Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

W związku z rozpoczęciem współpracy ze specjalistą psychiatrą i psychoterapeutką, lek. med. Katarzyną Łachut (przeczytaj więcej o specjaliście), zdecydowaliśmy się przybliżyć Państwu na czym polega specyfika wizyty u psychiatry, czego można się spodziewać oraz dlaczego nie warto zwlekać z konsultacją (jeśli chcesz od razu zapoznać się z ofertą – wejdź na naszą podstronę psychiatra Bydgoszcz.

Lekarz psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia lekarskie oraz specjalizację z zakresu psychiatrii. Jest uprawniony do wystawienia recepty na leki oraz takich dokumentów jak zwolnienie lekarskie, skierowanie do szpitala lub skierowanie na stosowne badania laboratoryjne (np. krwi) i obrazowe (np. rezonans magnetyczny). Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem farmakologicznym chorób i zaburzeń psychicznych oraz psychoedukacją.

Zanim przejdziemy do opisu przebiegu wizyty psychiatrycznej, zachęcamy do zapoznania się z postem na temat tego czym, różni się lekarz psychiatra od innych specjalistów – psychologa i psychoterapeuty. Najważniejsze informacji zebraliśmy tutaj.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry to przede wszystkim rozmowa. Twoją uwagę może zwrócić to, że psychiatrzy najczęściej nie przyjmują pacjentów w białych kitlach a atmosfera bywa spokojniejsza i samo spotkanie jest nieco dłuższe, niż u innych specjalistów. Pierwszorazowa wizyta może trwać około godziny lub w niektórych przypadkach nawet dłużej. Wynika to z potrzeby lekarza psychiatry by dobrze poznać specyfikę problemów psychicznych pacjenta, jego historię, aktualne objawy, to jak pacjent je przeżywa, doświadcza itp. Omówienie wszystkiego wymaga czasu.

Mężczyzna rozmawia z lekarką na pierwszej wizycie.
Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry to przede wszystkim rozmowa.

Podczas badania psychiatrycznego, które oparte jest na rozmowie z pacjentem lekarz ocenia jego aktualny stan fizyczny, psychiczny, jakość snu, apetyt, nastrój, sposób radzenia sobie ze stresem oraz objawy nieradzenia sobie z różnego rodzaju myślami, emocjami czy zachowaniami itp. Podczas rozmowy pojawić się mogą także takie tematy jak dom rodzinny, nasze wychowanie, czas dojrzewania, dotychczasowe związki, relacje z ważnymi osobami.

Lekarz jest kompetentnym specjalistą by rozpoznać, czy nasilenie zgłaszanych przez pacjenta objawów wymaga przyjmowania leków oraz w jakich dawkach, a także by rozważyć zasadność włączenia psychoterapii jako formy dodatkowego lub głównego leczenia. Ważne zatem, aby dobry psychiatra współpracował z innymi specjalistami zdrowia psychicznego, jakimi są psycholog lub psychoterapeuta.

Jeśli szukasz lekarza psychiatry w Bydgoszczy prywatnie, zapoznaj się z naszą ofertą! Więcej informacji...

Przed postawieniem rozpoznania lekarz psychiatra może nas także skierować na badania laboratoryjne lub obrazowe, np. by wykluczyć jako przyczynę doznawanych objawów zaburzenia metaboliczne, hormonalne lub nowotworowe. Do problemów natury psychicznej mogą prowadzić na przykład niedobory niektórych witam oraz leki przyjmowane na inne schorzenia. Lekarz może nas także skierować na badanie psychologiczne lub do innych specjalistów, np. endokrynologa czy neurologa.

Lekarz psychiatra poprowadzi rozmowę, zadając kolejne pytania i wspierając nas w ułożeniu myśli.

Badanie psychiatryczne jest specyficzną formą badania lekarskiego, ponieważ opiera się na rozmowie z pacjentem w dużo większym stopniu, aniżeli ma to miejsce w przypadku lekarzy innych specjalności. Ważne zatem, abyśmy wypowiadali się swobodnie, ale wyczerpująco. Nie musimy się jednak szczególnie do wizyty przygotowywać. Warto zabrać wyniki ostatnich badań, wypisy ze szpitala, spisać zażywane leki oraz mieć mniej więcej ułożone w głowie to, z czym mamy problem. Nie martwmy się jednak, że nie opiszemy właściwie tego, co przeżywamy. Lekarz psychiatra poprowadzi rozmowę, zadając kolejne pytania i wspierając nas w ułożeniu myśli. Pokieruje on tak przebiegiem rozmowy, by badanie psychiatryczne było jak najbardziej miarodajne.

Ważne by rozmowa była szczera

Warto postarać się opowiadać o sobie szczerze i bezpośrednio na tyle, na ile tylko to możliwe. Pomoże to w trafnym rozpoznaniu i zaplanowaniu skutecznego leczenia. Ważna jest także spontaniczność oraz czasem mówienie „tak, jak nam się wydaje”, własnymi słowami i tak jak potrafimy. Zdecydowanie ważniejsze od poprawności językowej jest przekazanie lekarzowi tego, co czujemy i przeżywamy jak najbardziej wiernie i obrazowo. Jeśli odczujemy, że rozmowa z lekarzem psychiatrą nie pozwoliła nam powiedzieć wszystkiego, bo nie zostały zadane pytania dotyczące ważnych i znaczących dla nas problemów, zawsze możemy sami poruszyć także te sfery, czy obszary, o które nie zostaliśmy zapytani przez lekarza. Pamiętajmy też, że zawsze możemy poprosić o doprecyzowanie pytania lub wyjaśnienie jakiegoś pojęcia.

O prowadzonej w PROPSYCHE terapii, oferowanej pomocy psychologicznej i konsultacjach przeczytasz tutaj.

Podziel się: