Leczenie Choroby Alzheimera

Jak przebiegają kompleksowa diagnoza i leczenie choroby Alzheimera w Propsyche? – Jakie są objawy choroby Alzheimera? – Jak się przygotować do pierwszej wizyty? – Jak przebiega choroba Alzheimera?

Leczenie choroby Alzheimera w Propsyche

Kompleksowe wsparcie dla osób starszych i ich rodzin

W Propsyche Twój bliski otrzyma kompleksową i profesjonalną pomoc w walce z problemami z pamięcią, spowodowanymi chorobą Alzheimera lub innymi chorobami otępiennymi. Nasz zespół, składający się z lekarzy, neuropsychologów i innych specjalistów, przeprowadzi szczegółowe badania. Trafna i rzetelna diagnoza oraz indywidualny plan leczenia są dla nas kluczowe. Leczenie w Propsyche uwzględnia również inne problemy seniora, takie jak nadciśnienie lub cukrzyca.

Rozumiemy, że choroba Alzheimera to trudne doświadczenie nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. Oferujemy wsparcie, edukację i poradnictwo psychologiczne dla rodziny, pomagając zrozumieć chorobę, radzić sobie z jej objawami i dostosować się do nowej sytuacji.

Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu holistycznemu podejściu i zaangażowaniu, Twój bliski otrzyma najlepszą możliwą opiekę, która pozwoli mu zachować jak najdłużej komfort życia i niezależność.

Objawy choroby Alzheimera mogą różnić się w zależności od stadium choroby oraz indywidualnych cech pacjenta, ale ogólnie obejmują one:
Leczenie choroby Alzheimera w Bydgoszczy.
Leczenie choroby Alzheimera - diagnoza i leczenie w Propsyche

Pierwsza wizyta w Propsyche trwa 3h. Dlaczego? Czas i sposób przeprowadzania wizyty został dokładnie przemyślany. Nasz model leczenia znacząco podnosi trafność i rzetelność diagnozy.  Podczas wizyty w ośrodku najpierw zbierany jest szczegółowy wywiad oraz analizowana jest dotychczasowa dokumentacja, pielęgniarka sprawdza także podstawowe parametry związane ze zdrowiem: mierzy ciśnienie, puls. Następnie przeprowadzane jest badanie neuropsychologiczne. Późnej pacjent odwiedza lekarza, który podczas godzinnej konsultacji kontynuuje oraz stawia wstępną diagnozę i proponuje leczenie.

W ten sposób oszczędza się czas i pieniądze, a przede wszystkim podnosi trafność i rzetelność diagnozy. Taki model leczenia jest spójny z zaleceniami światowych organizacji w zakresie opieki psychogeriatrycznej i wyróżnia nasz ośrodek w regionie.

W ośrodku, z którym współpracujemy – Promente prowadzone są badania kliniczne nad nowymi lekami stosowanymi w chorobie Alzheimera, nasi pacjenci mają szansę brać w nich udział.

Zapraszamy do kontaktu – wspólnie stawimy czoła chorobie.

Leczenie choroby Alzheimera w Bydgoszczy, Propsyche.
Leczenie i diagnoza choroby Alzheimera Bydgoszcz Centrum Medyczne Propsyche.

Leczenie choroby Alzheimera - wsparcie dla bliskich 

Wizyty w Propsyche to nie tylko ocena medyczna, ale również wsparcie psychologiczne i edukacja na temat choroby, jej wpływu na życie codzienne oraz sposobów radzenia sobie z trudnościami. Zapewniamy kompleksową opiekę, mając na uwadze nie tylko zdrowie fizyczne, ale i dobrostan emocjonalny pacjentów oraz ich rodzin.

Choroba Alzheimera to najczęściej diagnozowana choroba otępienna u seniorów. Czasami jednak jej objawy mogą przez dłuższy czas być niezauważone, albo mylone z innymi dolegliwościami, tymczasem im szybciej rozpocznie się leczenie, tym dłużej chory pozostanie w optymalnej formie. Postęp choroby zostanie spowolniony, a jej objawy złagodzone. Dlatego jeśli widzisz niepokojące objawy u swojego bliskiego skonsultuj się z lekarzem. 

Rejestracja

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym personelem recepcji.

790 219 220

Godziny pracy
Centrum Propsyche

 • poniedziałek 8.00 - 21.30
 • wtorek - piątek 8.00 - 20.00
 • sobota - niedziela nieczynne

W Propsyche, w jednym ośrodku pomoc świadczą: psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci

Bardzo często leczenie psychiatryczne opiera się na działaniach wielotorowych np.: braniu leków, psychoterapii, psychoedukacji, a w przypadku młodzieży także socjoterapii. W Propsyche dostępne są wszystkie wymienione formy pomocy. Co więcej specjaliści ściśle współpracują ze sobą, konsultują się, dzięki czemu terapia jest spójna i może być w razie potrzeby szybko modyfikowana.

Najczęściej zadawane pytania

Tworzymy plan opieki uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. W tym miejscu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości seniorów oraz opiekunów, którzy rozważają rozpoczęcie leczenia choroby Alzheimera.

W przypadku choroby Alzheimera pojawiają się najpierw subtelne zaburzenia pamięci. Później dochodzą takie objawy jak: problemy z nazywaniem przedmiotów, nieprawidłowym rozpoznawaniem słów, trudności w wykonywaniu czynności codziennych (ubieranie się, mycie, pisanie), mimo zachowanych funkcji sensomotorycznych. Dochodzą do tego zaburzenia uwagi i koncentracji, może wystąpić otępienie czołowo-skroniowe.
 
Bywa, że we wstępnej fazie choroby, pacjent zaczyna mniej sprawnie posługiwać się sprzętem, np. samochodem, pralką, telefonem komórkowym, czy nawet pilotem do telewizora. Funkcje różnych urządzeń, które były niegdyś banalne dla osoby chorej, mogą zacząć się wydawać skomplikowane. Później chory nie rozpoznaje osób, miejsc, przedmiotów, nie jest zdolny do planowania wieloetapowych działań. U pacjentów występuje brak krytycyzmu co do postępujących trudności. 
 
Problemy z pamięcią przebiegają w ten sposób, że zaangażowane w nie są coraz większe struktury mózgu i coraz więcej jest kłopotów z samodzielnością, czyli na przykład: płaceniem rachunków, załatwianiem spraw, ale także z kontrolą zachowania i snem. W późniejszych fazach rozwoju choroby Alzheimera mogą występować zaburzenia behawioralne: bezcelowe przemieszczanie się, agresja, wycofanie społeczne, zespoły depresyjne i lękowe, urojenia, a nawet halucynacje. Często zdarza się, że właśnie zaburzenia zachowania są powodem zgłoszenia się do lekarza. Choroba Alzheimera może trwać od 4 do 20 lat. Najczęściej przyczyną śmierci chorych na Alzheimera są infekcje, ogólne wyniszczenie organizmu, zachłyśnięcia, a także powikłania po upadkach, wyziębienia spowodowane wędrówkami, odwodnienia.
Pierwotną przyczyną choroby Alzheimera są białka (m.in. beta-amyloid) odkładające się w patologiczny sposób w mózgu. Powodują one zanik neuronów i połączeń między nimi. Białka te tworzą złogi, zwane płytkami. U zdrowych ludzi płytki beta-amyloidu są usuwane z tkanek.  
U pacjentów z chorobą Alzheimera metabolizm tego białka jest zakłócony. Początkowo zmiany neurodegeneracyjne widać w układzie limbicznym – hipokampie, ciele migdałowatym. Z czasem nieprawidłowości pojawiają się w płatach skroniowych, ciemieniowych i czołowych kory mózgu. Pacjent ma zaburzenia pamięci epizodycznej, uwagi, myślenia, funkcji językowych oraz wzrokowo-przestrzennych.
Czynnikami ryzyka chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera są oprócz wieku między innymi:
 • nadciśnienie tętnicze,
 • hipercholesterolemia w wieku średnim,
 • palenie tytoniu,
 • urazy głowy,
 • późne zachorowanie na depresję.
Do czynników, które działają ochronnie na pamięć, czyli mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania np. na chorobę Alzheimera, należą:
 • większa liczba lat edukacji,
 • utrzymanie aktywności intelektualnej i fizycznej do późnego wieku,
 • dobrze rozwiniętą sieć społeczna,
 • zdrowie psychiczne,
 • odpowiednia dieta.
Poza chorobą Alzheimera problemy z pamięcią mogą wynikać z takich dolegliwości jak:
 • udar mózgu,
 • otępienie naczyniopochodne,
 • otępienie czołowo-skroniowe,
 • łagodne zaburzenia poznawcze,
 • nadużywanie alkoholu,
 • problemy hormonalne,
 • depresja,
 • zaburzenia uwagi,
 • inne zaburzenia dobrostanu psychicznego.

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio przygotować się do wizyty. Koniecznie trzeba ze sobą zabrać:

Pacjentowi zawsze powinna towarzyszyć bliska osoba. Po pierwsze będzie go wspierała, po drugie w razie potrzeby udzieli specjalistom dodatkowych informacji i porozmawia z lekarzem o zaleceniach i diagnozie. To bardzo ważne ponieważ do Poradni Psychogeriatrycznej przychodzą osoby mające problemy z funkcjami poznawczymi.

Cennik Całościowego Pakietu Diagnostycznego w Propsyche

Poniżej zamieszczamy cennik pomocy dla pacjentów powyżej 60 r. ż, ze zdiagnozowaną chorobą neurozwyrodnieniową, np. chorobę Alzheimera lub z zaburzeniami pamięci . Cenny innych usług, które świadczymy w Propsyche znajdziecie Państwo w cenniku ogólnym.

 • Pierwsza wizyta 590 zł

  Wizyta ok. 3 godzin, odbywa się badanie pielęgniarskie, psychologiczne oraz lekarskie.

 • Druga wizyta 450 zł

  Wizyta 60-75 minut.

 • Kolejna wizyta | Pakiet kontrolny jednodniowy 450 zł

  Lekarz + neuropsycholog. Wizyta 60-75 minut.

 • Kolejna wizyta | Konsultacja lekarska kontrolna 290 zł

  Wizyta ok. 30 minut.

 • Kolejna wizyta | Konsultacja psychologiczna 200 zł

  Psycholog lub neuropsycholog. Wizyta 45-50 minut.

Podczas wizyty zbierany jest szczegółowy wywiad, przeprowadzana jest analiza dokumentacji medycznej, przyjmowanych leków, przebieg hospitalizacji, przeprowadzane jest szczegółowe badanie psychologiczne, a na koniec pacjent odbywa diagnostyczną wizytę u lekarza, na której przechodzi ocenę psychiatryczną i neurologiczną zakończoną wstępnym rozpoznaniem. Lekarz zleca dodatkowe badania, jeśli są wskazane. Wdrażane jest początkowe leczenie.

Na wizycie odbywa się weryfikacja wstępnego rozpoznania z pierwszej wizyty, omówione zostają wyniki dodatkowych badań, stawiana jest końcowa diagnoza a leczenie jest dostosowywane do niej. Po drugiej wizycie lekarskiej odbywa się konsultacja u psychologa w celu przeprowadzenia dodatkowych badań, jeśli są potrzebne oraz omawiane jest rozpoznanie postawione przez lekarza pod kątem profilaktyki, ćwiczeń pamięci, możliwości spowolnienia zaburzeń poznawczych.

Skorzystaj z naszej wiedzy

Poniższe artykuły napisane zostały dla Twojego zdrowia i rozwoju przez specjalistów Propsyche
Badania kliniczne nad nowymi lekami stosowanymi w depresji prowadzone są także w Promente
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – naukowcy wciąż szukają nowych leków

Większość cierpiących na depresję dobrze reaguje na powszechnie stosowane leki. Jest jednak grupa osób, którym standardowe leczenie nie pomaga. Naukowcy wciąż poszukują nowych leków, które zadziałałyby w tych trudnych przypadkach. Depresja to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie, nie

Czytaj więcej »
Jak zapobiegać chorobie Alzhemera?
Bez kategorii

Prezenty dla seniora – 10 praktycznych propozycji

Pod choinką dla seniora: przegląd praktycznych przedmiotów, mogących ułatwić życie osobom z różnymi dolegliwościami wieku starszego. Chyba każdy lubi prezenty i dostawać, i dawać. Są osoby, które już kilka miesięcy przed świętami „kompletują” podarki dla całej rodziny i przyjaciół. Delektują

Czytaj więcej »
W Propsyche zajmujemy się także diagnozą otępień.
Profilaktyka

Kawa a choroby otępienne: mała, czarna może pomóc

Wielu z nas ma lub miało krewnych zmagających się z chorobami otępiennymi. Wiemy jak może wyglądać życie takich osób i ich bliskich. Pojawia się strach, że kiedyś i my zachorujemy, zaczynamy myśleć co zrobić, aby chorobie zapobiec. Lekarze doradzają aktywność fizyczną, umysłową i społeczną, dietę

Czytaj więcej »
Mężczyzna chorujący na depresję, depresja u mężczyzn
Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia

Depresja – objawy, przyczyny, leczenie depresji

Ciągłe poczucie smutku, pesymistyczne myśli dotyczące przyszłości, brak energii, obojętność, spadek poczucia własnej wartości, trudności w skupieniu myśli – to tylko niektóre z możliwych objawów depresji. W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem takie stany, w których czuje smutek lub

Czytaj więcej »