Terapia grupowa dla osób z ADHD
Cele terapii grupowej dla osób z ADHD – Metody pracy wykorzystywane podczas terapii grupowej dla osób z ADHD – Jak wyglądają spotkania grupy? – Kto może brać udział w terapii grupowej dla osób z ADHD?
Terapia grupowa dla osób z ADHD
Wsparcie dla dorosłych
Jeśli zmagasz się z objawami ADHD i chcesz poprawić swoje funkcjonowanie oraz uzyskać wsparcie i zrozumienie innych osób borykających się z podobnymi problemami rozważ uczestnictwo w terapii grupowej dla osób z ADHD. W Propsyche stwarzamy możliwość wspólnej pracy nad trudnościami związanymi z tym zaburzeniem, przestrzeń do rozmowy i wsparcie specjalistów. Motywacją do utworzenia tej grupy był brak dostępności odpowiednich form pomocy dla osób z ADHD poszukujących tego typu rozwiązań.
Główne cele grupy obejmują dążenie do podniesienia jakości życia uczestników poprzez:
- naukę rozpoznawania objawów ADHD (w tym obserwację reakcji fizjologicznych, identyfikację symptomów wyczerpywania się uwagi),
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z zaburzeniami uwagi w życiu codziennym,
- naukę efektywnego odpoczynku,
- zrozumienie wpływu objawów ADHD na rozwój własnej osobowości, m.in.: na tworzenie się wzorców relacji z innymi ludźmi, schematów postrzegania siebie i innych oraz występowanie określonych potrzeb emocjonalnych,
- pracę nad trudnościami emocjonalnymi i relacyjnymi,
- wspieranie uczestników grupy we wprowadzaniu zmian w zachowaniu, myśleniu i przeżywaniu, które pomogą w budowaniu bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

Terapia grupowa dla osób z ADHD - metody pracy
Podczas spotkań grupy stosowane będą m.in.: takie metody jak:
- rozmowa,
- ćwiczenia koncentracji i podtrzymywania uwagi oparte o mindfulness,
- ćwiczenia inspirowane terapią poznawczo-behawioralną,
- psychoedukacja,
- praca w podgrupach,
- dialogi terapeutyczne.
Proces terapeutyczny opierać się będzie o rozumienie człowieka wywodzące się z psychoterapii psychodynamicznej. Nurt psychodynamiczny będzie bazą m.in.: dla rozumienia tego, w jaki sposób uczestnicy grupy przeżywają siebie i innych, jak budują swoją samoocenę oraz jak i dlaczego właśnie w ten sposób, rozumieją trudności wynikające z objawów. W procesie terapeutycznym zawarte zostaną jednak również liczne metody pracy inspirowane trzecią falą terapii poznawczo-behawioralnej m.in.: terapia schematów i mindfulness.
Terapia grupowa dla osób z ADHD - przebieg spotkania
Każde spotkanie będzie zawierało dwa główne bloki. Pierwszy zostanie oparty o trening uważności. Drugi będzie skoncentrowany na psychologicznym opracowaniu doświadczeń pacjentów, ich trudności oraz wydobyciu zasobów mogących pomóc w radzeniu sobie z problemami.
Rejestracja
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.790 219 220
Godziny pracy
Centrum Propsyche
-
poniedziałek 8.00 - 21.30
-
wtorek - piątek 8.00 - 20.00
-
sobota - niedziela nieczynne

Kurs zapobiegania nawrotom depresji i stanom lękowym MBCT
KURS STACJONARNY
Dostępny w edycjach sezonowych
Czas trwania: 8 spotkań | 2,5 h + dzień uważności (7 h)
W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci
Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.
Najczęściej zadawane pytania
Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie terapii grupowej dla osób z ADHD.
Istnieją sytuacje, w których jest to możliwe, ale bywa również tak, że łączenie psychoterapii indywidualnej z grupową byłoby niekorzystne i nieefektywne. Każdorazowo oceny, czy takie rozwiązanie jest dobre dla danej osoby, powinni dokonać zarówno psychoterapeuta prowadzący terapię indywidualną, jak i terapeuta odpowiedzialny za psychoterapię grupową. Ważne jest, czy cele terapii indywidualnej i grupowej pokrywają się i w jakim zakresie, a także na jakich metodach opiera się praca w obu tych rodzajach terapii.
Spotkania będą się odbywały co 2 tygodnie, tego samego dnia tygodnia i o tej samej porze. Jedno spotkanie będzie trwało 2-2,5 godziny.
Grupa ma charakter zamknięty, nie ma możliwości dołączenia do niej w późniejszym czasie.
Osoby chcące brać udział w spotkaniach grupy zapraszamy na wstępne kwalifikacje. Są to dwa lub trzy spotkania, podczas których specjalista ocenia zasadność podjęcia terapii grupowej oraz omawia szczegółowo zasady uczestnictwa w procesie. W przypadku, gdy osoba zgłaszająca się nie przechodziła wcześniej diagnozy psychologicznej w kierunku ADHD, konsultacje mają charakter diagnostyczny. Koszt spotkań kwalifikacyjnych/diagnostycznych równy jest opłacie za diagnozę psychologiczną osób z objawami ADHD [link do cennika]. Odbycie spotkań kwalifikacyjnych/diagnostycznych nie równa się kwalifikacji do udziału w grupie terapeutycznej.
Skorzystaj z naszej wiedzy
Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Borderline – zaburzenia emocjonalne w zaburzeniu osobowości
Zaburzenie osobowości borderline to nierzadko skrajne wahania nastroju, nagłe i nieprzewidywalne wybuchy złości i gniewu, strach przed porzuceniem i obawa przez zbytnią bliskością, skłonność do autodestrukcji, groźby i próby samobójcze, dojmujące uczucie pustki. Zaburzenie to, określane jest także w skrócie jako BPD (ang. borderline personality disorder), osobowość pograniczna lub zaburzenie z pogranicza. Diagnozuje