Depresja lekooporna

Wsparcie dla osób cierpiących na depresje lekooporną – Co robić, kiedy standardowe terapie i leczenie nie pomagają? – Leczenie depresji lekoopornej w Bydgoszczy – Leczenie i profilaktyka w ramach badań nowych leków w depresji lekoopornej

Depresja lekooporna - terapia

Pomoc dla dorosłych w Propsyche

Od dłuższego czasu zmagasz się z depresją? Standardowe leczenie nie jest niestety skuteczne? Nie wierzysz, że coś może Ci pomóc? Daj sobie szansę i poszukaj pomocy w Propsyche. Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w leczeniu depresji lekoopornej. Nasze Centrum współpracuje z Promente, ośrodkiem badań klinicznych, w którym prowadzone są badania nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w psychiatrii w leczeniu depresji.

W przypadku depresji opornej na leczenie stosuje się czasami alternatywne i nowoczesne eksperymentalne terapie, takie jak np.:
Leczenie depresji lekoopornej w Bydgoszczy w centrum Propsyche.
Depresja lekooporna - diagnoza

Depresja lekooporna, znana również jako depresja oporna na leczenie, to stan, w którym osoba cierpiąca na depresję nie reaguje wystarczająco na standardowe metody leczenia, takie jak leki przeciwdepresyjne lub terapia psychologiczna. Ten rodzaj depresji stwierdza się, gdy dwie terapie przeciwdepresyjne, w trakcie których użyto leków z różnych grup, nie przyniosły wystarczających rezultatów. Oczywiście chodzi o terapie, podczas których chory przyjmował leki zgodnie z zaleceniami lekarza: w odpowiednich dawkach, regularnie i przez czas określony przez specjalistę. 

Leczenie depresji lekoopornej w Bydgoszczy w centrum Propsyche.
Leczenie depresji lekoopornej w Bydgoszczy w centrum Propsyche.

Depresja lekooporna - terapia

Terapia depresji lekoopornej może być wyzwaniem zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza prowadzącego. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie alternatywnych form leczenia, takich jak terapia elektrowstrząsowa (ECT), przezczaszkowa stymulacja magnetyczna TMS, przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS – oferowany w Propsyche) lub stosowanie innych klas leków przeciwdepresyjnych.
 
Alternatywą dla tradycyjnych leków może być esketamina podawana w formie aerozolu do nosa (esketamina jest substancją czynną w leku donosowym Spravato). Ta terapia również jest dostępna w Propsyche. Tradycyjnie przepisywane leki doustne zwiększają ilość substancji chemicznych na przykład: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, są one odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między komórkami mózgu. W ten sposób zwiększenie ilości przekaźników wpływa na poprawę nastroju. Esketamina zwiększa poziom glutaminianu, którego jest, jeśli chodzi o przekaźniki chemiczne w mózgu najwięcej. Badania kliniczne pokazują, że esketamina zmniejsza takie objawy depresji jak: smutek, lęk, poczucie bezwartościowości, problemy ze snem i apetytem, utrata zainteresowań, spowolnienie psychoruchowe. Według niektórych badaczy poprawa może być zauważalna już po 15 minutach od aplikacji leku. Esketamina może być stosowana razem z innymi lekami przeciwdepresyjnymi. Więcej o terapii Spravato.

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

  • poniedziałek 8.00 - 21.30
  • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
  • sobota - niedziela nieczynne

Ośrodek Badań Klinicznych w Bydgoszczy

Od kilkunastu lat nasz zespół uczestnicy w badaniach klinicznych, umożliwiając pacjentom dostęp do najnowszych leków i preparatów medycznych.

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości osób, które rozważają rozpoczęcie leczenia depresji lekoopornej w Propsyche.

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) to nieinwazyjna metoda neuromodulacji, która polega na dostarczaniu niskiego natężenia prądu do mózgu poprzez elektrody umieszczone na skórze głowy. Jest to coraz częściej stosowana technika w leczeniu stanów psychiatrycznych, neurorehabilitacji i terapii zaburzeń poznawczych. Dostępna jest również w Propsyche.
Jest to metoda zalecana przez wiodące instytucje medyczne i coraz częściej wykorzystywana ze względu na swoją nieinwazyjność i łatwość w aplikacji. tDCS działa poprzez modulację aktywności neuronalnej, co może prowadzić do zmian w neuroplastyczności. 
 
Wyróżniamy dwa rodzaje stymulacji:
  • Anodalna stymulacja tDCS: Stymulacja anodalna (z użyciem anody jako elektrody aktywnej) zwykle zwiększa pobudliwość neuronów poprzez depolaryzację błony komórkowej.
  • Katodalna stymulacja tDCS: Stymulacja katodalna (z katodą jako elektrodą aktywną) zazwyczaj zmniejsza pobudliwość neuronów poprzez hiperpolaryzację.
 
