fbpx

Kurs rozszerzający z zakresu psychologii klinicznej i podstaw psychoterapii dla studentów

(edycja 2022/2023)

Data

9 spotkań, daty w opisie szkolenia

Harmonogram zajęć

informacje wkrótce

Adres

Platforma internetowa Zoom

}

Godziny szkoleniowe

50h

Zaświadczenie

Tak

Inwestycja

informacje wkrótce

To nas wyróżnia! 

Zajęcia na kursie są realizowane z wykorzystaniem materiału wideo przedstawiającego interakcję terapeuty i pacjenta! Nie jest to kurs wcześniej nagrany, podstawą kurs jest interakcja z uczestnikami i prowadzącymi.

Do kogo kierujemy kurs?

Prezentowany kurs kierowany jest do studentek i studentów psychologii od 2 roku wzwyż. Jego celem jest poszerzenie wiedzy z zakresu psychologii klinicznej i psychoterapii, w szczególności w zakresie psychopatologii i diagnozy psychologicznej oraz wzbogacenie kształcenia akademickiego. Kurs szczególnie polecamy osobom, które rozważają w przyszłości rozpoczęcie szkolenia psychoterapeutycznego. Jest to świetne wprowadzenie!

Kurs przeznaczony jest wyłącznie dla studentek i studentów psychologii i został przygotowany z myślą o nich!

Jak wyglądają zajęcia?

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu od października do czerwca w piątki w dwóch blokach. Blok pierwszy (~ 1,5h min.) poświęcony będzie interaktywnej prezentacji danego zagadnienia, natomiast drugi blok (~ 3h) będzie przeznaczony na prezentację i omówienie sytuacji z gabinetu psychologicznego i psychoterapeutycznego, analizę materiału klinicznego (m.in. dane z wywiadu, testy psychologiczne, fragmenty sesji psychoterapeutycznych). 

Formuła comiesięcznych spotkań ma nie tylko umożliwić podnoszenie praktycznej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej i psychoterapii, ale także motywować i inspirować do ukierunkowanych własnych poszukiwań i dalszego szkolenia. Uczestnicy kursu otrzymają także dostęp do materiałów do pracy własnej przed lub po spotkaniu. Materiały przed spotkaniem będą proponowane dla osób chętnych w celu wyrównania poziomu grupy. Główny nacisk w trakcie spotkań będzie położony na kształtowanie w uczestnikach klinicznego psychologicznego myślenia o osobie.

Przed zajęciami uczestnicy otrzymują materiały do samodzielnej lektury, w oparciu o które przygotowujemy teoretyczny blok wprowadzający. Oczywiście nie zamieszczamy w naszych prezentacjach bloku skopiowanego tekstu. Lektura jest zadaniem domowym. Podczas prezentacji tłumaczymy jak teoria ma się do praktyki oraz ilustrujemy materiał licznymi przykładami.

Kurs realizujemy ONLINE

Szkolenie psychologiczne online

Kurs prowadzimy online na platformie Zoom. Wymagamy jednak stałego kontaktu audio-wideo oraz uczestnictwa w warunkach, które zapewniają zachowanie poufności i swobodnej pracy. Nie szykujemy się na kursie do lekkiej pracy, więc oczekujemy od kursantów zaangażowania, co nie oznacza, że jest nudno i drętwo.

Jakie tematy realizujemy?

 1. Psychoterapia a inne formy pomocy psychologicznej
 2. Pierwszy kontakt z psychologiem/psychoterapeutą
 3. Znaczenie relacji w kontakcie terapeutycznym
 4. Zjawisko oporu
 5. Zaburzenia afektywne – depresja
 6. Depresja a problemy osobowościowe
 7. Wprowadzenie do psychofarmakologii na przykładzie leczenia zaburzeń depresyjnych
 8. Zaburzenia osobowości
 9. Zagadnienie seksuologiczne w gabinecie psychologa/psychoterapeuty

Tematyka szkoleń może zostać zmodyfikowana pod wpływem potrzeb zgłoszonych przez grupę, m.in. o spotkania dotyczące psychoterapii uzależnień, profilaktyki depresji i zaburzeń lękowych poprzez mindfulness/uważność, konsultacja psychologiczna z parą.

  Na zajęciach wykorzystujemy nagrania wideo sesji terapeutycznych

  kurs dla studentów psychologii

  Dobrze wiemy, że obraz potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów. Jedną z podstawowych trudności w wyobrażeniu sobie przez osobę, która planuje zostać w przyszłości psychoterapeutą, tego, jak faktycznie wygląda praca w gabinecie terapeutycznym jest to, że w ramach studiów spotykamy się najczęściej z opisem słownym. Teoretyczne opracowania wiodą prym nad zapisem przebiegu sesji. Co więcej, tak przygotowany materiał jest często wzorcowy, dobrze przemyślany i zaplanowany. W przygotowanej przez nas bibliotece filmów szkoleniowych znajdują się nagrania niewyreżyserowane. Choć w torole pacjentów wcielili się profesjonalni aktorzy i inny terapeuci, to osoba prowadząca sesję nie wiedziała, co za chwilę zostanie wypowiedziane. Dzięki temu uzyskaliśmy materiał, który pokazuje warsztat psychologa z różnych stron. Pokazujemy zarówno to, co działa, jak i to, co utrudnia kontakt.

