Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą par może budzić niepokój związany z niewiedzą o tym, jak takie spotkanie wygląda i czego można się na nim spodziewać. Dlatego też poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie związane z pierwszą wizytą poprzedzającą psychoterapię par lub małżeństw.
Pierwsze spotkanie z terapeutą par poprzedza najczęściej kontakt telefoniczny, w czasie którego partner zgłaszający potrzebę spotkania może zostać zapytany o kilka rzeczy. Najważniejszą dla ustalenia terminu spotkania jest informacja czy ten telefon jest wspólną decyzją partnerów, czy też indywidualną inicjatywą. Terapeuta par może zatem zapytać, czy partner/współmałżonek wie o tym telefonie, to pytanie jest zupełnie naturalne. Ma to ogromne znaczenie dla określenia motywacji partnerów do podjęcia się pracy psychoterapeutycznej. Podczas pierwszego kontaktu telefonicznego psychoterapeuta par może również zapytać o to, z jaką trudnością boryka się para i czy dla obojga problemem jest to samo. Pytania te mają na celu uzyskanie ogólnej wiedzy, na temat tego z czym zmagają się partnerzy i jak zapatrują się na wspólną psychoterapię.
Pierwsze spotkanie z terapeutą par
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą par trwa najczęściej ponad godzinę – od 70 do 90 minut. Czas ten potrzebny jest aby zapewnić możliwość swobodnej wypowiedzi każdemu z partnerów. Podczas pierwszego spotkania terapeuta pyta oboje partnerów o różne kwestie związane z tym, jak postrzegają oni swój związek i trudność, z jaką się mierzą. Zawsze pojawia się pytanie o to, z jakiego powodu para zdecydowała się na szukanie pomocy w tym momencie i jak radziła sobie wcześniej. Często to samo pytanie będzie skierowane do każdego z osobna, aby terapeuta mógł lepiej się zorientować czego doświadczają partnerzy w swojej relacji. Terapeuta rozmawia z parą również o historii związku i o rodzinie pochodzenia.
Ta opowieść pary o sobie pozwala zorientować się terapeucie, jakie są mocne strony partnerów, zasoby w ich relacji oraz co może stanowić obszary problemowe. Podczas rozmowy psychoterapeuta par przygląda się zachowaniu partnerów względem siebie, ich komunikacji oraz temu, w jaki sposób okazują sobie emocje i uczucia. Zwraca także uwagę, jak wygląda w parze kwestia bliskości, zaufania i wzajemnego szacunku. Warto podkreślić, że podczas spotkań z parą terapeuta pozostaje bezstronny wobec partnerów i obiektywny względem ich trudności – to jego podstawowe zadanie.
Pierwsze spotkanie jest też okazją by sprawdzić, jak para czuje się w relacji z psychoterapeutą. Czy proponowana forma pracy będzie partnerom odpowiadała, czy czują się bezpiecznie w tym kontakcie oraz jak ogólnie postrzegają osobę, do której zwrócili się po pomoc. W czasie spotkania każdy z partnerów zachęcany jest, by zadawać pytania psychoterapeucie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze sposobem prowadzonej pracy terapeutycznej.
Istotną kwestią jest również określenie, jakie oczekiwania względem terapii ma każda osoba z pary. Niejednokrotnie zdarza się, że są one różne i trudno znaleźć wspólny punkt widzenia na pierwszej sesji. Jest to temat, do którego terapeuta wraca na kolejnym spotkaniu, aby określić, nad czym para chce pracować. Ważnym aspektem jest rola psychoterapeuty w pracy z parą, która zmaga się z decyzją o dalszym byciu razem. Jego zadaniem jest stworzenie obojgu partnerom takiej przestrzeni w czasie terapii, w której będą oni mogli podjąć decyzję o przyszłości związku, niezależnie od tego, jaka ona będzie – czy para pozostanie razem, czy zdecyduje się na rozstanie.
Pierwsze spotkanie często kończy się podjęciem przez partnerów decyzji o rozpoczęciu bądź nie psychoterapii par. Niekiedy do podjęcia decyzji i określenia obszaru pracy potrzebne są 2-3 spotkania.
Skontaktuj się i umów wizytę z terapeutą par: