Nakielska 175a, Bydgoszcz kontakt@pro-psyche.pl 790 219 220

Reakcje na zachowania partnera lub partnerki mogą się naturalnie zmieniać.

Bycie z drugą osobą w bliskiej relacji nieodzownie wiąże się z częstym przebywaniem ze sobą, z częstymi interakcjami. Wspólne życie, kolejne miesiące wspólnego pożycia, rozmowy, kłótnie, wyjazdy, czy rozstania – to wszystko wpływa nie tylko na sposób przeżywania siebie samego, ale także na sposób przeżywania bliskiej osoby, w tym jej zachowań, chociażby tego, w jaki sposób reagujemy na okazywaną przez partnera lub partnerkę czułość. Zmieniać może się nawet stosunek co do zapachu bliskiej osoby, który wcześniej mógł się wydawać bardzo pociągający, a teraz działa na nas zupełnie odwrotnie.

Jako inny przykład tego rodzaju zmian przytoczę fragment tekstu z książki “Relacje interpersonalne” (aut. Adler, Rosenfeld, Proctor):

Podczas drugiej randki między nami zaiskrzyło. Byliśmy w kinie i mniej więcej w połowie filmu równocześnie położyliśmy ręce na oparciu fotela. Nie pamiętam końcówki filmu, ponieważ od tamtej chwili myślałam już tylko o tym, jak podniecający jest dotyk naszych rąk.

Wszystko ułożyło się pomyślnie i po roku wzięliśmy ślub. Zabawne jest to, że kiedy teraz jesteśmy w kinie często przepychamy się, chcąc trzymać rękę na oparciu. Kiedy czuję, że jego ręka dotyka mojej – odpycham ją (albo wycofuję swoją). Irytuje mnie takie wtargnięcie w “moją” przestrzeń. Nie chcę być źle zrozumiana: nadal się kochamy i często dotykamy z przyjemnością. Rozbawia mnie tylko to, że dotyk który był tak romantyczny na początku znajomości, teraz stał się punktem niezgody.

Opisana powyżej sytuacja jest jak najbardziej normalna i nie należy od razu panikować, że w naszej relacji się coś sypie. Warto jednak rozmawiać o takich rzeczach, by nie generować zbędnych niedomówień. Nasze potrzeby względem partnera lub partnerki zmieniają się w ciągu życia, czasem nasilają się, czasem zupełnie słabną i zanikają. Jeśli jednak nasza niechęć do partnera lub partnerki staje się bardziej globalna, albo nie radzimy sobie w wyrażaniu zmieniających się uczuć do bliskiej osoby, warto być może rozważyć spotkanie z psychologiem, który pomoże nam poukładać uczuciowy zamęt w sercu i w głowie oraz zastanowić się nad przyczynami i ewentualnymi rozwiązaniami takiej sytuacji.

mgr Łukasz Warchoł

 

Print Friendly, PDF & Email