Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, psychoterapeuty?

Co będzie się działo na pierwszej wizycie? Jak będzie wyglądało spotkanie? Co się wtedy mówi? – przed pierwszą wizytą u psychologa przychodzi do głowy wiele pytań.

Przed wizytą może pojawić się wiele wątpliwości i pytań, co jest naturalne i najczęściej związane z obawą przed nowym, nieznanym oraz niekiedy także z mitami, które przez lata narosły wokół pomocy psychologicznej i psychoterapii. Poniżej przytaczam kilka z pytań, z którymi się spotykam najczęściej. Mam nadzieję, że krótkie odpowiedzi, które zawarłem będą dla Państwa pomocne.

Aby lepiej zrozumieć drugiego człowieka

Zanim osoba, do której zdecydujemy udać się po wsparcie będzie mogła pomóc i zaproponować właściwą dla nas formę dalszej pracy, jeśli taka w ogóle będzie potrzebna, konieczne jest jedno lub kilka spotkań konsultacyjnych. W moim przypadku, jest to zazwyczaj od dwóch do czterech spotkań. Nie ograniczam się do jednego, ponieważ często dla osoby, która wcześniej nie korzystała z pomocy psychologicznej, pierwsza wizyta wiąże się z dużym lękiem, licznymi obawami i stresem, co utrudnia pełne przedstawienie problemu i swobodną rozmowę.

Pierwsze spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą to czas na zebranie tzw. podstawowego wywiadu. Możesz spodziewać się szczegółowych pytań dotyczących tego, co dokładnie sprawia Tobie trudność, w jakich okolicznościach się ona pojawia, czy do tej pory w jakiś sposób sobie radziłeś/aś sobie z problemem. Aby lepiej zrozumieć naturę przeżywanych trudności psycholog zapyta czym się zajmujesz w życiu, jak na co dzień funkcjonujesz, jak radzisz sobie ze stresem, jaki masz kontakt z rodziną, przyjaciółmi lub osobami z pracy.

Jedno spotkanie z psychologiem to zazwyczaj za mało, aby dobrze poznać problem.

Ja zazwyczaj zadaję takie pytania, by z jednej strony lepiej zrozumieć specyfikę trudności przeżywanych przez pacjentów, a z drugiej, by ułatwić osobie, która zwraca się o pomoc, możliwie swobodną wypowiedź. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym, co, kiedy i jak powiesz. Jeśli jakieś pytanie wydaje się Tobie zbyt trudne, możesz o tym powiedzieć i odmówić odpowiedzi na nie. Pamiętaj jednak, że jeśli pada jakieś pytanie, to dlatego, że odpowiedź na nie może być istotna dla przebiegu konsultacji, a w konsekwencji również dla Twojego uporania się z trudnościami.

Czego oczekuje psycholog?

Psycholog w trakcie konsultacji lub terapii z założenia nie oczekuje żadnych konkretnych treści. Zadaniem psychologa jest w miarę możliwości ułatwić Tobie przedstawienie problemu m.in. poprzez umiejętne prowadzenie rozmowy, przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i fachowych umiejętności. Pamiętaj, że psycholog to nie detektyw i nie będzie weryfikował tego, co mu powiesz. Warto odpowiadać szczerze, ponieważ ma to duży wpływ na jakość dalszej pracy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Spojrzeć jaka jest pogoda za oknem i dostosować strój do warunków atmosferycznych, a następnie wybranym środkiem transportu udać się na spotkanie – to tak trochę żartem. Do pierwszej wizyty nie musisz się przygotowywać w żaden konkretny sposób. Wystarczy, że odczuwasz potrzebę by swój problem omówić z psychologiem i jesteś na to w danym momencie gotowy. Naturalnie, jeśli dasz sobie chwilę na zastanowienie się czego tak naprawdę potrzebujesz, psychologowi może być łatwiej zrozumieć Twoje trudności, jednak, podkreślam, nie jest to konieczne. Czasem bardzo trudno jest ubrać przeżycia w słowa i to jest jak najbardziej w porządku. Od tego właśnie są spotkania konsultacyjne, aby ewentualne niejasności wyjaśnić.

Czy psycholog potraktuje moje obawy poważnie?

Psycholog spotyka się z wieloma osobami o bardzo różnych problemach. To, co przeżywamy może się wydawać śmieszne, dziwaczne, czy „chore”, ponieważ nie wiemy, że dotyczy to z reguły większej liczby osób. Specjalista, posiadając właściwe kompetencje nie postrzega trudności w kategoriach „dziwności” lub „śmieszności”. Do psychologa udajemy się, aby otwarcie porozmawiać na jakiś temat. Na tym właśnie polega praca psychologa. Naszym zadaniem jest wysłuchać, postarać się zrozumieć i udzielić pomocy w radzeniu sobie z przeżywanymi trudnościami. W swojej gabinecie jestem otwarty na pracę z każdym, kto tylko odczuwa taką potrzebę. Bez względu na naturę problemu, jego formę, czy okoliczności w jakich się pojawia. Mój gabinet jest przyjazny wszystkim bez względu na wyznanie, orientację seksualną, narodowość, płeć.

Ile potrwa praca z psychologiem? 

Długość i intensywność pracy jest bardzo indywidualną kwestią. Niekiedy kontakt kończy się na kilku spotkaniach i interwencji kryzysowej, a czasem, aby uporać się skutecznie z przeżywanymi trudnościami konieczna jest długoterminowa psychoterapia. Nie można przewidzieć czasu trwania terapii. Nawet jeśli dwie osoby usłyszą tę samą diagnozę, opisują podobne trudności i są podobnie zmotywowane do zmiany, w jednym przypadku terapia może potrwać kilka miesięcy, a w drugim kilkanaście, a nawet kilka lat. Dzieje się tak dlatego, że indywidualne doświadczenia tych osób zawsze będzie się od siebie różniły. Czas trwania terapii oraz intensywność i metody pracy terapeutycznej to tematy, które możesz swobodnie poruszyć na spotkaniu.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Uwaga

Treści z serwisu www.pro-psyche.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego psychiatrą, psychoterapeutą, psychologiem lub innym specjalistą zdrowia psychicznego. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Autor: Łukasz Warchoł

Psycholog, psychoterapeuta, psychoseksuolog, neuropsycholog, pasjonat naukowej psychologii, wykładowca i trener. Często zachodzi w głowę, jak empatycznie uchwycić indywidualność i niepowtarzalność człowieka. Miłośnik gór i wszelakiej, także tej nizinnej, aktywności fizycznej.

1 grudnia 2016