Neurologopedia Bydgoszcz

Neurologopeda dla osób dorosłych

Diagnoza i terapia neurologopedyczna w Bydgoszczy

Pomoc w problemach z mową

Jeśli Ty lub Twój bliski zmagacie się ze skutkami udaru, wypadku komunikacyjnego lub choroby neurozwyrodnieniowej możecie rozważyć konsultację z neurologopedą. Specjalista przyjrzy się Waszym problemom i zaproponuje specjalistyczną terapię. Dzięki odpowiednio dobranym, regularnie wykonywanym ćwiczeniom i neuroplastyczności mózgu można osiągnąć znaczne efekty, a nawet wrócić do formy sprzed wypadku lub udaru. 

Neurologopeda dla dorosłuch w Bydgoszczy - Propsyche.

Metody pracy neurologopedycznej z dorosłymi

Terapia dopasowana do potrzeb

W terapii neurologopedycznej stosuje się takie metody pracy jak np.:
  • terapia neuromotoryczna (skupia się na poprawie kontroli nad mięśniami twarzy, jamy ustnej i gardła, które są niezbędne do prawidłowej artykulacji i połykania, ćwiczenia neuromotoryczne pomagają wzmocnić te mięśnie i przywrócić ich funkcje),
  • terapia komunikacyjna (pomaga w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, może obejmować naukę alternatywnych, niewerbalnych sposobów porozumiewania się),
  • trening artykulacji (ćwiczenia artykulacyjne, które pomagają poprawić precyzję i kontrolę artykulacji dźwięków mowy),
  • terapia języka i mowy (obejmuje np. ćwiczenie słownictwa, gramatyki oraz rozwijanie zdolności do konstrukcji poprawnych zdań).

W przypadku afazji na wczesnym etapie terapii stosuje się metody bezpośrednie, rozhamowanie mowy, następnie podejmuje się aktywności stymulujące mowę. W późniejszym etapie przychodzi czas na zastosowanie metod analitycznych, którymi dąży się do przebudowy układu funkcjonalnego dla mowy.

 

Kto może skorzystać?

Dorośli, którzy zmagają z problemami z mową

Do Propsyche zapraszamy osoby, które potrzebują pomocy neurologopedycznej z powodu: 
  • udaru,
  • operacji wykonanej w obrębie mózgu (np. po usunięciu guza mózgu),
  • wypadku komunikacyjnym,
  • choroby neurozwyrodnieniowej (np. choroby Alzheimera),
  • i innych problemów neurologicznych.

Terapia w gabinecie i w domu

Codzienny trening 

Praca nad powrotem do zdrowia odbywa się w gabinecie i w domu. Neurologopeda trenuje z pacjentem w gabinecie, ale może także zaproponować trening domowy, aby wzmocnić efekty ćwiczeń. Specjalista poinstruuje jak wykonać odpowiednie ćwiczenia lub masaże, doradzi także, jak często je robić i ile czasu na nie poświęcić, aby efekt był optymalny. 

Trening z HeadApp

Nowe możliwości treningu pojawiły się wraz z wprowadzeniem programów komuputerowych do terapii funkcji poznawczych. Jednym z nich jest Headapp, który umożliwia trenowanie funkcji językowych zarówno w gabinecie, jak i w domu. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a ćwiczenia są ciekawe i umożliwają efektywną prace z różnymi problemami językowymi.

Neurologopeda dla osób dorosłych w Bydgoszczy

Terapia afazji i dyzartrii

Różne problemy z mówieniem

Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowanym uszkodzeniem mózgu, chory ma trudności z mówieniem lub rozumieniem słów i wypowiedzi, ma również problemy z pisaniem i czytaniem. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być wypadki, zatrucia, zapalenie mózgu, nowotwory mózgu, choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu. Terapia afazji ma poprawić zdolności mówienia, rozumienia mowy, czytania i pisania, dobrze jest podjąć ją zaraz po tym jak, gdy ustąpią ostre objawy choroby. Zajęcia logopedyczne można rozpocząć, gdy chory skupia wzrok na logopedzie i interesuje się otoczeniem. Najpierw neurologopeda przeprowadza diagnozę, a następnie na jej podstawie opracowuje plan terapeutyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda osoba z afazją może mieć inne problemy, typów afazji jest bardzo wiele. Terapia jest zazwyczaj procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta oraz jego rodziny. 

Dyzartria także jest zaburzeniem mowy, ale wynikającym z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni niezbędnych do mówienia. Może to  powodować problemy np. z językiem, gardłem, krtanią, podniebieniem. Objawia się np. tzw. mową dyzartryczną, która jest powolna, niewyraźna, afoniczna. Dyzartria może być skutkiem m.in. urazu głowy, choroby Parkinsona lub stwardnienie zanikowe boczne.

W celu umówienia pierwszej wizyty prosimy o kontakt telefoniczny

+48 790 219 220