Reakcje na zachowania partnera lub partnerki mogą się zmieniać

Formy kontaktu z partnerem lub partnerką zmieniają się w ciągu życia. Na początku związku dążymy do bardzo intensywnego kontaktu, później bywa, że chcemy mieć więcej przestrzeni tylko dla siebie.

Bycie z drugą osobą w bliskiej relacji nieodzownie wiąże się z częstym ze sobą, ze stałymi interakcjami. Wspólne życie, kolejne miesiące przebywania razem, rozmowy, kłótnie, wyjazdy, czy rozstania – to wszystko wpływa nie tylko na sposób przeżywania siebie samego, ale także na sposób przeżywania bliskiej osoby. Zmienia się na przykład sposób w jaki reagujemy na okazywaną przez partnera lub partnerkę czułość, a nawet stosunek do zapachu bliskiej osoby, który wcześniej mógł się wydawać bardzo pociągający, a teraz działa na nas zupełnie odwrotnie.

Jako inny przykład tego rodzaju zmian przytoczę fragment tekstu z książki Relacje interpersonalne autorstwa Adler, Rosenfeld, Proctor:

Podczas drugiej randki między nami zaiskrzyło. Byliśmy w kinie i mniej więcej w połowie filmu równocześnie położyliśmy ręce na oparciu fotela. Nie pamiętam końcówki filmu, ponieważ od tamtej chwili myślałam już tylko o tym, jak podniecający jest dotyk naszych rąk.

Wszystko ułożyło się pomyślnie i po roku wzięliśmy ślub. Zabawne jest to, że kiedy teraz jesteśmy w kinie często przepychamy się, chcąc trzymać rękę na oparciu. Kiedy czuję, że jego ręka dotyka mojej – odpycham ją (albo wycofuję swoją). Irytuje mnie takie wtargnięcie w „moją” przestrzeń. Nie chcę być źle zrozumiana: nadal się kochamy i często dotykamy z przyjemnością. Rozbawia mnie tylko to, że dotyk który był tak romantyczny na początku znajomości, teraz stał się punktem niezgody.

Opisana sytuacja jest jak najbardziej normalna i nie należy od razu panikować, że w naszej relacji się coś sypie. Warto jednak rozmawiać o takich rzeczach, by nie generować zbędnych niedomówień. Nasze potrzeby względem partnera lub partnerki zmieniają się w ciągu życia, czasem nasilają się, czasem zupełnie słabną i zanikają. Jeśli jednak nasza niechęć do partnera lub partnerki staje się bardziej globalna, albo nie radzimy sobie w wyrażaniu zmieniających się uczuć do bliskiej osoby, warto być może rozważyć spotkanie z psychologiem, który pomoże nam poukładać uczuciowy zamęt w sercu i w głowie oraz zastanowić się nad przyczynami i ewentualnymi rozwiązaniami takiej sytuacji.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Łukasz Warchoł

Psycholog, psychoterapeuta, psychoseksuolog, neuropsycholog, pasjonat naukowej psychologii, wykładowca i trener. Często zachodzi w głowę, jak empatycznie uchwycić indywidualność i niepowtarzalność człowieka. Miłośnik gór i wszelakiej, także tej nizinnej, aktywności fizycznej.

1 grudnia 2016