Terapia neurologopedyczna po urazach mózgu

Kto potrzebuje terapii neurologopedycznej? – Jak przebiega terapia neurologopedyczna? – Jakie metody i techniki są stosowane w terapii neurologopedycznej?

Terapia neurologopedyczna w Bydgoszczy

Specjalistyczna pomoc dla dorosłych

Jeśli zmagasz się ze skutkami udaru, wypadku komunikacyjnego lub choroby neurozwyrodnieniowej i chcesz poprawić jakość swojego życia, jak najszybciej podejmij terapię neurologopedyczną. Odpowiednio dobrane przez specjalistę ćwiczenia pomogą “pobudzić” neuroplastyczności mózgu. Efektem regularnie wykonywanych ćwiczeń może być znaczna poprawa formy i odbudowa utraconych funkcji. 

Do Propsyche zapraszamy osoby, które potrzebują terapii neurologopedycznej z powodu: 
Terapia neurologopedyczna dla seniora - Bydgoszcz, Propsyche.
Terapia neurologopedyczna w gabinecie i w domu
Praca nad powrotem do zdrowia po urazach mózgu odbywa się w gabinecie i w domu. Neurologopeda trenuje z pacjentem w naszym ośrodku, ale może także zaproponować trening domowy, aby wzmocnić efekty ćwiczeń. Specjalista poinstruuje jak wykonać odpowiednie ćwiczenia lub masaże, doradzi także, jak często je robić i ile czasu na nie poświęcić, aby efekt był optymalny.  
 
Zupełnie nowe możliwości treningu pojawiły się wraz z wprowadzeniem specjalistycznych programów komputerowych do terapii funkcji poznawczych. Jednym z nich jest HeadApp, który umożliwia trenowanie funkcji językowych zarówno w gabinecie, jak i w domu pod zdalnym nadzorem specjalisty. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a ćwiczenia są ciekawe i umożliwiają efektywną pracę z różnymi problemami językowymi. Zakup aplikacji HeadApp i instruktaż jego obsługi, są możliwe poprzez nasz ośrodek. 
Trening funkcji poznawczych dla seniora w domu.
Trening funkcji poznawczych w domu.

Terapia neurologopedyczna w Propsyche - metody i techniki

W Proposyche podczas terapii neurologopedycznej wykorzystywane są takie techniki jak:
  • terapia komunikacyjna (pomaga w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, może obejmować naukę alternatywnych, niewerbalnych sposobów porozumiewania się),
  • terapia neuromotoryczna (skupia się na poprawie kontroli nad mięśniami twarzy, jamy ustnej i gardła, niezbędnymi do prawidłowej artykulacji i połykania, ćwiczenia wzmacniają te mięśnie i przywracają ich funkcje),
  • trening artykulacji (ćwiczenia pomagające poprawić precyzję i kontrolę artykulacji dźwięków mowy),
  • terapia języka i mowy (obejmuje np. ćwiczenie słownictwa, gramatyki oraz rozwijanie zdolności do konstrukcji poprawnych zdań).

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

Fizjoterapia, masaż i terapia manualna

Wejście do gabinetów oraz rejestracja dla Refizjo i Centrum Medycznego Propsyche są wspólne.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości seniorów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie terapii neurologopedycznej po udarze mózgu.

Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowanym uszkodzeniem mózgu, chory ma trudności z mówieniem lub rozumieniem słów i wypowiedzi, ma również problemy z pisaniem i czytaniem. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być wypadki, zatrucia, zapalenie mózgu, nowotwory mózgu, choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu. Terapia afazji ma poprawić zdolności mówienia, rozumienia mowy, czytania i pisania, dobrze jest podjąć ją zaraz po tym jak, gdy ustąpią ostre objawy choroby.
 
Na wczesnym etapie terapii specjalista stosuje metody bezpośrednie, rozhamowanie mowy, następnie podejmuje się aktywności stymulujące mowę. W późniejszym etapie przychodzi czas na zastosowanie metod analitycznych, którymi dąży się do przebudowy układu funkcjonalnego dla mowy.

Terapię logopedyczną rozpoczyna się, gdy ustąpią ostre objawy choroby, gdy chory może skupić wzrok na logopedzie i interesuje się otoczeniem. Najpierw neurologopeda przeprowadza diagnozę, a następnie na jej podstawie opracowuje plan terapeutyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda osoba z afazją może mieć inne problemy, jest wiele typów afazji. Na początku zajęcia mogą trwać zaledwie kilka minut, z czas są wydłużane, o ile stan pacjenta na to pozwala, do 45 minut.

Terapia jest zazwyczaj procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta oraz jego rodziny. Może być tak, że część zmian spowodowanych niespodziewanym, niekorzystnym wydarzeniem, takim jak np. udar cofnie się samoistnie, ale równie dobrze terapia może trwać 2-3 lata i dłużej, a jej efektem nie będzie całkowity powrót do stanu pierwotnego.

Dyzartria także jest zaburzeniem mowy, ale wynikającym z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni niezbędnych do mówienia. Może to  powodować problemy np. z językiem, gardłem, krtanią, podniebieniem. Objawia się np. tzw. mową dyzartryczną, która jest powolna, niewyraźna, afoniczna. Dyzartria może być skutkiem m.in.: urazu głowy, choroby Parkinsona lub stwardnienia zanikowego bocznego.

W przypadku, gdy mowa nie wraca lub mówienie sprawia pacjentowi ogromny wysiłek, neurologopeda pomaga rozwijać komunikację niewerbalną, która również może być efektywną formą porozumiewania się. Dzięki możliwości przekazania swoich pragnień, zmniejsza się frustracja pacjenta i rośnie jego pewność siebie. 

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści o naszym mózgu, gdzie mamy szansę na lepsze zrozumienie i

Czytaj więcej »