Terapeuta rodzin Bydgoszcz

problemy z komunikacją w rodzinie – trudne zmiany dotyczące systemu rodzinnego – traumatyczne sytuacje dotyczące całej rodziny lub jednego z jej członków – choroba i niepełnosprawność w rodzinie

Terapeuta rodzin w Bydgoszczy

Specjalistyczna pomoc dla wszystkich członków rodziny

Każdą rodzinę czasami dotykają niespodziewane zmiany, problemy z komunikacją lub bolesne straty. Jeśli tak jest w Twojej rodzinie rozważ uczestnictwo w terapii rodzin. W Propsyche pomagamy rodzinom w zmaganiach z trudnymi stratami, uciążliwymi zachowaniami członków rodzin, problemami wychowawczymi, trudnościami związanymi z okresem dorastania. 

Terapię rodzin warto rozważyć, gdy członkowie rodziny:
Terapie rodzin Bydgoszcz - Propsyche.
Terapia rodzinna w Propsyche Bydgoszcz

Systemowa terapia rodzin pomaga członkom rodziny nauczyć się nowego, skutecznego sposobu wyrażania swoich potrzeb i uczuć, czyli komunikowania się z wzajemnym szacunkiem. Terapeuta podczas spotkań zaprasza rodzinę do przyjrzenia się, jakie role w rodzinie pełnią poszczególni jej członkowie – jak je realizują i czy są one dla nich satysfakcjonujące. Wspólnie odkrywa się historię rodziny, poznaje się jej więzi z rodziną pochodzenia, wzorce z niej wyniesione oraz opowieści czy mity, które są obecne w każdej rodzinne. W czasie terapii bardzo ważne jest także poznanie i omówienie sposobów, z jakich rodzina korzystała dotychczas, by poradzić sobie z trudnościami.

Często okazuje się, że rodzina posiada bardzo wiele zasobów, z których uczy się korzystać w użyteczny dla siebie sposób. Takie doświadczenie często wystarcza do poprawy relacji, wzmocnienia więzi i zwiększenia poczucia zrozumienia w rodzinie.

Terapeuta rodzin Bydgoszcz - Propsyche.
Terapie rodzin Bydgoszcz - Propsyche.

Terapia rodzinna w Propsyche - przebieg

Podczas spotkań, członkowie rodziny wspólnie przyglądają się wzajemnym relacjom, sposobie funkcjonowania w różnych obszarach życia, wyrażaniu emocji i potrzeb. Zadaniem terapeuty jest umożliwić rodzinie pracę nad problemem w taki sposób, aby każda osoba mogła przedstawić swój punkt widzenia. Uzyskanie informacji od wszystkich członków rodziny jest kluczowe do określenia, co stanowi ich problemem. Pozwala to na wzajemne wysłuchanie, zrozumienie i uzyskanie wsparcia w doświadczanej trudności. Tym samym wzmacniają się więzi między bliskimi przy jednoczesnych zachowaniu ich autonomii. To stanowi podstawę do budowania siły rodziny z dbałością o rozwój każdego jej członka.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjentów. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie współpracy w zakresie terapii rodzinnej w Bydgoszczy.

Psychoterapia systemowa (psychoterapia rodzin, psychoterapia rodzinna) skierowana jest do rodzin, które doświadczają różnego rodzaju zmian i trudności. Rodzinę postrzega się tu jako system, w której każdy z członków oddziałuje na siebie wzajemnie. Zatem zmiana u jednej osoby wiąże się ze zmianą w całym systemie rodzinnym. Dlatego na spotkania zapraszana jest nie tylko osoba, która zmaga się z pewnymi trudnościami, ale także jej bliscy. W sesjach mogą uczestniczyć wszyscy domownicy. Rodzice, dzieci, dziadkowe. Podczas konsultacja terapeuta ustala z rodziną jej potrzeby i wspólnie podejmowana jest decyzja na temat tego, kto powinien uczestniczyć w terapii rodzinnej – czy jedynie rodzice z dziećmi, czy także inne osoby.

Do wizyty u terapeuty rodzin skłaniają jej uczestników najczęściej problemy behawioralne u dzieci (kiedy dziecko ma problemy w szkole lub w domu), zmiany w strukturze rodziny (rozwód, ponowne małżeństwo lub śmierć członka rodziny), problemy ze zdrowiem psychicznym (gdy jeden z członków rodziny zmaga się z zaburzeniem psychicznym), uzależnienia (gdy problemy te wpływają na całą rodzinę).

Taki rodzaj terapii może być przydatny gdy jeden z członków rodziny cierpi np. na depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia osobowości, ADHD. 

W terapii rodzin powinny uczestniczyć wszystkie osoby, których dotyczy problem, zazwyczaj są to osoby, które wspólnie mieszkają, ale bywa różnie. Czasami nie wszyscy mogą się pojawić na spotkaniu, a bywa również tak, że w spotkaniach bierze udział także np. babcia, która na co dzień zajmuje się wnukiem z ADHD. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji rodzinnej. 

Zazwyczaj jedna sesja trwa półtorej godziny, a spotkania odbywają się rzadziej niż w przypadku psychoterapii indywidualnej - np. raz na dwa tygodnie. Terapia rodzin może odbywać się kilka lub kilkanaście miesięcy, wszystko zależy od problemu z jakim rodzina zjawiła się w gabinecie oraz zaangażowania i chęci rodziny w poprawę sytuacji w domu.

Cennik usług pomocy w zakresie terapii rodzinnej w Bydgoszczy

Poniżej zamieszczamy cennik związany z pomocą psychologiczną dla rodzin. Cenny innych usług, które świadczymy w Propsyche znajdziecie Państwo w cenniku ogólnym.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
psychgolog bydgoszcz propsyche
Młodzież

Systemowa terapia rodzin, czyli rodzina u psychoterapeuty

Psychoterapia systemowa skierowana jest do rodzin, które doświadczają różnego rodzaju zmian i trudności. Rodzinę postrzega się w niej jako system, w którym każdy z członków oddziałuje na siebie wzajemnie. Terapia systemowa może być szczególnie przydatna rodzinom, które: doświadczają nasilających się konfliktów rodzinnych, w tym konfliktów międzypokoleniowych, mają poczucie, że nie potrafią

Czytaj więcej »