Neurologopeda

zaburzenia mowy spowodowane udarem – problemy z mową powstałe w wyniku operacji guzów mózgu – afazja, dyzartria spowodowane wypadkami komunikacyjnymi – logopedyczne skutki chorób neurozwyrodnieniowych

Neurologopeda w Bydgoszczy

Specjalistyczna pomoc dla dorosłych

Jeśli Ty lub Twój bliski zmagacie się ze skutkami udaru, wypadku komunikacyjnego lub choroby neurozwyrodnieniowej możecie rozważyć konsultację z neurologopedą. Specjalista przyjrzy się Waszym problemom i zaproponuje specjalistyczną terapię. Dzięki odpowiednio dobranym, regularnie wykonywanym ćwiczeniom i neuroplastyczności mózgu można osiągnąć znaczne efekty, a nawet wrócić do formy sprzed wypadku lub udaru. 

Do Propsyche zapraszamy osoby, które potrzebują pomocy neurologopedycznej z powodu:
Neurologopeda dla dorosłych - Bydgoszcz - Propsyche.
Terapia neurologopedyczna w gabinecie i w domu
Praca nad powrotem do zdrowia odbywa się w gabinecie i w domu. Neurologopeda trenuje z pacjentem w gabinecie, ale może także zaproponować trening domowy, aby wzmocnić efekty ćwiczeń. Specjalista poinstruuje jak wykonać odpowiednie ćwiczenia lub masaże, doradzi także, jak często je robić i ile czasu na nie poświęcić, aby efekt był optymalny.  
 
Nowe możliwości treningu pojawiły się wraz z wprowadzeniem programów komuputerowych do terapii funkcji poznawczych. Jednym z nich jest Headapp, który umożliwia trenowanie funkcji językowych zarówno w gabinecie, jak i w domu pod nadzorem specjalisty. Program jest bardzo łatwy w obsłudze, a ćwiczenia są ciekawe i umożliwają efektywną prace z różnymi problemami językowymi.
Neurologopeda dla dorosłych - Bydgoszcz - Propsyche.
Neurologopeda dla dorosłych - Bydgoszcz - Propsyche.

Terapia neurologopedyczna w Propsyche dopasowana do Twoich potrzeb

W Proposyche w terapii neurologopedycznej stosujemy takie metody pracy jak np.:

  • terapia neuromotoryczna (skupia się na poprawie kontroli nad mięśniami twarzy, jamy ustnej i gardła, które są niezbędne do prawidłowej artykulacji i połykania, ćwiczenia neuromotoryczne pomagają wzmocnić te mięśnie i przywrócić ich funkcje),
  • terapia komunikacyjna (pomaga w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, może obejmować naukę alternatywnych, niewerbalnych sposobów porozumiewania się),
  • trening artykulacji (ćwiczenia artykulacyjne, które pomagają poprawić precyzję i kontrolę artykulacji dźwięków mowy),
  • terapia języka i mowy (obejmuje np. ćwiczenie słownictwa, gramatyki oraz rozwijanie zdolności do konstrukcji poprawnych zdań).
W przypadku afazji na wczesnym etapie terapii specjalista stosuje metody bezpośrednie, rozhamowanie mowy, następnie podejmuje się aktywności stymulujące mowę. W późniejszym etapie przychodzi czas na zastosowanie metod analitycznych, którymi dąży się do przebudowy układu funkcjonalnego dla mowy.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne
Logo HeadApp- aplikacja neuropsychologiczna.

Nowoczesna aplikacja do neurorehabilitacji

HeadApp to nowoczesne oprogramowanie służące do treningu funkcji poznawczych i rehabilitacji neuropsychologicznej.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie współpracy z neurologopedą w Bydgoszczy.

Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowanym uszkodzeniem mózgu, chory ma trudności z mówieniem lub rozumieniem słów i wypowiedzi, ma również problemy z pisaniem i czytaniem. Przyczyną takich uszkodzeń mogą być wypadki, zatrucia, zapalenie mózgu, nowotwory mózgu, choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu. Terapia afazji ma poprawić zdolności mówienia, rozumienia mowy, czytania i pisania, dobrze jest podjąć ją zaraz po tym jak, gdy ustąpią ostre objawy choroby.

Terapię logopedyczną rozpoczyna się, gdy ustąpią ostre objawy choroby, gdy chory może skupić wzrok na logopedzie i interesuje się otoczeniem. Najpierw neurologopeda przeprowadza diagnozę, a następnie na jej podstawie opracowuje plan terapeutyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każda osoba z afazją może mieć inne problemy, jest wiele typów afazji. Na początku zajęcia mogą trwać zaledwie kilka minut, z czas są wydłużane, o ile stan pacjenta na to pozwala, do 45 minut.

Terapia jest zazwyczaj procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta oraz jego rodziny. Może być tak, że część zmian spowodowanych niespodziewanym, niekorzystnym wydarzeniem, takim jak np. udar cofnie się samoistnie, ale równie dobrze terapia może trwać 2-3 lata i dłużej, a jej efektem nie będzie całkowity powrót do stanu pierwotnego.

Dyzartria także jest zaburzeniem mowy, ale wynikającym z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni niezbędnych do mówienia. Może to  powodować problemy np. z językiem, gardłem, krtanią, podniebieniem. Objawia się np. tzw. mową dyzartryczną, która jest powolna, niewyraźna, afoniczna. Dyzartria może być skutkiem m.in. urazu głowy, choroby Parkinsona lub stwardnienie zanikowe boczne.

W przypadku, gdy mowa nie wraca lub mówienie sprawia pacjentowi ogromny wysiłek, neurologopeda pomaga rozwijać komunikację niewerbalną, która również może być efektywną formą porozumiewania się. Dzięki możliwości przekazania swoich pragnień, zmniejsza się frustracja pacjenta i rośnie jego pewność siebie.

Cennik usług pomocy neurologopedycznej dla dorosłych w Bydgoszcz

Poniżej zamieszczamy cennik związany z pomocą psychologiczną dla osób dorosłych . Cenny innych usług, które świadczymy w Propsyche znajdziecie Państwo w cenniku ogólnym.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Psychiatra i leki psychiatryczne

Często boimy się przyjmować leki przepisane przez psychiatrę. Dlaczego?

„Uzależnię się”, „zmieni się moja osobowość” – takie fałszywe przekonania na temat leków przepisywanych przez psychiatrów pojawiają się w głowach wielu osób. Twierdzenia te nie mają jednak nic wspólnego z prawdą i wywołują niepotrzebny lęk u cierpiących. Bywa, że cierpienie emocjonalne, depresja, lęki i inne objawy znacznie utrudniają osobie codzienne

Czytaj więcej »