  Spotkania będą prowadzone przez dyplomowanych psychoterapeutów, wykładowców akademickich, psychologów klinicznych, lekarza psychiatrę oraz przez innych zaproszonych gości. Pomimo, iż tematy spotkań pokrywają się z programem studiów na kierunku psychologia, zawarty materiał oraz forma realizacji zostały opracowane tak, aby uzupełniać, a nie powtarzać treści przewidzianych programem studiów z naciskiem na prezentacje realnych sytuacji klinicznych z pracy osób prowadzących.

  Zupełnie inny rodzaj kształcenia psychologicznego! Poznaj dotychczasowe opinie!

  „Kurs był świetnym dopełnieniem trzeciego roku studiów! Usystematyzował ważne treści, ale przede wszystkim – w czasie kiedy powoli trzeba decydować o swojej przyszłej ścieżce zawodowej – pokazał, jak wygląda praca psychoterapeuty od strony praktycznej. Żaden podręcznik nie zastąpi takiego doświadczenia!”

  Aleksandra Perfikowska

  studentka psychologii

  „Kurs okazał się strzałem w dziesiątkę! Mimo, że niektóre kwestie, w programie kursu, były już przeze mnie znane to zawsze pojawiały się nowe istotne informacje oraz wskazówki, które przekazywali prowadzący. Z mojej perspektywy, najbardziej podobały mi się zajęcia, których przewodnim tematem była depresja, ponieważ została ona świetnie omówiona, pokazano nam ciekawe narzędzie do jej oceny. Bardzo wnoszące były zajęcia z Panią psychiatrą, która opowiedziała nam o leczeniu depresji i uświadomiła mi, jak ważna jest to kwestia również z perspektywy psychologa. Na zajęciach mogliśmy też zobaczyć jak wygląda praca psychoterapeuty, na specjalnie stworzonych w tym celu filmikach, co mi bardzo się podobało. Dostawaliśmy również różne zadania, które omawialiśmy w mniejszych grupach, a następnie wszyscy wspólnie, co było dla mnie odpowiednią metodą. Moim zdaniem ten kurs był bogaty w wiedzę, dowiedziałam się na nim wielu cennych informacji, nie tylko teoretycznych, ale także uzyskałam wiele praktycznych wskazówek. Myślę, że sukces tego kursu tkwi w prowadzących, którzy słuchali naszych opinii i dostosowywali zajęcia pod uczestników, a przede wszystkim zawsze z wielką pasją opowiadali o swojej pracy i nie opuszczał ich dobry humor!”

  Lidia Słowińska

  studentka psychologii

  „Uczestnictwo w kursie było naprawdę ciekawym i rozwijającym doświadczeniem. Bardzo cenię sobie to, że przekazana widza teoretyczna, jak i praktyczna była rozszerzeniem tego czego dotychczas  doświadczyłam studiując. Spotkania zdecydowanie zyskiwały na wartości, dzięki możliwości dzielenie się swoimi odczuciami, wrażeniami, poprzez grupową interakcje. Szkolenie odczarowuje „sztywną” psychologię. W zamian daje perspektywy różnych dróg i możliwości rozwoju w zawodzie psychologa.”

  Marta Siemienik

  studentka psychologii

  Kurs dla studentów psyhcologii

  „Kurs wniósł bardzo dużo w moje rozumienie psychologii klinicznej. Profesjonalizm szkolenia w postaci materiałów do zajęć, prezentacji, opisów przypadków, a przede wszystkim nagrań wideo z sesji przerósł moje oczekiwania i pozwolił zobaczyć jak pewne rzeczy wyglądają w praktyce, czego nie doświadczyłem na studiach. Prowadzący w postaci psychoterapeutów i psychiatry zarażali pasją do przedstawianych tematów, potrafili wytłumaczyć nawet najtrudniejsze koncepcje w zrozumiały dla uczestniczących sposób i udzielali wyczerpujących wypowiedzi na każde zadane pytania. Świetne szkolenie, polecam każdemu kto rozważa zawód psychoterapeuty!”

  Jakub Jankowski

  student psychologii

  „Bycie uczestniczką rocznego kursu sprawiło, że moja wiedza uzyskana w trakcie studiów została pogłębiona i poparta praktyką przekazaną podczas spotkań. Szczególnie atrakcyjnym elementem kursu były filmiki z przypadkami pacjentów i omawianie ich z całą grupą. Prowadzący dołożyli wszelkich starań, by szkolenie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej rzetelnej wiedzy oraz narzędzi do pracy. Szalenie dziękuję!”
  Martyna Krawczyk

  studentka psychologii

  „Kurs w PROPSYCHE to było niesamowite doświadczenie. Sposób przekazywania wiedzy był przystępny, kreatywny i urzekający. Na następne zajęcia czekałam zawsze z ogromnym zniecierpliwieniem, bo to była sama przyjemność. Najbardziej doceniam to, że Pani Hanna i Pan Łukasz pokazali mi i innym uczestnikom, że ta psychologia wcale nie jest czarną magią. Dali nam ogromną wiedzę, narzędzia i przede wszystkim informacje przydatne w przyszłości, o których na studiach nie ma w ogóle mowy. Najbardziej chyba doceniam szczerość prowadzących, widać, że robią to z pasji i miłości do psychologii i młodych ludzi. Skorzystam jeszcze nie raz z oferty PROPSYCHE.”

  Julia Juszczak

  studentka psychologii