurozwyrodnieniowej (np. choroby Alzheimera),
  • i innych problemów neurologicznych.

Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowanym uszkodzeniem mózgu, chory ma trudności z mówieniem lub rozumieniem słów i wypowiedzi, ma również problemy z pisaniem i czytaniem. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być wypadki, zatrucia, zapalenie mózgu, nowotwory mózgu, choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu. 

Terapia afazji ma poprawić zdolności mówienia, rozumienia mowy, czytania i pisania, dobrze jest podjąć ją zaraz po tym jak, gdy ustąpią ostre objawy choroby. Zajęcia logopedyczne można rozpocząć, gdy chory skupia wzrok na logopedzie i interesuje się otoczeniem. Najpierw neurologopeda przeprowadza diagnozę, a następnie na jej podstawie opracowuje plan terapeutyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda osoba z afazją może mieć inne problemy, jest bardzo wiele typów afazji. 

Terapia jest zazwyczaj procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta oraz jego rodziny. Dużo zależy od zaangażowania pacjenta oraz rozległości uszkodzeń mózgu.

Dyzartria także jest zaburzeniem mowy, ale wynikającym z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni niezbędnych do mówienia. Może to  powodować problemy np. z językiem, gardłem, krtanią, podniebieniem. Objawia się np. tzw. mową dyzartryczną, która jest powolna, niewyraźna, afoniczna. Dyzartria może być skutkiem m.in. urazu głowy, choroby Parkinsona lub stwardnienia zanikowego bocznego.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
W Propsyche zajmujemy się także diagnozą otępień.
Profilaktyka

Kawa a choroby otępienne: mała, czarna może pomóc

Wielu z nas ma lub miało krewnych zmagających się z chorobami otępiennymi. Wiemy jak może wyglądać życie takich osób i ich bliskich. Pojawia się strach, że kiedyś i my zachorujemy, zaczynamy myśleć co zrobić, aby chorobie zapobiec. Lekarze doradzają aktywność fizyczną, umysłową i społeczną, dietę bogatą w owoce i warzywa, a niektórzy także… kawę.  Choć

Czytaj więcej »