Terapia grupowa dla osób z ADHD

Cele terapii grupowej dla osób z ADHD – Metody pracy wykorzystywane podczas terapii grupowej dla osób z ADHD – Jak wyglądają spotkania grupy? – Kto może brać udział w terapii grupowej dla osób z ADHD?

Terapia grupowa dla osób z ADHD

Wsparcie dla dorosłych 

Jeśli zmagasz się z objawami ADHD i chcesz poprawić swoje funkcjonowanie oraz uzyskać wsparcie i zrozumienie innych osób borykających się z podobnymi problemami rozważ uczestnictwo w terapii grupowej dla osób z ADHD. W Propsyche stwarzamy możliwość wspólnej pracy nad trudnościami związanymi z tym zaburzeniem, przestrzeń do rozmowy i wsparcie specjalistów. Motywacją do utworzenia tej grupy był brak dostępności odpowiednich form pomocy dla osób z ADHD poszukujących tego typu rozwiązań.

Główne cele grupy obejmują dążenie do podniesienia jakości życia uczestników poprzez:
Terapia grupowa dla dorosłych z ADHD w Bydgoszczy - Propsyche.
Terapia grupowa dla osób z ADHD - metody pracy
Podczas spotkań grupy stosowane będą m.in.: takie metody jak:

Proces terapeutyczny opierać się będzie o rozumienie człowieka wywodzące się z psychoterapii psychodynamicznej. Nurt psychodynamiczny będzie bazą m.in.: dla rozumienia tego, w jaki sposób uczestnicy grupy przeżywają siebie i innych, jak budują swoją samoocenę oraz jak i dlaczego właśnie w ten sposób, rozumieją trudności wynikające z objawów. W procesie terapeutycznym zawarte zostaną jednak również liczne metody pracy inspirowane trzecią falą terapii poznawczo-behawioralnej m.in.: terapia schematów i mindfulness.

Terapia grupowa dla osób z ADHD - przebieg spotkania

Każde spotkanie będzie zawierało dwa główne bloki. Pierwszy zostanie oparty o trening uważności. Drugi będzie skoncentrowany na psychologicznym opracowaniu doświadczeń pacjentów, ich trudności oraz wydobyciu zasobów mogących pomóc w radzeniu sobie z problemami.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie terapii grupowej dla osób z ADHD.

Zaletą terapii grupowej, w tym osób z ADHD, jest to, że daje poczucie wspólnoty i solidarności. Pozwala uczestnikom zobaczyć, że ze swoimi trudnościami nie pozostają sami. Osoby biorące udział w terapii mogą uczyć się od siebie nawzajem, dzieląc się doświadczeniami.
W przypadku osób z ADHD terapia grupowa daje również doświadczenia, polegające na obserwacji trudności związanych z objawami ADHD w kontekście społecznym w bezpiecznym środowisku. Pozwala to nauczyć się lepszego kontrolowania niechcianych zachowań: impulsywności w rozmowie, trudności z koncentracją uwagi, gdy w rozmowie uczestniczy więcej osób. Uczestnik otrzymuje również cenne informacje zwrotne od grupy, dowiadując się, jak jest odbierany. Członkowie grupy udzielają sobie nawzajem wsparcia i zrozumienia, a psychoterapeuta dostarcza psychologicznego rozumienia zachodzących w zespole procesów emocjonalnych. Uczestnictwo w grupie pozwala na rozwój umiejętności społecznych: aktywnego słuchanie siebie nawzajem, wyrażania swojego zdania, opinii, mówienia do innych bez oceniania, przyjmowania informacji zwrotnych, konstruktywnego wyrażanie emocji.

Istnieją sytuacje, w których jest to możliwe, ale bywa również tak, że łączenie psychoterapii indywidualnej z grupową byłoby niekorzystne i nieefektywne. Każdorazowo oceny, czy takie rozwiązanie jest dobre dla danej osoby, powinni dokonać zarówno psychoterapeuta prowadzący terapię indywidualną, jak i terapeuta odpowiedzialny za psychoterapię grupową. Ważne jest, czy cele terapii indywidualnej i grupowej pokrywają się i w jakim zakresie, a także na jakich metodach opiera się praca w obu tych rodzajach terapii.

Spotkania będą się odbywały co 2 tygodnie, tego samego dnia tygodnia i o tej samej porze. Jedno spotkanie będzie trwało 2-2,5 godziny. 

Grupa ma charakter zamknięty, nie ma możliwości dołączenia do niej w późniejszym czasie.

Osoby chcące brać udział w spotkaniach grupy zapraszamy na wstępne kwalifikacje. Są to dwa lub trzy spotkania, podczas których specjalista ocenia zasadność podjęcia terapii grupowej oraz omawia szczegółowo zasady uczestnictwa w procesie. W przypadku, gdy osoba zgłaszająca się nie przechodziła wcześniej diagnozy psychologicznej w kierunku ADHD, konsultacje mają charakter diagnostyczny. Koszt spotkań kwalifikacyjnych/diagnostycznych równy jest opłacie za diagnozę psychologiczną osób z objawami ADHD [link do cennika]. Odbycie spotkań kwalifikacyjnych/diagnostycznych nie równa się kwalifikacji do udziału w grupie terapeutycznej.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Zaburzenie osobowości borderline - objawy i leczenie, zaburzenia emocjonalne.
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Borderline – zaburzenia emocjonalne w zaburzeniu osobowości

Zaburzenie osobowości borderline to nierzadko skrajne wahania nastroju, nagłe i nieprzewidywalne wybuchy złości i gniewu, strach przed porzuceniem i obawa przez zbytnią bliskością, skłonność do autodestrukcji, groźby i próby samobójcze, dojmujące uczucie pustki. Zaburzenie to, określane jest także w skrócie jako BPD (ang. borderline personality disorder), osobowość pograniczna lub zaburzenie z pogranicza. Diagnozuje

Czytaj więcej »