kontakt@pro-psyche.pl Numer telefonu do wybranego specjalisty znajdziesz w zakładce Kontakt.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Pewność siebie to wiara w posiadanie umiejętności sportowych potrzebnych do odniesienia sukcesu, jest zasobem odnawialnym, który należy stale zwiększać, żeby za jej pomocą móc zabezpieczyć się przed trudami sportowej rywalizacji.

Jak najlepsi wzmacniają swoją pewność siebie? 

Budowanie pewności siebie nie zależy wyłącznie od przypadku, jest czymś co można kontrolować. Każdy z nas może wzmacniać pewność siebie, wykorzystując odpowiednie strategie. Nauczenie się, jak utrzymywać ten wysoki poziom pewności siebie, to klucz na drodze do zwycięskiej mentalności.

Wiedział o tym trzykrotny mistrz świata w wadze ciężkiej Muhammad Ali. Jego pewność siebie odzwierciedlała się w jego wyglądzie, chodzie i sposobie mówienia. Ali wielokrotnie wygrywał walki nie tylko ze względu na wysokie umiejętności bokserskie, ale też z powodu niezachwianej reputacji, ogromnej wiary w siebie i zaciekłej determinacji. Pięściarz stosował jedną z technik wzmacniania pewności siebie – autoafirmacje. Mówił on o tym, jak siebie postrzega, w kategoriach pozytywnych. Afirmacyjne powiedzenia Alego jak np. „Jestem najwspanialszy. I powtarzałem to sobie zanim wiedziałem, że to prawda”1 dobrze prezentuje jak ważna jest wiara we własne możliwości.


Inne źródło pewności siebie mogą stanowić tzw. doświadczenia zastępcze, czyli obserwacja innych zawodników (przyjaciół, kolegów z drużyny) odnoszących sukces. Przykładem, kiedy zwycięstwo potrafi być inspiracją pochodzącą od sukcesów innych jest zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów przez Joannę Jóźwik. Sukces Polki był dla wielu osób olbrzymim zaskoczeniem. Po finałowym biegu zawodniczka przyznała, że dostała mocne wsparcie od Artura Kuciapskiego kolegi z reprezentacji, który dzień wcześniej wywalczył tytuł wicemistrza Europy. U Jóźwik zadziałało myślenie „skoro on potrafił to zrobić, to ja też”. Jeśli ktoś wierzy, że ma podobne umiejętności i zdolności co inni zawodnicy, to jest w stanie poprawić swoją pewność siebie. Informacje o kolejnych medalach zdobywanych przez Polaków podczas zawodów napędzały pozostałych i to właśnie im można przypisywać zastrzyk mocy, który uaktywnił się u sportowców oglądających niespodziewane triumfy kolegów z reprezentacji.

Należy podkreślić, że przekonanie dotyczące tego, iż pewność siebie zależy tylko i wyłącznie od wyniku jest nieprawdziwe, a bardziej powiązane jest z oceną własnych umiejętności. Nad zwiększeniem pewności siebie można pracować i można to robić na wiele sposobów.

Jak zwiększyć swoją pewność siebie – ćwiczenie

Na początku znajdź przestronne miejsce, przygotuj kartkę i wypisz 11 mocnych stron (może być i więcej), które posiadasz (dotyczące Twoich moje umiejętności, pasji, zalet).
Kiedy już przygotujesz listę swoich zasobów, Twoim celem jest przygotowanie oferty sponsorskiej, w której zaprezentujesz dlaczego warto w Ciebie zainwestować. Twoim zadaniem jest przedstawienie swoich atutów, dotychczasowych sukcesów. Możesz sięgnąć po opinie trenerów, swoje plany, cytaty, wykorzystać zdjęcia, listy, wycinki z gazet czy innego rodzaju pamiątki z zawodów. Forma prezentacji jest dowolna, zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojej kreatywności.


1 T. Hauser, Muhammad Ali. Moje życie. Moja walka, Kraków 2013, s. 59-80.

Print Friendly, PDF & Email