Poprzez zmianę pobudliwości neuronów, tDCS może wpływać na różne funkcje poznawcze, emocjonalne i motoryczne, w zależności od obszaru mózgu poddanego stymulacji. Wybór rodzaju stymulacji i miejsca umieszczenia elektrod w tDCS zależy od celu terapii. Różne obszary mózgu są odpowiedzialne za różne funkcje. Miejsce umieszczenia elektrod zależy od tego, jaki obszar mózgu ma być stymulowany, w zależności od celu terapii, np.: leczenie depresji, poprawa pamięci czy redukcja bólu. Anodalna stymulacja zwykle zwiększa aktywność neuronalną, podczas gdy katodalna może ją zmniejszać. Wybór zależy od tego, czy celem jest stymulacja czy inhibicja określonej funkcji mózgowej.
Farmakoterapia i psychoterapia są najskuteczniejsze. Ale stosuje się również metody wspomagające lub alternatywne, gdy standardowe terapie nie działają. Na przykład, w przypadku depresji sezonowej stosuje się fototerapię. Chory systematycznie eksponuje się na światło o odpowiednich parametrach. Metoda ta często stosowana jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy naturalnego światła jest znacznie mniej niż latem. 
 
Może zabrzmi to groźnie, ale nadal jedną z metod leczenia bywają elektrowstrząsy. Stosowane są zazwyczaj wtedy, kiedy nie działa farmakoterapia lub z jakiś powodów nie można choremu podać leków. Leczenie elektrowstrząsami wygląda obecnie zdecydowanie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu i nie trzeba się go obawiać.
 
Inne, proste a skuteczne sposoby na poprawę nastroju, które mogą wspomóc leczenie antydepresantami to odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczna.  
Badania naukowe potwierdzają, że wpływ na zdrowie psychiczne może mieć flora bakteryjna jelit. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei i Uniwersyteckich Klinik Psychiatrycznych w Bazylei zauważyli, że bakterie jelitowe mogą wpływać na układ nerwowy w różny sposób np. poprzez produkty przemiany materii i w ten sposób poprawiać skuteczność leków przeciwdepresyjnych.

Podstawową metodą leczenia depresji jest farmakoterapia. Leki muszą być dopasowane do sytuacji: chorób współistniejących, innych leków przyjmowanych przez osobę z depresją. Leki pomagają, ale nie od razu. Medykamenty trzeba brać codziennie. Jeśli są przyjmowane regularnie i leczenie prowadzone jest prawidłowo poprawa powinna być widoczna po kilku tygodniach. Zadowalające wyniki uzyskuje się u około 70 proc. badanych. Jeśli poprawy nie ma, należy powiedzieć o tym lekarzowi na wizycie kontrolnej, specjalista zdecyduje, czy konieczna jest zmiana dawki, czy leku. Trzeba pamiętać, żeby nie odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli wydaje się, że już nie są potrzebne albo, że nie działają. To może spowodować nawrót depresji bądź zaostrzenie choroby.

Badania kliniczne nowych substancji mogących zwalczać depresję idą przede wszystkim w dwóch kierunkach. 
 
Niektórzy naukowcy do walki z depresją próbują wykorzystać silnie działające substancje, takie jak na przykład psylocybina pozyskiwana z grzybków halucynogennych. Psylocybina ma właściwości psychodeliczne i występuje w różnych gatunkach grzybów. Drugi kierunek badań nad nowymi lekami stosowanymi w leczeniu depresji opiera się na hipotezie, że depresja ma związek z toczącymi się w mózgu procesami zapalnymi. W tych badaniach testuje się substancje mające działanie przeciwzapalne. Pomysł na taki sposób walki z depresją pojawił się, gdy zaobserwowano więcej biomarkerów stanów zapalnych we krwi osób zmagających się z tą chorobą. Cytokiny zapalne, bo to o nich mowa, mogą wywoływać zmiany między innymi w ośrodkowym układzie nerwowym.
 
Nasze Centrum współpracuje z Promente, ośrodkiem badań klinicznych, w którym prowadzone są badania nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w psychiatrii w leczeniu depresji. O prowadzonych obecnie badaniach dowiesz się tutaj.

Przede wszystkim należy zabrać ze sobą przyjmowane leki w oryginalnych opakowaniach wraz z dawkowaniem, wszelką dokumentację medyczną dotyczącą leczenia, zwłaszcza psychiatrycznego, pobytów w szpitalu, leczenia neurologicznego, wyniki badań krwi (jeśli się je posiada) i badań obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). 

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Mężczyzna chorujący na depresję, depresja u mężczyzn
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – objawy, przyczyny, leczenie depresji

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to tylko niektóre z możliwych objawów depresji. W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem takie stany, w których czuje smutek lub przygnębienie. Zdarza się, że osoba doświadczająca takiego stanu mówi o

Czytaj więcej »