Sport – jak zwiększyć pewność siebie?

Pewność siebie to wiara w posiadanie umiejętności sportowych potrzebnych do odniesienia sukcesu, jest zasobem odnawialnym, który należy stale zwiększać.

Budowanie pewności siebie nie zależy wyłącznie od przypadku, jest czymś co można kontrolować. Każdy z nas może wzmacniać pewność siebie, wykorzystując odpowiednie strategie. Nauczenie się, jak utrzymywać wysoki poziom pewności siebie, to klucz na drodze do zwycięskiej mentalności.

Autoafirmacje

Wiedział o tym trzykrotny mistrz świata w wadze ciężkiej Muhammad Ali. Jego pewność siebie odzwierciedlała się w jego wyglądzie, chodzie i sposobie mówienia. Ali wielokrotnie wygrywał walki nie tylko ze względu na wysokie umiejętności bokserskie, ale też z powodu niezachwianej reputacji, ogromnej wiary w siebie i zaciekłej determinacji. Pięściarz stosował jedną z technik wzmacniania pewności siebie – autoafirmacje. „Jestem najwspanialszy. I powtarzałem to sobie zanim wiedziałem, że to prawda”1 – opowiadał pięściarz.

Doświadczenia zastępcze

Inne źródło pewności siebie mogą stanowić tzw. doświadczenia zastępcze, czyli obserwacja innych zawodników (przyjaciół, kolegów z drużyny) odnoszących sukces. Przykładem, kiedy cudze zwycięstwo potrafi być inspiracją, jest zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów przez Joannę Jóźwik. Sukces Polki był dla wielu osób olbrzymim zaskoczeniem. Po finałowym biegu zawodniczka przyznała, że dostała mocne wsparcie od Artura Kuciapskiego, kolegi z reprezentacji, który dzień wcześniej wywalczył tytuł wicemistrza Europy. U Jóźwik zadziałało myślenie: „skoro on potrafił to zrobić, to ja też”. Jeśli ktoś wierzy, że ma podobne umiejętności i zdolności co inni zawodnicy, to jest w stanie poprawić swoją pewność siebie. Informacje o kolejnych medalach zdobywanych przez Polaków podczas zawodów napędzają pozostałych i to właśnie im można przypisywać zastrzyk mocy, który uaktywnia się u sportowców oglądających niespodziewane triumfy kolegów z reprezentacji.

Należy podkreślić, że powszechne przekonanie, iż pewność siebie zależy tylko i wyłącznie od wyniku jest nieprawdziwe. Pewność siebie jest powiązana z oceną własnych umiejętności. Nad jej zwiększeniem można pracować na wiele sposobów.

Jak zwiększyć swoją pewność siebie – ćwiczenie

Na początku znajdź przestronne miejsce, przygotuj kartkę i wypisz 11 mocnych stron (może być i więcej), które posiadasz (mają dotyczyć Twoich umiejętności, pasji, zalet).
Kiedy już przygotujesz listę swoich zasobów, Twoim celem jest przygotowanie oferty sponsorskiej, w której zaprezentujesz dlaczego warto w Ciebie zainwestować. Twoim zadaniem jest przedstawienie swoich atutów, dotychczasowych sukcesów. Możesz sięgnąć po opinie trenerów, swoje plany, cytaty, wykorzystać zdjęcia, listy, wycinki z gazet lub innego rodzaju pamiątki z zawodów. Forma prezentacji jest dowolna, zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej kreatywności.


1 T. Hauser, Muhammad Ali. Moje życie. Moja walka, Kraków 2013, s. 59-80.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Zespół PROPSYCHE

Zespół specjalistów zdrowia psychicznego PROPSYCHE łączy profesjonalne kompetencje z zamiłowaniem do swojej pracy. Na blogu dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć blog nigdy nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, wierzymy, że bywa pomocny.

4 marca 2018