QEEG Bydgoszcz

Co to jest QEEG? – W jakich sytuacjach wykonuje się QEEG? – Co można odczytać z QEEG? – U kogo można wykonać QEEG?

Badanie QEEG w Propsyche Bydgoszcz

Pomoc dla dzieci, dorosyłych i seniorów

Mówiąc najprościej QEEG, nazywane czasami “mapowaniem mózgu”, to specjalistyczne badanie pozwalające określić, które części mózgu badanej osoby funkcjonują standardowo, czyli tak jak u przeciętnego człowieka, a które nie. Ta procedura diagnostyczna polega na przetworzeniu danych zebranych podczas EEG i porównaniu ich z danymi innych osób, bez dysfunkcji, poprzez zastosowanie zaawansowanych analiz. Dzięki informacjom, jakie uzyskujemy wykonując QEEG możemy odpowiednio zaplanować specjalistyczne terapie np. tDCS, które można stosować w takich problemach jak ADHD, depresja itp. 

Informacje otrzymane poprzez wykonanie QEEG mogą być pomocne w planowaniu terapii, które wspomagają standardowe postępowanie w przypadku takich problemów jak:
Badanie QEEG w Bydgoszczy - Centrum Medyczne Propsyche.
QEEG Bydgoszcz - Dlaczego warto wykonać?
Wykonując QEEG można precyzyjnie określić indywidualne potrzeby terapeutyczne danej osoby. To pozwala na szczegółowe zaplanowanie specjalistycznych terapii, np. tDCS, czyli mikropolaryzacji mózgu. W zasadzie wykonanie tDCS, bez dogłębnego ocenienia deficytów poznawczych, nie tylko w testach, ale również w zakresie funkcjonowania mózgu widocznego w wynikach QEEG może być zupełnie nieefektywne. Dzięki QEEG można także badać skuteczność terapii, wykonuje się wtedy to badanie przed jej rozpoczęciem i po jej zakończeniu.
 
W Propsyche opisem wyników zajmują się klinicyści z bogatym doświadczeniem badawczym w zakresie przeprowadzania tego badania i analizy jego wyników. 
Badanie QEEG Bydgoszcz.
Badanie QEEG Bydgoszcz.

QEEG Bydgoszcz - Jak wygląda badanie?

Badanie jest nieinwazyjne. Osoba badana siedzi wygodnie na fotelu, a badacz zakłada jej na głowę specjalny czepek, poprzez który zbierane są dane dotyczące pracy mózgu. Do uszu przypinane są specjalne klipsy. Najdłużej trwa odpowiednie założenie czepka. Gdy część przygotowawcza się zakończy, badacz instruuje pacjenta co ma robić: zamknąć oczy, otworzyć je, itd.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości pacjentów oraz opiekunów, którzy rozważają wykonanie badania QEEG w Bydgoszczy.

Najlepiej przyjść na badanie wyspanym i wypoczętym. Wskazane jest dokładne umycie i wysuszenie głowy w dniu badania lub dzień przed badaniem. 

QEEG jest badaniem nieinwazyjnym, czasami dyskomfort mogą sprawiać uciskające skórę elektrody. 

Terapię neuropsychologiczną prowadzi specjalista z zakresu neuropsychologii, czyli neuropsycholog. Jest to psycholog, który specjalizuje się w diagnozie i terapii neuropsychologicznej – posiada odpowiednie wykształcenie specjalistyczne oraz doświadczenie zawodowe.

Cała procedura (przygotowanie i samo badanie) trwa około 30-50 minut. Na wyniki trzeba czekać od kilku dni do kilku tygodni.

Procedura ta wykonywana jest zazwyczaj u osób w wieku od 7 do 61 lat, ale to specjalista określa, czy możliwe i uzasadnione jest wykonanie tego badania u danego pacjenta. 

TDCS, czyli inaczej mikropolaryzacja mózgu, to metoda oddziaływania na mózg poprzez modulację aktywności neuronalnej. Taka modulacja może prowadzić do zmian w neuroplastyczności mózgu. Zwiększenie neuroplastyczności przyczynia się do poprawy funkcjonowania poznawczego, szczególnie w obszarach takich jak: uwaga, pamięć i funkcje wykonawcze oraz funkcjonowania emocjonalnego i społecznego.
tDCS działa poprzez aplikowanie słabego prądu na skórę głowy, co moduluje pobudliwość neuronalną poprzez stymulację kory mózgowej. 
 
Wyróżniamy dwa rodzaje stymulacji.
  • Anodalna stymulacja tDCS: stymulacja anodalna (z użyciem anody jako elektrody aktywnej) zwykle zwiększa pobudliwość neuronów poprzez depolaryzację błony komórkowej.
  • Katodalna stymulacja tDCS: stymulacja katodalna (z katodą jako elektrodą aktywną) zazwyczaj zmniejsza pobudliwość neuronów poprzez hiperpolaryzację.
 
Poprzez zmianę pobudliwości neuronów, tDCS może wpływać na różne funkcje poznawcze, emocjonalne i motoryczne, w zależności od obszaru mózgu poddanego stymulacji. Wybór rodzaju stymulacji i miejsca umieszczenia elektrod w tDCS zależy od celu terapii. Różne obszary mózgu są odpowiedzialne za różne funkcje. Miejsce umieszczenia elektrod zależy od tego, jaki obszar mózgu ma być stymulowany, w zależności od celu terapii. Anodalna stymulacja zwykle zwiększa aktywność neuronalną, podczas gdy katodalna może ją zmniejszać. Wybór zależy od tego, czy celem jest stymulacja czy inhibicja określonej funkcji mózgowej.

Cennik badań i terapii w Bydgoszcz

  • Badanie QEEG | 90 min 450 zł

    Badanie QEEG przeprowadzamy na Wydziale Psychologii w Centrum Pomocy Psychologicznej przy ul. Staffa 1 w Bydgoszczy.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mikropolaryzacja mózgu (tDCS)

Czym jest mikropolaryzacja mózgu?

Zaawansowana i oparta na solidnych badaniach naukowych, mikropolaryzacja mózgu (tDCS) reprezentuje przełom w terapiach neuromodulacyjnych. tDCS (ang. transcranial direct current stimulation) to niezwykle fascynujący krok w medycynie, który łączy prostotę z potężnymi możliwościami. To jak otwieranie nowego rozdziału w opowieści o naszym mózgu, gdzie mamy szansę na lepsze zrozumienie i

Czytaj więcej »